دوشنبه 13 شهریور 1396 1869

باید برای تجارت و عرضه محصولات باغی به بازارهای جهانی برنامه ریزی کنیم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما به تدریج به بازارهای جهانی پیوند می خوریم و باید برای تجارت محصولات کشاورزی برنامه ریزی کنیم.

باید برای تجارت و عرضه محصولات باغی به بازارهای جهانی برنامه ریزی کنیم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما به تدریج به بازارهای جهانی پیوند می خوریم و باید برای تجارت محصولات کشاورزی برنامه ریزی کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مهندس محمود حجتی صبح امروز دوشنبه سیزدهم شهریورماه جاری در مراسم گشایش نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران که در سالن شهید چمران دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: ایران در تولید برخی از محصولات باغی رتبه نخست و در بعضی دیگر از محصولات باغی جزو 10 کشور اول دنیاست و ما باید برای شیوه عرضه محصولات باغی در بازارهای جهانی قدم برداریم.
وی افزود: ایران در زمینه حضور در بازارهای جهانی، سرمایه، نیروی انسانی و اقبال جهانی را دارد که باید آنها را تدبیر و برنامه ریزی کرده و در مسیر دستیابی به بازارهای هدف و شناسایی آنها به منظور آماده سازی محصولات کشاورزی برای عرضه اقدام کنیم.
حجتی بر لزوم ایجاد هماهنگی بین تولید و شیوه عرضه مثل بسته بندی و صنایع تبدیلی و تکمیلی در محصولات باغی تاکید کرد و گفت که با تکیه بر دانش و تکنولوژی روز می توان این مشکلات را برطرف کرد.
وی با بیان این که در ایران با توجه به اقلیم های متنوع،در بخش کشاورزی ظرفیت ها و قابلیت های زیادی برای کارکردن وجود دارد، تصریح کرد: محدودیت آب نباید مانعی برای استفاده از این ظرفیت ها و توسعه باغبانی شود.
وزیر جهاد کشاورزی بر استفاده از تکنولوژی، علم و تجربیات جهانی در زمینه های کشاورزی و باغبانی تاکید کرد و گفت:آب تنها عامل محدودکننده در حوزه باغبانی نیست و محدودیت های دیگری در زمینه مسایل مربوط به پیوند، ژنتیک، تولیدات مقاوم به تنش های محیطی و چالش های محیطی مانند سرما، بیماری و آفت وجود دارد که امیدواریم در این کنگره بخشی از آن با تبادل نظر محققان داخلی و خارجی برطرف شود.

دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران:

وی اذعان داشت: امروز ما با توجه به تکنولوژی و دانش روز، در سواحل کشورمان در حوزه گلخانه، هیدروپونیک و تولید محصولات تجاری امکان کار کردن داریم و می توانیم محصولات اقتصادی تولید کرده و به بازارهای جهانی عرضه کنیم.
وی با بیان این که برخی از کشورها مانند روسیه، نیازمند محصولات خارج از فصل هستند،گفت: در کشور ما این محصولات وجود دارد و بخشی از آن در گلخانه ها تولید می شود که می تواند برای کشور تولید ثروت، اشتغال و رشد اقتصادی ایجاد کند.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امروز باغ های مدرن روز به روز در کشور در حال توسعه است و با بهره گیری از دانش و تکنولوژی در سواحل دریا در بخش گلخانه و هیدروپونیک جا برای کار کردن زیاد است.
گفتنی است نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران از تاریخ 13 تا 15 شهریورماه بمدت 3 روز با حضور کارشناسان، محققان و صاحبنظران داخل و خارج کشور در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.