دوشنبه 17 مهر 1396 2415

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه برگزار شد

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد به همراه نمايشگاه دستاوردهاي كانون هاي فرهنگي و هنري با حضور رييس، معاونان،‌ اعضاي هيات علمي و دانشجويان جديد هفدهم مهرماه در سالن شهيد چمران برگزار شد.

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه برگزار شد

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد به همراه نمايشگاه دستاوردهاي كانون هاي فرهنگي و هنري با حضور رييس، معاونان،‌ اعضاي هيات علمي و دانشجويان جديد هفدهم مهرماه در سالن شهيد چمران برگزار شد.
دكتر محمد تقي احمدي رييس دانشگاه در ابتداي اين مراسم ضمن خوشامدگويي به دانشجويان جديد دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه تربيت مدرس، دانشگاه مولود انقلاب است كه در طول مدت عمر كوتاه خود توانسته به تراز دانشگاههاي برتر جامع كشور دست يابد. اين دانشگاه در راستاي آرمان هاي امام راحل در ابتدا براي تربيت استاد دانشگاه تاسيس شد و در اين راه، موفقيت هاي بزرگي را تجربه كرد و در حال حاضر به دوران بلوغ اين دانشگاه نزديك مي شويم و ديگر تنها تربيت استاد جزء ماموريت هاي دانشگاه نيست، بلكه تربيت پژوهشگر،‌ كارآفرين و افراد عالم و دانشمند براي جامعه در دستور كار اين دانشگاه قرار دارد.
وي افزود: با توجه به تحصيلات تكميلي بودن اين دانشگاه،‌ فرصت پژوهش هاي بهتر و بيشتر براي دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه فراهم است و رمز موفقيت اين دانشگاه جوان، تمركز بر فعاليت هاي پژوهشي است كه فرصتي بزرگ را براي دانشجويان فراهم مي آورد تا بتوانند در اين ميدان علمي بدرخشند. همچنين با توجه به جامع بودن اين دانشگاه و وجود دانشكده ها و رشته هاي مختلف در آن،‌ امكان فعاليت هاي بين رشته اي نيز براي دانشجويان فراهم مي شود و آينده علم جهان و تكنولوژي و فناوري در گروي توسعه بين رشته اي هاست.

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه

رييس دانشگاه خاطر نشان كرد: 14 نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس در ميان يك درصد برتر دانشمندان جهان در رشته خود هستند. اين دانشگاه داراي 740 عضو هيات علمي و 9 هزار دانشجو مي باشد كه نسبت استاد به دانشجو در آن يك به 13 است كه بسيار عدد مناسبي است و در بسياري از دانشگاه هاي بزرگ كشور اين رقم يك به 25 مي باشد و این امر نشان مي دهد در اين دانشگاه، اساتيد در دسترس دانشجويان هستند و دانشجويان مي توانند رابطه مستمر آموزشي و پژوهشي با آنان داشته باشند.
دكتر احمدي از دانشجويان خواست تا از همين ابتداي شروع تحصيل خود، ‌با اساتيد راهنما و مديران گروه هاي خود ارتباط برقرار نموده و نقشه راه را براي سال هاي تحصيلي خود در اين دانشگاه ترسيم كنند.
رييس دانشگاه همچنين بر لزوم توجه دانشجويان به يادگيري و تسلط به زبان انگليسي و انتشارات علمي تحت نظر اساتيد راهنما تاكيد كرد.
وي تصريح كرد: دانشگاه در قرن 21 دچار تحول اساسي شده و به سوي عدم تمركز و شكستگي ساختارهاي دانشگاه كلاسيك پيش مي رود، اما اطلاعات پراكنده كه در شبكه هاي اطلاعات علمي و اينترنت موجود است به هيچ وجه نمي تواند در هدايت علمي شما دانشجويان سازنده باشد، بلكه بايد اين اطلاعات تحت هدايت و راهنمايي استادان توانمند و با برنامه علمي و به صورت مرحله اي و كلاسيك عرضه شود و با وجود گستردگي اطلاعات در عصر حاضر، دانشگاه همچنان به مفهوم كارخانه انسان سازي باقي مي ماند. همچنين دانشگاه فرصت آشنايي با ساير رشته ها را براي شما فراهم مي آورد و به پختگي، نگرش همه جانبه و تعالي و رشد شخصيت انساني شما كمك خواهد كرد و شما از دانشگاه با توشه عظيم دانش و حكمت وارد اجتماع مي شويد و مي توانيد زندگي شخصي و حرفه اي خود را مديريت كنيد.
وي با اشاره به اهميت شركت دانشجويان در انجمن هاي علمي گفت:‌ حضور در اين انجمن ها فرصت گسترش بينش و چشم انداز كاري شما را فراهم مي كند و تجربه ديني، اخلاقي و انساني را در دانشگاه بيشتر خواهيد داشت و اميواريم اين تجربه دانشگاهي، تجربه به ياد ماندني در زندگي شما باشد و بتوانيد بهره كافي را از دوران حضور خود در اين دانشگاه ببريد.

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه

در ادامه حجت الاسلام فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه در سخناني به آداب دانشجويي و دانش پژوهشي اشاره كرد و گفت: ما اگر بخواهيم موفق شويم بايد آداب دانش پژوهي را رعايت كنيم و سعي كنيم تا عالم باشيم نه انباني از اطلاعات. تواضع، زينت علم است و احترام به استاد و رعايت آداب دانشجويي از مواردي است كه اگر مورد توجه قرار نگيرد، دانشجو به مقصد مطلوب نخواهد رسيد.
وي افزود: براي عالم شدن بايد نور كسب كنيم و همانا علم نور است كه هرگز با ظلمت جمع نمي شود . آلودگي هاي اخلاقي نيز ظلمت ها هستند كه هرچه از آن بيشتر دوري كنيم به علم واقعي دست مي يابيم. امروزه با پبشرفت علم نياز داريم تا حس معنوي را بيشتر تقويت كنيم و بتوانيم قلب خود را براي پذيرش علم آماده نماييم.

گردهمايي دانشجويان ورودي جديد دانشگاه

پخش نماهنگ معرفي دانشگاه و پيام معاونان دانشگاه،‌ دكلمه خواني اشعار حافظ، رونمايي از پروژه گرافيك حركت "سره نما"، پرفورمنس گروه نمايش دانشجويان تئاتر دانشگاه،‌ اجراي موسيقي سنتي كانون موسيقي نوا و معرفي شوراي دبيران انجمن هاي علمي و دانشجويي از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.
در پايان با حضور رييس و معاونان دانشگاه از دانشجويان نمونه، دانشجويان رتبه اول، غير ايراني و شاهد و ايثارگر تقدير به عمل آمد.
اداي احترام هيات رييسه، اعضاي هيات علمي و دانشجويان به مزار شهداي گمنام دانشگاه پايان بخش اين مراسم بود.