گروه‌های آموزشی


 
آمار زیستی
آمار زیستی

گروه آمار زیستی در سال 1363 در مقطع کارشناسی‌ارشد تشکيل گرديد و در سال 1367 نسبت به پذيرش دانشجوی دکتری نيز اقدام نمود. از اهداف تشکيل گروه آمار زیستی تربيت نيروهايی است که با دستيابی به آخرين روش‌های تجزيه ‌و تحليل داده و انجام تحقيقات لازم برای گسترش مرزهای اين دانش همپا با دانشگاه‌های پيشرفته و مطرح جهان بتواند زمينه‌ساز گسترش و تعميق تحقيقات در زمينه‌های مختلف علوم زيستی در کشور گردد که بحمدالله در اين زمينه دستاوردهای قابل ‌توجهی داشته است که می‌توان رشد چاپ مقالات علمی در کشور را نمودی از آن دانست.

آموزش بهداشت
آموزش بهداشت

گروه آموزش بهداشت از سال 1361 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شروع به کار نمود. از سال 1368 پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوز از مراجع ذیربط دکتری پذیرش دانشجو را شروع کرد. این گروه تاکنون 116 دانش‌آموخته در مقطع کارشناسی ارشد و 57 دانش‌آموخته در مقطع دکتری به جامعه علمی کشور ارائه نموده است که همه دانش‌آموختگان در مقطع دکتری و بیش از 50 درصد در مقطع کارشناسی ترشد به‌عنوان عضو هیئت‌علمی مشغول به خدمت می‌باشند و نسبت قابل‌توجهی در سطوح کلان مدیریت برنامه‌های سلامتی مشغول به خدمت است.

آموزش پرستاری
آموزش پرستاری

همزمان با تأسیس دانشگاه گروه پرستاری در دانشکده علوم پزشکی شروع به فعالیت نمود. در راستای اهداف دانشگاه؛ رسالت و اهداف اساسی گروه پرستاری نیز مسئولیت تربیت اعضای هیأت‌علمی و محققان مؤمن و متعهد به انقلاب اسلامی در رشته پرستاری موردنیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و کمک به توسعه و گسترش تحصیلات عالی و همچنین مشارکت در توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری با تأکید بر مبانی اسلامی و کاربردی کردن دستاوردهای علمی-پژوهشی و درنهایت اشاعه فضایل اخلاقی و روحیه ایثار در راستای ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

انفورماتیک پزشکی
انفورماتیک پزشکی

گروه انفورماتیک پزشکی در سال1389 راه‌اندازی و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1390 شروع به فعالیت نمود. از مهمترین اهداف این گروه، تربیت نیروی انسانی متخصص برای توسعه تحصیلات تکمیلی و آموزش، انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه انفورماتیک پزشکی و زمینه‌های مرتبط، و گسترش مرزهای علم و فناوری همگام با دانشگاه‌های برتر ایران و جهان در این حوزه می‌باشد

انگل‌شناسی
انگل‌شناسی

گروه انگل‌شناسی از سال 1360 تأسیس شده است و دارای دو مقطع كارشناسی‌ارشد و دكتری است. با توجه به جایگاه و اهمیت بیماری‌های انگلی در ایران و لزوم فعالیت‌های آموزشی در رشته انگل‌شناسی پزشكی و نیاز به نیروی انسانی كه عالم بر وضع موجود بوده و بتواند ضمن كمك در اجرای این فعالیت‌ها، نیاز جامعه را در زمینه بررسی و تشخیص آزمایشگاهی بیماری‌های انگلی در حد اطلاعات و توانایی خود مرتفع نمایند، تربیت افرادی در مقطع كارشناسی‌ارشد و دكتری برای رشته انگل‌شناسی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ضروری است.

ایمنی‌شناسی
ایمنی‌شناسی

گروه ایمنی‌شناسی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس قدیمی‌ترین گروه آکادمیک ایمنی‌شناسی درزمینه تحصیلات تکمیلی است، اولین دوره کارشناسی‌ارشد در سال 1361 و پس از آن در سال 1366 مقطع دکتری آن در دانشگاه تربیت مدرس تأسیس شد. این گروه تاکنون 89 دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد و 42 دانش‌آموخته دوره دکتری داشته است.

باکتری‌شناسی
باکتری‌شناسی

گروه باکتری‌شناسی در سال 1362 باپذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته باکتری‌شناسی باهدف تربیت اعضای هیئت‌علمی، محققان و متخصصان برای مراکز آموزشی و پژوهشی کشور شروع به کار کرد و سپس در سال 1367 برای دوره دکتری تخصصی دانشجو پذیرفت.

بهداشت باروری و مامایی
بهداشت باروری و مامایی

گروه بهداشت باروری و مامایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس از سال 1366 تاکنون حدود 150 کارشناس ارشد مامایی تربیت کرده است که هرکدام از آنان هم‌اکنون در پست‌های مدیریتی و یا هیئت‌علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور انجام وظیفه می‌نمایند؛ و در حال حاضر این گروه با داشتن 4 عضو هیئت‌علمی که همگی دارای PhD می‌باشند، 30 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی در هر دو گرایش آموزش مامایی و بهداشت مادر و کودک فعال است. دوره دکترای بهداشت باروری از مهرماه سال 89 با پذیرش شش دانشجو راه‌اندازی شده است و از نیمسال دوم پذیرش ویژه مربیان نیز راه‌اندازی شده است.

بهداشت حرفه‌ای
بهداشت حرفه‌ای

گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای فعالیت خود را در سال 1362 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شروع به کار نمود و در سال 1376 اولین مقطع دکتری مهندسی بهداشت حرفه‌ای در این دانشگاه راه اندازی شد.

بهداشت محیط
بهداشت محیط

گروه مهندسی بهداشت محیط همزمان با تأسیس دانشكده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را در سال 1362 آغاز کرد. در سال 1368 اولین دوره دکتری مهندسی بهداشت محیط کشور در این دانشگاه راه‌اندازی شد در حال حاضر این گروه در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكتری دانشجو می‌پذیرد.

بیوتکنولوژی پزشکی
بیوتکنولوژی پزشکی

رشته زیست‌فناوری پزشکی در مقطع دکتری تخصصی (PhD) مجموعه‌ای از دانش‌ها و فنون برگرفته شده از علوم زیستی است که با رویکرد حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه بشری به تولید فرآورده‌های حیاتی ارزشمند و ارائه روش‌های تشخیص مولکولی در کلیه سطوح، همچنین ارائه خدمات متنوع بهداشتی و درمانی می‌پردازد .

بیوشیمی پزشکی
بیوشیمی پزشکی

گروه بیوشیمی بالینی دانشكده علوم پزشكی، فعالیت خود را تحت عنوان گروه بیوشیمی پزشكی از سال 1361 با یك نفر عضو هیئت‌علمی در دانشگاه تربیت مدرس (به عنوان اولین هیئت‌علمی رسمی دانشگاه) آغاز نمود و در سال 1362 اولین دوره پذیرفته‌شدگان كارشناسی ارشد بیوشیمی به تعداد 5 نفر در این رشته شروع به تحصیل نمودند. لازم به یادآوری است كه این اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی بود. این گروه به تدریج بر فعالیت خود افزود به طوری كه دوره دكترا را با پذیرش سه نفر در سال 1367 آغار نمود.

حشره‎شناسی پزشکی
حشره‎شناسی پزشکی

گروه حشره شناسی پزشكی، با توجه به وفور حشرات كه نقش مهمی را بطور مستقیم ویا غیر مستقیم در انتقال بیماریها بخصوص بیماریهای انگلی ایفا می كنند ولزوم مبارزه با آنها ونیازجامعه به تربیت افرادی لایق،متعهد و متخصص،در سال1365 تاسیس شده واز آن زمان تا كنون(آذرماه 90) موفق به تربیت 84 نفر فارغ التحصیل در مقطع كارشناسی ارشد شده است

خون‌شناسی
خون‌شناسی

گروه هماتولوژی (خون‌شناسی آزمایشگاهی و بانك خون) از ابتدای تأسیس دانشگاه تربیت مدرس در دانشكده علوم پزشكی از سال 1363 شروع به كار نموده و ابتدا در مقطع كارشناسی ارشد پذیرش دانشجو داشته و پذیرش دانشجو در مقطع دكتری از مهرماه 1378 صورت پذیرفته است.

ژنتیک پزشکی
ژنتیک پزشکی

با توجه به نیاز مبرم كشور به نیروی انسانی متخصص در ژنتیك پزشكی و سابقه دانشگاه تربیت مدرس در برگزاری دوره‌های تكمیلی، از سال 1380 درخواست تأسیس گروه به مراجع تصمیم‌ساز دانشكده و دانشگاه ارائه و در سال 1381 وزارت متبوع با پذیرش دانشجو در این رشته موافقت نمود. برگزاری آزمون كتبی علمی در فروردین سال 1382 برای متقاضیانی كه آزمون تافل را پشت سر گذاشته بودند انجام شد. از 90 نفر شرکت‌کننده درنهایت پس از مصاحبه 4 نفر وارد دوره شدند. پس‌ازآن، تاكنون دو دوره دیگر پذیرش دانشجو انجام شد كه در حال حاضر به تحصیل اشتغال دارند.

سم‌شناسی
سم‌شناسی

بنا به اهمیت و ضرورت تربیت نیروی متخصص در رشته سم‌شناسی در كشور و سابقه خوب برخی آزمایشگاه‌ها و اعضاء هیئت‌علمی دانشكده در زمینه‌های سم‌شناسی پزشكی- محیطی و صنعتی، در سال 1384 پیشنهاد تأسیس دوره كارشناسی ارشد این رشته توسط دکتر بهرام دارایی استادیار سم‌شناسی-داروشناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که هم‌اکنون مدیر گروه سم‌شناسی نیز می‌باشند و دکتر علامه استاد گروه بیوشیمی بالینی مطرح گردید.

علوم تشریح
علوم تشریح

شناخت بدن انسان یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین شاخه‌های علوم پایه پزشکی است به‌طوری‌که در کلیه رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تا حد نیاز درسی تحت عنوان کالبدشناسی (آناتومی) در نظر گرفته شده است. از ابتدای پیدایش این علم، آناتومی موردتوجه پزشکان بوده است و چون مشکلاتی ازنظر مذهبی و آداب‌ورسوم در تشریح بدن انسان وجود داشته، تشریح بر روی حیوانات به‌خصوص خوک و میمون صورت گرفته است. تنها کشوری که دانشمندان آن از این نظر تا حدودی آزادی عمل داشتند، ایران باستان بوده به‌صورتی که در کتب زرتشتی و اوستا به موبدان پزشک اجازه تشریح بدن محکومین به مرگ داده شده است.

فیزیک پزشکی
فیزیک پزشکی

شاخه‌ای از فیزیک که موضوع آن کاربرد فیزیک در تشخیص و درمان پزشکی است. فیزیک پزشکی را می‌توان در دو شاخه کلی پرتوهای یونیزان و غیریونیزان تقسیم کرد در این گروه هر دو شاخه، هر یک در دو گرایش دایر می‌باشد

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی

فیزیولوژی مطالعه نحوه كاركرد بدن است. دستگاه‌های مختلف بدن ازجمله دستگاه‌های عصبی، دستگاه قلب و عروق، دستگاه تنفس، دستگاه كلیه و دفع مواد سمی بدن، دستگاه گوارش، دستگاه غدد درون‌ریز و دستگاه تولیدمثل موردمطالعه این علم است. این مطالعه از سطوح مولكولی و سلولی تا سطح بدن كامل انسان را در برمی‌گیرد.

فیزیولوژی
فیزیولوژی

فیزیولوژی، مطالعه نحوه كاركرد بدن است. دستگاه‌های مختلف بدن از جمله دستگاه‌های عصبی، دستگاه قلب و عروق، دستگاه تنفس، دستگاه كلیه و دفع مواد سمی بدن، دستگاه گوارش، دستگاه غدد درون‌ریز و دستگاه تولیدمثل مورد مطالعه این علم است. این مطالعه از سطوح مولكولی و سلولی تا سطح بدن كامل انسان را در برمی‌گیرد.

قارچ‌شناسی
قارچ‌شناسی

این گروه دارای آزمایشگاه‌های مولکولی، سلولی، عمومی و کشت قارچ است. تاکنون 78 دانش‌آموخته کارشناسی ارشد و 13 دانش‌آموخته دوره دکتری داشته است. دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد بعضاً با رتبه‌های برتر در سایر دانشگاه‌های تهران در حین تحصیل در مقطع دکتری می‌باشند. در حال حاضر تعداد ... دانشجوی دکتری و 7 دانشجوی کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند .

ویروس‌شناسی
ویروس‌شناسی

گروه ویروس‌شناسی پزشکی در سال 1364 در دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تأسیس شد. اولین دوره دانشجویان این گروه در سال 1367 فارغ‌التحصیل شدند. دانشجویان کارشناسی ارشد از طریق امتحان ورودی کتبی و دانشجویان دکتری از طریق امتحان ورودی شامل دو مرحله کتبی و مصاحبه شفاهی پذیرفته می‌گردند که اولین دوره پذیرش در دوره دکتری در سال 1377 انجام گرفت .