شنبه 26 آبان 1397 752

برنامه های راهبردی دانشکده علوم انسانی اعلام شد

نشست عمومی اعضاء هیأت علمی دانشکده علوم انسانی با حضور هیأت رئیسه دانشکده 23 آبان ماه در سالن علامه جعفری برگزار شد.

برنامه های راهبردی دانشکده علوم انسانی اعلام شد

در ابتدای این نشست دکتر غلامحسین زاده با بیان این مطب که نشست عمومی اعضاء هیأت علمی هر نیمسال با هدف شنیدن نقطه نظرات و رهنمود های اساتید برگزار می شود، به ارائه گزارش کار کوتاهی از حوزه های مختلف دانشکده پرداخت و گفت: در حوزه اداری-مالی اقدامات خوبی انجام شد که از آن جمله می توان به تجهیز سالن های اجتماعات دانشکده، جابجایی دفاتر و اتاق های همکاران، کتابخانه مرحوم آئینه وند و خرید کتابخانه جدید و الحاق آن به کتابخانه آئینه وند اشاره کرد.
وی افزود: با توجه به بازنشستگی برخی اساتید و همچنین ترک خدمت چند عضو هیأت علمی دانشکده در خصوص جذب اساتید جوان اقداماتی صورت گرفته است و در زمینه کارشناسان گروه های آموزشی نیز به ساماندهی نیاز داریم.
رئیس دانشکده از فضای کالبدی و تشکیلات جدید دانشگاه به عنوان دو چالش پیش رو نام برد و گفت: با توجه به تجدید نظر در ساختار دانشگاه، در تشکیلات جدید به دانشکده های جامع اختیارات ویژه ای داده می شود که باید دانشکده علوم انسانی از آن استفاده کند.
دکتر غلامحسین زاده اظهار داشت: در حوزه آموزش، موضوع اصلی اصلاح برنامه های درسی مطابق اهداف راهبردی دانشگاه و دانشکده است. باید برنامه های درسی بر مبنای استراتژی علمی مبتنی بر اهداف راهبردی تغییر داده شود و در این راستا بحث کاربردی بودن رشته های درسی و وجود زمینه های اشتغال برای دانش آموختگان رشته های تحصیلی بسیار حائز اهمیت است. اشتغال یکی از چالش های دانشگاه و کشور است و می دانیم که دانش آموختگان برخی رشته ها در پایان تحصیل مهارتی جهت حل مشکلات خود و جامعه کسب نکرده اند.
وی از جذب دانشجویان نخبه در جهت توسعه کیفی دانشکده و گروه ها و ایجاد مدرسه های تابستانی بین المللی در راستای توسعه ارتباطات بین المللی، همکاری های دوجانبه و ارتقاء رتبه دانشکده و دانشگاه به عنوان دو برنامه ی دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد نام برد.
رئیس دانشکده در تشریح اقدامات پژوهشی گفت: راه اندازی مرکز رشد در حوزه علوم انسانی اقدام ارزنده ای بود که محقق شد. اساتید دانشکده علوم انسانی باید در تعریف طرح های پژوهشی- کاربردی فعال تر عمل کنند. در بحث مبارزه با تحریم ها و سرمایه های اجتماعی، طرح های خوبی از دانشکده علوم انسانی تعریف و ارائه شد.
دکتر غلامحسین زاده در ادامه خواستار مدیریت زمان، برقراری نظم و ساماندهی پایان نامه ها ازتنظیم تا جلسه دفاع شد و افزود: تعداد پایان نامه و رساله دارای اهمیت نیست بلکه کیفیت و کاربردی بودن آنها باید مورد توجه قرار گیرد. باید پایان نامه ها به گونه ای تعریف شوند که در پایان قابل استفاده بوده و برون دادی در راستای حل مسائل دانشگاه و جامعه داشته باشند.
وی در پایان به برگزاری 3هزار و 520 نشست علمی، همایش، سمینار، کارگاه و جلسه منظره در 4 سال گذشته در دانشکده علوم انسانی اشاره کرد و از گروه های آموزشی خواست نسبت به تکمیل اطلاعات و به روز رسانی مطالب موجود در پورتال گروه اقدام کنند.