شنبه 31 تیر 1396 1606

گزارش تایمز از پتانسیل تهران برای تبدیل شدن به قطب دانش در آینده در نشست شوراي دانشگاه ارائه شد

در نشست اخیر شوراي دانشگاه، گزارشي از پتانسيل ايران )تهران( برای تبدیل شدن به قطب دانش در آینده ارائه شد.

گزارش تایمز از پتانسیل تهران برای تبدیل شدن به قطب دانش در آینده در نشست شوراي دانشگاه ارائه شد

در نشست اخیر شوراي دانشگاه، گزارشي از پتانسيل ايران )تهران( برای تبدیل شدن به قطب دانش در آینده ارائه شد.
در اين جلسه، خلاصه مقاله منتشر شده به قلم سيمون بيکر (ويراستار اطلاعات در تايمز) در Times Higher Education در خصوص شهر تهران و دانشگاه‌هاي آن ارائه شد.
دكتر خاجي مدير دفتر همكاري هاي علمي و بين المللي با توضيحاتي درباره اين مقاله اظهار داشت: این مقاله از سوي سیمون بیکر (ویراستار اطلاعات در تایمز) در Times Higher Education درج شده است و بیان می­دارد كه شهر تهران پتانسیل دارد در آینده نزدیک به قطب دانش تبدیل شود. زمانی که شما به لیستی از شهرهای کشورهای درحال توسعه فکر می­کنید که به طور بالقوه می­توانند قطب دانش و تحقیقات در سال­های آتی باشند، شاید تهران لزوماً به ذهن شما خطور نکند. از طرفی، بررسی اطلاعات جدید نشان می­دهد، تهران همچون شهرهای دهلی و پکن دارای همکاری­های علمی بین­المللی رو به رشدی در زمینه­های خاص است، محققان این شهر مقاله­های بیشتری نسبت به بعضی از شهرهای همتایشان تولید می­کنند و از جمله شهرهای مهم است.
وي افزود: آقای آیساتی (Aisati) به عنوان معاون بخش بودجه، محتوا و تجزیه و تحلیل در Elsevier اطلاعاتی را از Scopus و SciVal استخراج نموده که بیان می­دارد: تهران ملزومات و شرایط تبدیل شدن به قطب دانش را دارد. این شهر دارای نقاط قوت پژوهشی مثلاً در حوزه انرژی است و مقالات متخصصین آن دارای استنادهای قابل توجهی است. از طرفی، دانشگاه­های آن به طور موفقیت آمیزی با جهان ارتباطات آکادمیک دارند و با دانشگاه­هایی در شهرهای سانفرانسیسکو، بوستون، لندن، پاریس و پکن و حتی با شرکای چندملیتی صنعتی همچون US firm IBM وDuth electronics glantphilips ارتباط دارند. تهران علی رغم اینکه سعی شده از نظر سیاسی در انزوا باشد رویه رو به جلو خود را ادامه می­دهد و حتی موانع فرهنگی و زبانی مانع پیشرفت آن نشده است. تهران باوجود دانشگاه هایش حرکت می­کند. این شهر می­تواند نمونه­ای برای مناطق دیگر باشد که با همکای­های پژوهشی خود را پیش برده و منجر به رشد اقتصادی خود شوند.
خاجي تصريح كرد: در اين گزارش آمده است موانع سياسي پيش رو به ويژه نوع ارتباط آن با آمریکا، روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و تغییر سیاست خارجی این کشور نسبت به ایران همچون قانون منع ورود ایرانیان به خاک آمریکا نمي تواند در رشد ايران تاثير گذار باشد و در آمریکا تعدادی از بهترین شخصیت های علمی و دانشگاهی از کشور ایران هستند و این مورد تاثیرگذار نیست.
مدير دفتر همكاري هاي علمي و بين المللي دانشگاه گفت: دكتر کاوه مدنی که در امپریال کالج لندن فعالیت می­نماید و اولین سمپوزیوم رسمی تحقیقاتی مابین ایران و انگلیس را سال گذشته ترتیب داده است، می­گوید: روابط آکادمیک جهان در حال توسعه است و حس مشترک یکی شدن حتی از مناطقی که از نظر سیاسی مطلوب نیستند، وجود دارد. جمعیت ایران بعد از انقلاب 1979 رشد یافته و دانشگاه ها نیز توسعه پیدا کرده­اند. سیستم آکادمیک ایران از تاکید بر ابعاد آموزشی (با بُعد پژوهشی محدود) به سمت سیستم آموزشی-پژوهشی رفته است. به عنوان نمونه، در مقطع کارشناسی ارشد بر پژوهش تاکید می شود و زمینه­های استفاده دانشجویان برای استفاده از بورسیه برای حضور در دانشگاه­های غربی فراهم است. همچنین انگیزه­های قوی برای دانشگاهیان جهت انتشار مقاله وجود دارد.
در ادامه اعضاي شورا به بررسي موضوع مطرح شده پرداختند و رييس دانشگاه نيز اظهار داشت: مطالب مطرح شده نشان از ايجاد محيط رشد دانش و اميد به آينده و موفقيت در كشور است و ايران با هويت مستقل علمي مي تواند در دنيا جايگاه ويژه خود را حفظ نمايد.