چهارشنبه 9 آبان 1397 639

حل مواردی از کاستی‌ها مشمول زمان بیشتر و تامین بودجه است

رییس دانشگاه اعتراض در چارچوب قوانین را حق دانشجو دانست و در عین حال تجمع غیر مجاز و مخل آرامش فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شورای صنفی دانشجویان باید در راستای حل مشکلات و در نهایت تعامل با مسئولین عمل کند.

حل مواردی از کاستی‌ها مشمول زمان بیشتر و تامین بودجه است

دکتر احمدی در گفت‌وگویی، در خصوص اعتراضات اخیر دانشجویی گفت: رویکرد دانشگاه تربیت مدرس مبتنی بر تعامل و گفتگوی سازنده برای حل مشکلات است و در این راستا جلسات بسیاری با شورای صنفی دانشجویان برگزار شده و دانشگاه اقدامات ارزنده ای طبق مصوبات، انجام داده است، اما حل مواردی از کاستی‌ها مشمول صرف زمان بیشتر و یا درگیر تامین بودجه است که متناسب با شرایط کنونی اقتصادی دستگاههای آموزش عالی در کشور، امکان عملیاتی شدن خواهد داشت.
رییس دانشگاه با اشاره به روند پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان اظهار کرد: با تصمیم شورای نظارت، در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه ۹۷، کمیته‌ای مرکب از نمایندگان تام‌الاختیار رییس دانشگاه و نمایندگان شورای صنفی دانشجویان تشکیل شد. این کمیته با رویکرد تعامل سازنده و افزایش اثربخشی و مشارکت دانشجویان در اداره دانشگاه، بررسی مشکلات صنفی را بر عهده گرفت و اعضای آن، به همراه کارشناسان و مشاوران شورای صنفی، از "۱۵ اردیبهشت تا ۶ مرداد ۹۷"، طی دوازده جلسه مستمر، مباحث مختلفی را طرح و بررسی و پالایش کرده و در مجموع ۴۸ بند را مصوب کردند.
وی ادامه داد: از تعداد ۴۸ مصوبه این کمیته، تاکنون حدود ۸۰ درصد این مصوبات اجرایی شده و برخی از آنها در دست اقدام و پیگیری است و تنها درصد بسیار کمی از این مصوبات، به دلیل شرایط اقتصادی کشور، نیاز به اقدامات میان مدت دارد.
دکتر احمدی خاطرنشان کرد: خرید تجهیزات مورد نیاز خوابگاه‌ها، حل و فصل مسائل بهداشتی خوابگاهها، افزایش سهم بودجه خرید پهنای باند و بهسازی خدمات اینترنت، ساماندهی هزینه خوابگاه و تغذیه دانشجویانی که تمدید آنها در نیمسال اضافی اول قرار دارد، ساماندهی دوره تحصیل و تنظیم سنوات و کاهش ظرفیت اتاق های اعلام شده از طرف مسئولین خوابگاهی از جمله برخی اقدامات انجام شده در راستای مصوبات کمیته تعامل دانشجویان و مسئولین است.
رییس دانشگاه در خصوص کاهش کیفیت غذا در مقابل افزایش قیمت آن گفت: کیفیت غذایی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برتر از سایرین است و با توجه به اینکه طبق تعرفه‌های صندوق رفاه دانشجویان، قیمت غذا نسبت به سال قبل بطور میانگین ۸ درصد افزایش داشته است، دانشگاه تربیت مدرس نیز با وجود تورم شدید قیمت ها از این امر مستثنی نبوده و نیست. از طرفی قراردادهای دانشگاه با پیمانکاران تغذیه بسیار سختگیرانه و کامل است و برای پیشگیری از تخلفات و حفظ کیفیت غذا در حدود ۸۵ بند، جریمه‌های سنگین در قراردادها لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه تربیت مدرس به ندرت نارضایتی از کیفیت غذا داریم، تاکید کرد: البته به دلیل فاصله‌ای که از طبخ تا مصرف غذا در خوابگاه ایجاد می‌شود، کیفیت غذا به ناچار در حین انتقال، مقدار زیادی افت می‌کند و لذا به دانشجویان توصیه می‌شود که برای استفاده از غذای درجه یک و گرم، غذای خود را در سلف‌های دانشجویی صرف نمایند.
دکتر احمدی با اشاره به حذف برخی خوابگاه‌های دانشجویی استیجاری تصریح کرد: با توجه به هزینه بسیار زیاد خوابگاه‌های استیجاری و طول حذف انتظار، دانشگاه در سال ۹۵ تصمیم گرفت دو خوابگاه‌ از خوابگاه‌های متاهلی را به خوابگاه‌های مجردی تغییر کاربری دهد تا با استفاده بهینه از فضاهای این خوابگاهها، مشکلات گروههای بزرگ تر حل شود و تعدادی از خوابگاه‌های استیجاری را باز پس دهد. در عین حال به پیشنهاد معاونت دانشجویی امکان دریافت وام در قالب وام ودیعه مسکن و وام متأهلی نیز فراهم شد.
رییس دانشگاه اعتراض در چارچوب قوانین را حق دانشجو دانست و در عین حال تجمع غیر مجاز و مخل آرامش فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شورای صنفی دانشجویان باید در راستای حل مشکلات و در نهایت تعامل با مسئولین عمل کند. بر اساس اهداف شورای صنفی و مطابق اساس نامه ی آن، اعضای شورای صنفی باید به اجرا و پیگیری مصوبات جلسات پایبند باشد و با شکیبایی دانشجویان را در جریان اقدامات در دست اجرا قرار داده و برای ایجاد همدلی، همکاری، تعامل و هم افزایی میان دانشجویان و مسئولین دانشگاه گام بردارند. بدون شک در فضای آرام و با مشارکت جمعی تمامی برنامه ها و توافقات اجرایی می شود و امیدوارم جمع محدود تجمع کنندگان این مسیر را برگزینند.
وی در پایان تأکید کرد: سیاه نمایی و طرح خواسته‌های غیر اصولی بزرگ جلوه دادن برخی کمبودها همچنین نادیده گرفتن تلاش های معاونت دانشجویی در حل و فصل مشکلات در این برهه حساس کنونی، به دور از شأن دانشجوی تحصیلات تکمیلی است. دانشگاهیان باید به مسئولیت های خود در قبال جامعه و دانشگاه پایبند بوده و با همکاری و تعامل و گفتگو برای حل مسائل موجود راهکار واقع بینانه ارائه دهند. مسئولین دانشگاه به تمامی معضلات و کمبودها واقف هستند و در راستای رفع نواقص در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه ریزی کرده و گام برمی‌دارند.
گفتنی است اخیرا شورای صنفی دانشجویی در خصوص مواردی همچون وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه بویژه؛ خوابگاه‌های متاهلی، وام مسکن متاهلین، قیمت و کیفیت غذای دانشجویی و برخی مسائل صنفی دانشگاه اعتراضاتی را مطرح کرده اند.