آمار زیستی


 

گروه آمار زیستی در سال 1363 در مقطع کارشناسی‌ارشد تشکيل گرديد و در سال 1367 نسبت به پذيرش دانشجوی دکتری نيز اقدام نمود. از اهداف تشکيل گروه آمار زیستی تربيت نيروهايی است که با دستيابی به آخرين روش‌های تجزيه وتحليل داده و انجام تحقيقات لازم برای گسترش مرزهای اين دانش همپا با دانشگاه‌های پيشرفته و مطرح جهان بتواند زمينه‌ساز گسترش و تعميق تحقيقات در زمينه‌های مختلف علوم زيستی در کشور گردد که بحمدالله در اين زمينه دستاوردهای قابل‌توجهی داشته است که می‌توان رشد چاپ مقالات علمی در کشور را نمودی از آن دانست.

پيام مدير گروه به جامعه به‌خصوص جامعه پزشکی اين است که ان‌شاءالله تمام تصميمات جهت اعتلا به سلامت جامعه و سلامت فردی بر اساس نتايج به‌روز و به‌خصوص محققين غيور کشورمان باشد.

bullet خدمات

مشاوره آماری به دانشجویان و اساتید در خصوص طرح تحقیقاتی و پایان‌نامه

bullet برنامه آموزشی دوره کارشناسی‌ارشد ناپیوسته

تعريف رشته:

آمار زيستي شاخه‌اي از آمار (كاربردي) است كه تمركز و تأكيد آن بر توسعه و استفاده از روش‌هاي آماري است كه در راستاي حل مسائل و پاسخ به سؤالاتي كه در بهداشت، پزشكي و ژنتيك و بيولوژي انساني مطرح مي‌شوند، است.

تاريخچه رشته و پيشرفت‌هاي جديد:

از آغاز قرن هفدهم تا امروز، پديده‌هاي اساسي بيولوژيكي (مخصوصاً مرگ و مير و ابتلاء به بيماري‌ها) و جمع‌آوري داده‌ها در اين زمينه‌ها بسيار مورد توجه بوده است. تاريخچه آمار زيستي در مملكت ما به اواسط قرن بيستم برمي‌گردد درحاليكه اولين گروه آمار زيستي در ايران و در دانشكده بهداشت دانشگاه تهران در سال 1345 شمسي توسط دكتر نهاپتيان پي‌ريزي شد. در آن زمان گروه آمار زيستي فوق با ارائه دوره فوق ليسانس آمار زيستي شروع به آموزش و تحقيق در زمينه آمار زيستي نمود و همزمان به كل دانشگاه تهران خدمات آموزشي و مشاوره تحقيقاتي ارائه داد. گروه آمار زيستي فوق‌الذكر در سال 1352 شمسي با گروه اپيدميولوژي دانشگاه ادغام و از آن زمان تاكنون به پذيرش و آموزش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و در سال‌هاي اخير در مقطع دكتري تخصصي (Ph.D)ادامه مي‌دهد.

شرايط و نحوه پذيرش دانشجو:

شرايط ورود به دوره كارشناسي‌ارشد آمار زيستي عبارت است از داشتن مدرك كارشناسي در رشته هاي آمار – رياضي – بهداشت (عمومي، حرفه‌اي و محيط) – مدارك پزشكي و علوم كامپيوتري.
مواد امتحاني و ضرايب شامل موارد ذيل مي‌باشد:
رياضي عمومي (ضريب 2)
روش‌هاي (روش‌هاي آماري، رگرسيون و نمونه گيري) ( ضريب 4)
بهداشت عمومي (ضريب 1)
زيست شناسي (ضريب 1)
زبان عمومي (ضريب 2)

رشته‌هاي مشابه در داخل و خارج از كشور

 • آمار محض
 • آمار كاربردی

اين رشته‌ها در دانشگاه‌هاي معتبر آمريكا از قبيل: دانشگاه كاليفرنيا در لس‌آنجلس، كاروليناي شمالي، ميشيگان، جان‌هاپكينز و هاروارد و ده‌ها دانشگاه معتبر ديگر آمريكا، اروپا و ساير نقاط جهان ارائه مي‌گردد.

برنامه آموزشی دوره کارشناسی‌ارشد

bullet برنامه آموزشي دوره‌ي دكتري تخصصي

تعريف رشته:

از آغاز قرن هفدهم تا امروز، پديده‌هاي اساسي بيولوژيكي ( مخصوصأ مرگ ومير و ابتلاء به بيماري‌ها) و جمع‌آوري داده‌ها در اين زمينه‌ها بسيار مورد توجه بوده است. دوره ي دكتري (Ph.D)آمار زيستي در سال 1368 شمسي با پذيرش 2 دانشجو در دانشگاه تربيت مدرس آغاز به كار كرد. در حال حاضر دانشگاه‌هاي ارائه شده در جدول زیر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید.

 • دانشگاه تربيت مدرس (تهران) ( دکتری و کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي تهران ( دکتری و کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي (تهران) ( دکتری و کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( دکتری و کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد ( کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي يزد ( کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي ايران (تهران) ( کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي شيراز ( دکتری و کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشکی بهزيستی (تهران) ( کارشناسی‌ارشد دارد )
 • دانشگاه علوم پزشكي مازندران ( کارشناسی‌ارشد دارد )

مدرک مورد پذیرش:

کارشناسی‌ارشد آمار زیستی (حیاتی)
موارد آزمون و ضرایب آن:
استنباط آماری (2)، روش‌های آمار زیستی (4)، تحلیل چند متغیره (1)، تحلیل بقا (5/1)، کارآزمایی بالینی (5/1)

برنامه آموزشی دوره دکتری تخصصی