دوشنبه 30 بهمن 1396 882

نشست "نگاهی به نامزدها و برندگان جایزه ادبی گنکور"

نشست " نگاهی به نامزدها و برندگان جایزه ادبی گنکور" دوشنبه 30 بهمن ساعت 15 در سالن استاد شکویی دانشکده علوم انسانی برگزار می شود.

نشست

در این نشست که با حضور رایزن فرهنگی سفارت فرانسه برگزار می شود رمان های باخیتا، هنر از دست دادن و دستور جلسه مورد بررسی قرار می گیرند.
نشست ششمین دورة جایزه گنکور شرق در بیروت و توسط دفتر منطقه‌ای آژانس بین‌المللی فرانکوفونی لبنان در آبان سال1396 برگزار شد و دانشجویان دانشگاه‌های مشرق زمین از جمله دانشجویان زبان فرانسه دانشگاه‌های ایران (تهران، تربیت مدرس)، مصر (اسکندریه- قاهره)، عمان، اردن، عراق(موصل و کرکوک)، لبنان (بیش از چهار دانشگاه)، امارات متحده عربی،جیبوتی، سودان، سوریه، یمن و فلسطین، به عنوان اعضای هیئت داوری،طی جلسات بحث و بررسی به انتخاب اثر برنده این جایزه پرداختند.
در سال 2017 برای اولین بار دانشگاه تربیت مدرس و گروه زبان فرانسه این دانشگاه، در این رقابت ادبی که در این دوره با موضوع «بینا فرهنگی» برگزار شد شرکت کرد. داوران دانشجویی، با مشاوره و راهنمایی خان مدکتر رویا لطافتی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، به مطالعه و بررسی مجموعه رمان‌هایی پرداختند که برای دریافت جایزه نامزد شده بودند.
هیئت داوران جایزه گنکور شرق دانشگاه تربیت مدرس متشکل از دانشجویان دکترای آموزش زبان فرانسه شامل مطهره مرادیان، شیواواحد، الهام علیزاده، فریبا یعقوبی، سارا سدیدی، بیتا هاشمیان نژاد ، راضیه صادق‌پور و سیده یاسمین سجادی بودند.
نخست، فهرست همه آثار نامزد شده برای بخش جایزه گنکور شرق، شامل16 رمان برای هیئت داوران دانشگاه تربیت مدرس ارسال شد. جلسات بررسی رمان‌ها هر ده روز یکبار با حضور استاد مشاور و مدیر کمیته ادبی واعضای هیئت داوری دانشجویی برگزار شده است و در طول این جلسات پس از تعیین معیارهای اعضای هیئت داوری، رمان‌ها طی مدت 2 ماه بررسی شدند. بعد از گذشت دو هفته از شروع فعالیت هیئت داوران، رئیس فرهنگستان گنکور، در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت، فهرست دوم، که شامل 8 رمان نهایی بوده است رااعلام کرد، این کتاب‌ها عبارتند از : کسی به نام آقای پیکلنی اثر فرانسوا هانری دزرابل انتشارات گالیمار، ناپدید شدن ژوزف منگله، اثر اولیویر گوئز انتشارات گراسه،تاجت را محکم نگهدار، اثر یانیک هانل انتشارات گالیمارد،باخیتا، اثر ورونیک اولمی انتشارات آلبن میشل،نیلز، اثر الكسيس راگوگنو، انتشارات ویویان هامی، تابستان، اثر مونیکا سابلو، انتشارات جی-سی لاتز، دستور جلسه، اثر اریک وویارد انتشارات اکت سود وهنر از دست دادن، اثر آلیس زنیتر انتشارات فلاماریون.
هیئت داوران پس از تمرکز بر این هشت رمان، رمان‌های باخیتا و هنر از دست دادن را برگزید وخانم مطهره مرادیان به نمایندگی از سوی هئیت داوران دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برای شرکت در جلسه نهایی نمایندگان هیئت داوران گنکور شرق که در بیروت برگزار شد، عازم لبنان شد.
هیئت بین‌المللی داوران از 33 دانشگاه 12 کشورجهان در لبنان گرد هم آمدند و نمایندگان با اعلان رأی دانشگاه خود، طی دو مرحله رأی‌گیری، اثر برگزیده گنکور شرق را اعلام کردند. رمان باخیتا اثر موفق ورونیک اُلمی، موفق به کسب جایزه گنکور شرق شد.
گفتنی است جایزه ادبی گنکور (prix Goncourt) معتبرترین، قدیمی‌ترین، مشهورترین و بحث برانگیزترین جایزه ادبی کشور فرانسه است.
این جایزه در پی وصیت ادموند دو گنکور، نویسنده و مورخ فرانسوی در سال ۱۸۹۶ برای یادبود برادرش ژول بنیان گذاشته ‌شد. مجمع ادبی گنکور در سال ۱۹۰۲ به طور رسمی تأسیس و نخستین دوره این جایزه در روز ۲۱ دسامبر سال ۱۹۰۳ اهدا شد.
جایزه گنکور معمولاً به یک رمان اعطا می‌شود، این جایزه هر سال نصیب بهترین کتاب داستانی می‌شود که در طول همان سال منتشر شده باشد.