ویروس‌شناسی


 

گروه ویروس‌شناسی در سال 1364 توسط آقای دکتر محمدحسین روستایی که از اساتید بنام زمان خود بودند پایه گذاری و تشکیل گردید و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد ویروس شناسی، کار خود را در زمینه سرواپیدمیولوژی بیماری‌های تنفسی و سرخجه آغاز کرد. در سال 1373 خانم سلیمان جاهی به‌عنوان مربی جهت گذراندن طرح نیروی انسانی و بعد از آن بعنوان هیأت‌علمی پیمانی به گروه پیوستند. بعد از برگزاری 11 دوره کارشناسی‌ارشد از سال 1376 با پیوستن دکتر فرزانه صباحی و تکمیل کادر علمی و نیزگسترش فضای فیزیکی و تامین تجهیزات مورد نیاز و طی مراحل قانونی و کسب مجوز از مراجع ذیربط، اقدام به اخذ مجوز جهت راه اندازی دکتری ویروس شناسی شد. در سال 1377 مجوز اخذ دانشجو ی دکتری برای این گروه صادر گردید و اولین گروه دانشجویان دکتری با کنکور مستقل از وزارت بهداشت و با همکاری سازمان سنجش پذیرفته شدند. در سال 1382 با فارغ التحصیل شدن اولین دوره دکترای ویروس‌شناسی، دکتر حوریه سلیمان جاهی پس از اتمام ماموریت تحصیلی مجددا بصورت تمام وقت و چند ماه بعد دکتر طراوت بامداد به گروه پیوستند. در سال 1384 دکتر مهرداد روانشاد بعنوان عضو هیأت‌علمی گروه استخدام شدند.

bullet رسالت گروه

گروه ویروس‌شناسی هم اکنون با توسعه فضای فیزیکی در قالب آزمایشگاه‌های مختلف در حال فعالیت می‌باشد. با توجه به قدمت فعالیت گروه ویروس‌شناسی در تربیت نیروی انسانی متخصص، این گروه از پیشکسوتان در بین موسسات ویروس‌شناسی آکادمیک ایران محسوب می‌گردد بطوریکه همه دانش آموختگان آن به عنوان عضو هیات علمی و یا محقق در داخل و خارج از کشور مشغول به خدمت بوده و تعداد قابل توجهی نیز در مدیریت برنامه های سلامت کشور در حال فعالیت می‌باشند و بدین ترتیب گروه توانسته است به اهداف مورد نظر خود در حدود سه دهه فعالیت دست پیدا کرده و اقدام های مؤثری را در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و بهداشت و حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام دهد. همچنین گروه ویروس‌شناسی با محققین کادر بالینی و علوم پایه مراکز مختلف وزارت بهداشت برای حل مشکلات بهداشتی جامعه تعامل قابل توجهی دارد و از گروه های فعال در ویروس شناسی با حضور در بورد وزارت بهداشت ، تاسیس انجمن ویروس شناسی، فعالیت در مجلات علمی پژوهشی و دیگر فعالیت‌های علمی مربوط به ویروس‌شناسی در دوره‌های متمادی بوده‌اند.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

گروه ویروس‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس از اولین گروه هایی بود که از سالهای 1378-79 اقدام به تولید آزمایشگاه واکسن‌های نوترکیب بر مبنای DNA واکسن ، وایروزوم و باکتریوفاژ، تولید پروتئین نوترکیب ویروسی در سیستم های باکیولوویروسی و روش های نوین تشخیص آزمایشگاهی برای ویروس های غیر قابل کشت خصوصا ویروس های منتقله از خون نمود. کلیه دانشجویان گروه ملزم هستند در کلیه جلسات سمینار، زورنال کلاب و کارگاه‌های علمی بصورت دوره‌ای برگزار می‌شود شرکت نمایند. همچنین کلاس‌های درسی به صورت بحث منظم در مباحث پایه با ارائه مستقیم اساتید و در مباحثی بصورت تیمی با حضور دو یا سه استاد و به شکل مباحثه ای برگزار می‌گردد.

bullet محورهای پژوهشی گروه

  1. شناخت مكانيسم‌های مولكولی بيماري‌های ویروسی و درمان آن‌ها
  2. ساخت واكسن‌های نسل جدید برای بیماری‌های ویروسی و سرطان
  3. فناوری‌های جديد در پيشگيری و توليد واكسن و ارتقاءسلامت
  4. كاربرد نانوبیوفناوری‌های نوين در هدف گیری(targeting) و ژن درمانی با كمك ويروس‌ها
  5. روش‌های نوين مولكولی در تشخيص و كنترل و مدیریت و درمان بيماری‌های ويروسی
  6. به‌کارگیری اونکولایتیک ویروس ها در درمان سرطان
  7. استفاده از سلول‌های بنیادی و فاکتورهای ایمنولوژیک بعنوان مدیولاتور درمان سرطان و حمل ویروس‌ها و سازه‌های اونکولایتیک