دوشنبه 6 اسفند 1397 705

کارگاه آموزشی "علم و صنعت لوله و پروفیل فولادی به روش فرایند شکل دهی غلتکی سرد" برگزار شد

اولین کارگاه آموزشی "علم و صنعت لوله و پروفیل فولادی به روش فرایند شکل دهی غلتکی سرد" در راستای اجرای طرح تحول راهبردی و با هدف ایجاد بستر هم اندیشی بین محققین دانشگاهی و متخصصین صنایع، دوم اسفندماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

کارگاه آموزشی

این کارگاه آموزشی به منظور آشنا کردن تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی با روشهای متعدد ساخت لوله و پروفیل فولادی به ویژه روشهای پیشرفته و انعطاف پذیر، شناخت عیوب بوجود آمده در حین طراحی و ساخت و بررسی روشهای مرتفع کردن آنها، استانداردهای لازم در صنعت لوله و پروفیل فولادی، محاسبه عرض لازم ورق برای ساخت یک محصول خاص و امکان بهینه کردن طراحي و ساخت فرایند، افزایش سرعت تولید. حداقل کردن مصرف مواد و انرژی، کاهش تعداد ایستگاههای مورد نیاز برای تولید یک محصول خاص و اصلاح روشها و بهتر کردن کیفیت محصولات و افزایش راندمان _ تولید برگزار شد.
با توجه به پیچیدگی خاص این فرایند، اصولا طراحی و ساخت دستگاههای شکل دهی فلنگی براساس نقشه های قدیمی و تجربه مهندسین مجرب با سعی و خطای مکرر و صرف زمان زیاد انجام می شود بنابراین نیاز به انجام طراحی و ساخت براساس روشهای سیستمانیک ریاضی و نظریات مومسانی (پلاستیسیته) و نرم افزارهای تجاری احساس می شود.
فرایند شکل دهی غلتگی لوله و پروفیل امکان تولید محصولات بسیار متنوع و پیچیده با سرعت و کیفیت بالا را دارد که توسط فرایندهای دیگر شکل دهی با صرف انرژی و زمان زیاد و سرعت پائین انجام می شود.
در اولین کارگاه آموزشی "علم و صنعت لوله و پروفیل فولادی به روش فرایند شکل دهی غلتکی سرد" که با همکاری سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران و انجمن مهندسی ساخت و تولید ایران برگزار شد، دکتر محمود فرزین فن آوری خم کاری لوله و پروفیل و خم کاری لوله های قطور برای تاسیسات نفتی و تاسیساتی و روش های کنترل ضخامت ورق را ارائه داد.

گفتنی است آزمایشگاه شکل دادن و اتصال مواد دانشگاه تربیت مدرس دارای بیش از ربع قرن تجربه در خصوص شبیه سازی، طراحی و ساخت دستگاه های شکل دهی غلتکی لوله و پروفیل بویژه دستگاههای پیشرفته و انعطاف پذیر، اجرای طرحهای تحقیقاتی کاربردی متعدد بین دانشگاه و صنعت و انجام بیش از ۴۰ رساله و پایان نامه دانشجویی، بیش از ۶۰ مقاله علمی به زبانهای فارسی، انگلیسی و ژاپنی راجع به این فرایند در مجلات علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور و بیش از ۸۰مقاله در کنفرانسهای داخلی و خارجی است. همچنين با همکاری محققین خارجی و دانشگاه ها و مراکزی تحقیقاتی و صنعتی لوله و پروفیل خارج از کشور تحقیقات مشترکی انجام داده است.