چهارشنبه 9 خرداد 1397 1146

تصویب راه اندازی دوره میان رشته ای «جرم یابی دیجیتال» در مقطع کارشناسی ارشد

در نشست هفتم خرداد ماه شورای دانشگاه، برنامه درسی و راه اندازی دوره میان رشته ای «جرم یابی دیجیتال» در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید.

	تصویب راه اندازی دوره میان رشته ای «جرم یابی دیجیتال» در مقطع کارشناسی ارشد

در این نشست دکتر مینایی مدیر دفتر برنامه ریزی، گسترش و بازنگری به معرفی اجمالی این رشته و برنامه درسی آن پرداخت.
وی اظهار داشت: این دوره از سوی گروه مهندسی کامپيوتر دانشکده مهندسی برق و کامپيوتر با همکاري گروههاي مرتبط از دانشکده حقوق (گروه حقوق جزا)، دانشکده رياضي (گروه علوم کامپیوتر) و دانشکده صنایع برگزار می شود.
جرم يابي ديجيتال به عنوان يک دانش ميان رشته اي تمرکز بر گردآوري، شناسايي، مستندسازي و تحليل شواهد و ادله ديجيتال مرتبط با رويدادهاي واقع در شبکه هاي کامپيوتري يا ابزارهاي الکترونيکي نظير کامپيوتر، تلفن هاي همراه هوشمند و غيرهوشمند دارد.
وی تاکید کرد: با توجه به گسترش روز افزون استفاده از اين ابزارها در قالب سرويس هايي نظير خدمات مالي، دولتي و شبکه هاي اجتماعي امکان جعل، سوء استفاده و کلاهبرداري نيز براي نفوذگرها فراهم گرديده است. عدم توجه به اين جرائم مي تواند امنيت فضاي سايبري را به خطر انداخته و حس ناامني را به جامعه القاء کند. از اينرو پيگيري جرائم و فراهم سازي امنيت در فضاي ديجيتال نيازمند مکانيزم هاي قوي جرم يابي و پيشگيري از آن است که مي بايست در طيف وسيعي از سازمان ها و نهادها نظير پليس فتا، قوه قضائيه، کانون وکلا، کارشناسان دادگستري و شوراي عالي فضاي مجازي عملياتي گردد.
دکتر مینایی ایجاد دوره آموزش عالی در زمینه اصول و مبانی کاربردی جرم یابی دیجیتال، آشنایی فارغ التحصیلان جهت هدایت یا همکاری با تیم های تحقیقاتی که در رابطه با جرائم روی داده در فضای دیجیتال پژوهش می کنند، تربیت نیروی متخصص جهت مشاغل پیشرفته ای نظیر توسعه نرم افزار های جرم یابی، وارسی و ارزیابی نرم افزارهای موجود، برگزاری آزمون و مدیریت امنیت سایبری، تربیت نیروی متخصص در زمینه قانون گذاری و با اصلاح قوانین مربوط به حوزه دیجیتال، تربیت نیروی متخصص جهت بررسی مزایا و معایب عضویت کشور در کنوانسیون های بین المللی دیجیتال و تشخیص تعارض این کنوانسیون ها با قوانین داخلی کشور را از جمله دلایل توجیهی ایجاد این رشته عنوان نمود.
وی افزود: طرح های انجام گرفته در حوزه جرم یابی دیجیتال در دانشگاه تربیت مدرس به صورت پراکنده و جزیره ای در دانشکده های برق و کامپیوتر و حقوق بوده است. این کارها با تمرکز بر جنبه خاصی از مساله (فنی یا حقوقی) بوده و به موضوع به صورت جامع پرداخته نشده است.
وی در ادامه به اعضای هیات علمی مدرس رشته، سابقه رشته در دانشگاههای کشور و دنیا، جدول ترم بندی دروس، روند تصویب رشته در کمیسیون برنامه ریزی جامع آموزشی و شورای آموزشی اشاره کرد.
در ادامه دکتر سعید جلیلی عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه در خصوص دلایل ایجاد این رشته با توجه به نیازهای جدی کشور مطالبی را عنوان نمود.
در ادامه پس از بررسی موضوع از سوی اعضای شورا، برنامه درسی و راه اندازی دوره میان رشته ای «جرم یابی دیجیتال» در مقطع کارشناسی ارشد با اکثریت آرا به تصویب رسید.
همچنین با توجه به تصویب رشته علوم داده در جلسات پیشین شورای دانشگاه با شرط بررسی بیشتر و ارائه نتایج آن در نشست شورا، در این نشست گزارشی از مقایسه اجمالی برنامه درسی پیشنهادی دوره کارشناسی ارشد علوم داده با برنامه درسی مشابه در سایر دانشگاههای معتبر دنیا و نیز رشته ریاضی کاربردی-گرایش علوم داده از سوی دکتر گلعلی زاده ارائه شد و پس از بررسی موضوع و ارائه موارد اصلاحی، موافقت شورا در خصوص صلاحیت این رشته و برگزاری آن در دانشگاه با اکثریت آرا اعلام گردید.