سه‌شنبه 13 آذر 1397 558

نشست تخصصی " شورای برنامه ریزی توسعه اقتصادی دانشگاه" برگزار شد

نشست تخصصی " شورای برنامه ریزی توسعه اقتصادی دانشگاه با تأکید بر درآمدزایی پایدار" دهم آذرماه با حضور معاون پشتیبانی و منابع انسانی و جمعی از مدیران دانشگاه به منظور بررسی برنامه های پیشنهادی گروه های آموزشی در حوزه درآمدزایی برگزار شد.

نشست تخصصی

در این نشست دکتر موسوی بر اهمیت موضوع درآمدزایی و نقش آن در تحول دانشگاه اشاره کرد و گفت: در موضوع درآمدزایی، نگاه مسئولین نباید به داخل دانشگاه باشد بلکه باید به دنبال جذب پروژه و منابع جدید مالی در بیرون دانشگاه بروند. در این راستا اولویت با طرح های مهم و عملیاتی تر است و از سویی امور اجرایی نیز در دانشگاه تسهیل شده و مسئولین در این خصوص عزم جدی دارند.
دکتر استادی در ادامه به تشریح برخی پیشنهادهای ارائه شده توسط گروه های آموزشی پرداخت و گفت: در بخش پژوهش، خدمات آزمایشگاهی، انجام پروژه های پژوهشی-کاربردی، برگزاری کنفرانس ها و همایش ها و در بخش آموزش نیز برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی چند روزه، دوره های کوتاه مدت رسمی پیشنهاد شد.
دکتر شجاع الساداتی نیز خواستار توجه ویژه دانشگاه به اهمیت درآمدهای پایدار از محل شهریه دانشجویان غیرایرانی شد و افزود: یک میلیون و 300 هزار دانشجوی خارجی در کشور آمریکا مشغول تحصیل هستند و سالانه 30 میلیارد دلار برای این کشور درآمد دارند. ما نیز در میان کشورهای همسایه دارای ظرفیت هایی هستیم که باید از آنها استفاده کنیم. در حال حاضر باید به سمت توسعه و تجهیز زیرساخت ها مثلا ساخت خوابگاه های خوب و باکیفیت برویم. برخی دانشکده ها نیز به دلیل مشکل زبان تمایل به جذب دانشجوی خارجی ندارند. اگر بخشی از شهریه دریافتی از دانشجویان غیر ایرانی به گروه هایی که دانشجوی خارجی دارند تعلق بگیرد، انگیزه جذب دانشجوی غیرایرانی بیشتر می شود.
در ادامه نشست، دکتر هاشمی به برخی تصمیمات داخلی دانشگاه که موجب کاهش اعتماد و در نتیجه عدم انتخاب دانشگاه توسط دانشجو می شود اشاره و پیشنهاد همکاری با پژوهشکده های مهم کشور را در قالب پذیرش دانشجوی مشترک مطرح کرد به نحوی که دانشگاه تربیت مدرس به دانشجو خدمات آموزشی و پژوهشکده خدمات پژوهشی ارائه دهد.
دکتر سید ابریشمی نیز با اشاره به درآمد 240 میلیون تومانی دانشگاه از سامانه خاتم، از تشکیل کمیته ای برای بررسی راه های ایجاد درآمدهای پایدار در حوزه پژوهش های کاربردی خبر داد.