یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 1282

با حضور رییس دانشگاه مراسم بزرگداشت روز جانباز برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز جانباز با حضور رئیس، معاون پشتیبانی و منابع انسانی، معاون فرهنگی و اجتماعی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و جانبازان دانشگاه، یکم اردیبهشت ماه در سالن شورا دانشگاه برگزار شد.

با حضور رییس دانشگاه مراسم بزرگداشت روز جانباز برگزار شد

دکتر احمدی رییس دانشگاه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) از حضور در جمع صمیمی و معنوی جانبازان دانشگاه ابراز خرسندی کرد و گفت: طبق احادیث، نحوه تسلیم شدن به درگاه الهی و ایمان و اعتقاد به خداوند سه گونه است. برخی به دلیل ترس از عذاب الهی، تسلیم درگاه حق می شوند که این را اسلام بردگان می خوانند. دسته ای دیگر به طمع بهشت و دریافت اجر و پاداش، تسلیم درگاه الهی می شوند که این تسلیم شدن را اسلام تاجران می نامند. اما دسته ای دیگر از مردم هستند که در برابر خداوند به این دلیل که خیر مطلق است، تسلیم می شوند. این دسته همانا اولیای الهی و آزادگان هستند.
وی جانبازان را در زمره ی دسته سوم تسلیم شدگان درگاه الهی دانست و افزود: شما جانبازان نیز بخاطر حق و حقانیت، فداکاری و گذشت کردید. شما نه برای بهره مندی از مزایا و نه برای دستیابی به پاداش الهی بلکه به خاطر عشق به خیر مطلق، جهاد کردید هر چند که این اقدام ارزشمند، معامله با خداوند است و خود اجر و پاداش به دنبال دارد.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: مقام جانباز چه بسا از مقام شهید نیز بالاتر است. چرا که شهدا، با افتخار رفتند و به درجات والایی رسیدند اما جانبازان با رنج و سختی ماندند و به زندگی خود همراه با مشکلات جسمی، روحی و نارسایی های بسیار ادامه دادند.
رئیس دانشگاه ضمن یادآوری این نکته که بی شک اجر جانبازان نزد خداوند محفوظ است، ادامه داد: در خصوص بحث های رفاهی و مسائل مربوط به حقوق و مزایای جانبازان، هیأت رئیسه دانشگاه همواره اهتمام ورزیده و برای حل و فصل مشکلات در بستر قانونی دانشگاه تلاش کرده است. اما امیدواریم موانع موجود را نیز با همکاری یکدیگر رفع کنیم.
دکتر احمدی جانبازان شاغل در دانشگاه را الگویی برای دیگران قلمداد کرد و گفت: وجود جانبازان چه آنهایی که بازنشسته شده و حتی آن بزرگوارانی که به یاران شهید خود پیوستند برای دانشگاه غنیمت است. اما شما جانبازان شاغل باید بدانید که همواره از سوی دیگر دانشگاهیان (اساتید- کارکنان و دانشجویان) رصد می شوید. نحوه تعامل و فعالیت ها، روحیه و خدمت رسانی شما الگویی برای دیگران است. از اینکه با وجود سختی های جسمی و مشکلات زندگی و نارسایی های موجود به مردم به معنای عام و ارباب رجوع دانشگاه به معنای خاص خدمت می کنید سپاس گزاریم و امیدواریم که همچنان خدمت به جامعه را سرلوحه ی امور خود قرار داده و پشتیبان دانشگاه تربیت مدرس باشید.
در این مراسم محمد خادمی مسئول دفتر رسیدگی به امور کارکنان جانباز و ایثارگر گزارشی از عملکرد این دفتر طی سال 96 ارائه کرد. عباس باقری مسئول صندوق رفاه نیز در خصوص نحوه تأمین و توزیع وام ایثارگران به ارائه توضیحات پرداخت.
سپس دکتر محمد زاده معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه با ایراد سخنانی با اشاره به وصیت نامه شهید باکری گفت: من همیشه به این فراز کوتاه از وصیت نامه شهید حمید باکری توجه می کنیم. این شهید بزرگوار در بخشی از وصیت نامه خود یادآور می شود که زمانی فرا می رسد که جنگ تمام شده و رزمندگان امروز به سه دسته تقسیم می شوند. دسته ای که به مخالفت با گذشته خود بر می خیزند و از آن پشیمان می شوند. دسته ی دیگر بی تفاوت شده و در زندگی مادی و دنیایی خود غرق می شوند و همه را فراموش می کنند. اما دسته سوم آنهایی هستند که به گذشته خود وفادار مانده و احساس مسئولیت می کنند و از شدت مصائب و غصه ها دق خواهند کرد.
وی افزود: ما باید به وصایای شهدا دقت و توجه کنیم . این شهیدان بزرگوار در فرازهایی از وصیت نامه های خود وظایف آیندگان را گوشزد کردند و مسئولیت های عظیم و خطیری را به دوش بازماندگان قرار دادند.
معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه ادامه داد: شهدا در آن فضای جنگ و در بهبوهه ی عملیات های جنگی، جان فشانی کردند و رفتند. اما جانبازان و بازماندگان، پس از پایان جنگ وظیفه ی سنگین و خطیری را بر عهده گرفتند. شاید از این حیث بتوان گفت که شهادت، ساده تر است چرا که جانبازان ماندند تا حق خون های شهدا را ادا کنند و پاسدار ارزش های آنان باشند.
دکتر محمد زاده با بیان این مطلب که ما مدیون ایثار رزمندگان و جان فشانی شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هستیم گفت: گاهی مواقع غفلت ها سبب می شود تا از آن فضای معنوی و یاد ایثارگری ها فاصله بگیریم. اما یادآوری برخی مسائل برای فراموش نشدن اهداف شهدا و وظایف تک تک ما بسیار ضروری است.
در ادامه دکتر جواد ناطق معاون فرهنگی و اجتماعی نیز در سخنانی از جانبازان و ایثارگران دانشگاه تجلیل کرد.
در بخش دیگری از این مراسم محمد خادمی مسئول دفتر رسیدگی به امور کارکنان جانباز و ایثارگر گزارشی از عملکرد این دفتر طی سال 96 ارائه کرد. عباس باقری مسئول صندوق رفاه نیز در خصوص نحوه تأمین و توزیع وام ایثارگران به ارائه توضیحات پرداخت.
مراسم روز جانباز با بیان خاطرات دوران جنگ و دلاوری رزمندگان اسلام و تقدیر از جانبازان دانشگاه پایان یافت.