دوشنبه 2 بهمن 1396 938

تشریح اهداف برگزاری سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران

سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران در هشتم و نهم اسفندماه 1396 با محوریت و حمایت همه جانبه ستاد توسعه زیست‌فناوری، با سبکی متفاوت و با مشورت‌های فراوان با متخصصین و به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای ورود متخصصین و پژوهشگران کشور به این عرصه راهبردی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.

تشریح اهداف برگزاری سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران

دکتر عباس شجاع‌الساداتی دبیر اجرایی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران گفت: هر چند در توسعه زیست‌شناسی مولکولی در طی چند دهه گذشته، موفقیت‌های خوبی به لحاظ تربیت نیروی انسانی متخصص، تولید علم، تولید محصول و تجاری‌سازی در کشور بدست آمده، لیکن در نهادینه کردن و توسعه انقلاب جدید زیست‌فناوری که از سال 2000 میلادی بعد از اتمام پروژه ژنوم انسان، تحت عنوان زیست‌شناسی سامانه‌ها شروع شده، توجه و اقدامات لازم در کشور صورت نگرفته است.
به گفته دبیر اجرایی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران، کنفرانس سوم با محوریت ستاد زیست فناوری رخداد مهمی در عرصه زیست‌فناوری کشور خواهد بود.
وی همچنین بیان کرد: تلاش مسئولین کنفرانس بر این است تا با حضور فعال فرهیختگان و علاقمندان زیست‌فناوری کشور در طی دو روز سخنرانان کلیدی بین‌المللی و ملی در حوزه‌های مختلف پزشکی، صنعت، کشاورزی و علوم زیستی در خصوص زمینه‌های تخصصی مربوطه به ارائه دستاوردها بپردازند.
شجاع الساداتی گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و ارائه مقالات به صورت شفاهی و پوستر نیز در کنار برنامه‌های اصلی سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران خواهد بود.
وی اظهارامیدواری کرد، بعد از این کنفرانس، با جلب نظر مسئولین و متخصصان، گفتمان زیست‌شناسی سامانه‌ها در بین پژوهشگران مرتبط با این تخصص رونق بیشتری پیدا کند. شجاع‌الساداتی در ادامه اقدام لازم به منظور تامین بودجه ایجاد یک مرکز پژوهشی ملی و آزمایشگاه‌های ملی را ضروری خواند.
دبیر سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران، ارتقاء سطح دانش زیست‌شناسی سامانه‌ها و تبیین توانمندی‌های آن»، «گردهمایی متخصصان و فراهم کردن بستری برای تبادل نظر بین کارشناسان»، «تشویق و ترغیب پژوهشگران به کاربردی کردن زیست‌شناسی سامانه‌ها»، «ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی و آشنایی با مسائل روز»، «گسترش ارتباط علمی بین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور» و «برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت از اهداف سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران برشمرد.