یکشنبه 17 دی 1396 783

دوازدهمین جلسه هم اندیشی استادان دانشکده کشاورزی برگزار شد

دوازدهمین جلسه ی هم اندیشی استادان دانشکده کشاورزی ششم دي ماه با حضور جمعی از استادان، با موضوع " اقتصاد مقاومتی" برگزار شد.

دوازدهمین جلسه هم اندیشی استادان دانشکده کشاورزی برگزار شد

در این جلسه دکتر حامد نجفی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد کشاورزی، در رابطه با بررسی وضعیت اقتصاد ایران و شناسایی نقاط آسیب پذیر اظهار داشت: لازم است ابتدا ویژگی ها و شاخص های کلان اقتصاد ایران مورد تجریه و تحلیل قرار گیرد. لذا با بررسی ساختار تحریم ها، تحریم های سخت، بی سابقه و فلج کننده از تحریم سوئیفت تا تحریم فروش نفت، مباحث خود را شروع می نمایم.
وي گفت: چنین تحریم هایی هم عرض با استفاده از سلاح های کشتار جمعی در یک جنگ نظامی است. علت تحریم، برخلاف آنچه در مورد مناقشه اتمی ایران مطرح است، رسیدن اقتصاد ایران به یک نقطه غیرقابل انتظار از دیدگاه اقتصاد بین-الملل بود؛ چرا که یک کشور برخلاف نظم نوین جهانی، توانایی اثرگذاری اقتصادی بر معادلات منطقه خاورمیانه پیدا کرده بود. از این رو، تحریم های بی سابقه بین المللی با هدف فروپاشی اقتصاد ایران طراحی شد، اما به هدف اصلی خود نرسید، اگرچه تلاطم های اثرگذاری را ایجاد کرد.
عضو هيات علمي دانشكده كشاورزي افزود: اقتصاد دنیا، از سال ها پیش به سمت اقتصادهای شرقی در حال حرکت است و این می تواند نقش بسزایی در تعدیل تصمیمات کشورها داشته باشد.
وي تصريح كرد: کشورهای غربی (اروپا و آمریکای شمالی) که در نیم قرن پیش سهم 80 درصدی در اقتصادهای برتر جهانی داشته اند، بیش از 23 درصد از سهم خود را از دست داده اند و به زحمت 57 درصد از اقتصاد برتر دنیا در اختیارشان است. این حرکت پاندولی اقتصاد از غرب به شرق است. به مانند آنچه در مورد علم اتفاق افتاده است.
در ادامه دکتر نجفی به نقش بخش کشاورزی در اقتصاد ایران اشاره کرد و اظهار داشت: آنچه که منجر به نجات کشور از سال های سخت تحریم بود، بخش کشاورزی بوده است. البته در مورد پایداری رشد این بخش نظرات متفاوتی وجود دارد. سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی و اشتغال کل، دارای روند کاهشی بوده است، که البته کمترین تاثیر را از تحریم ها پذیرفته است این در حالی است که کاهش سهم بخش کشاورزی در اقتصاد، یکی از پیش شرط های توسعه به شمار می¬رود و همین امر در مورد اقتصاد ایران هم اتفاق افتاده است. از این رو هر گفتمان و ساختاری که برای اقتصاد مقاومتی طراحی می شود، باید بر پایه یک کشاورزی مدرن و با بهره وری بالا استوار گردد.
گفتنی است پس از ارائه و سخنان دکتر نجفی، دکتر کریم زاده، دکترخوش تقاضا، دکتر وکیل پور، دکتر میرلطیفی، دکتر مرید و تعداد دیگری از استادان نیز با بیان دیدگاه های خود در این زمینه، به مشورت و تبادل نظر پرداختند.