چهارشنبه 14 تیر 1396 2437

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری برگزار شد

مراسم تودیع دکتر علي اکبر تقوایی رییس پیشین و معارفه دکتر مجتبی رفیعیان رییس جدید دانشکده هنر و معماری روز سه شنبه سیزدهم تیر ماه با حضور دکتر احمدی ، دکتر محمدزاده و جمعي از اساتید و كاركنان دانشکده برگزار شد.

مراسم تودیع دکتر علي اکبر تقوایی رییس پیشین و معارفه دکتر مجتبی رفیعیان رییس جدید دانشکده هنر و معماری روز سه شنبه سیزدهم تیر ماه با حضور دکتر احمدی ، دکتر محمدزاده و جمعي از اساتید و كاركنان دانشکده برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر تقوایی ضمن تشکر از زحمات اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشکده، از کمک و همراهی هیأت رئیسه دانشگاه با دانشکده هنر و معماری قدردانی کرد و گفت: در سال های اخیر سرعت پیشرفت و انجام امور دانشکده هنر و معماری در زمینه های مختلف بیشتر شد. این دانشکده در بعد آموزشی به لحاظ کمیت و کیفیت ارتقاء یافت و حدود 80 درصد از دانشجویان برتر دانشگاه های دیگر را برای ادامه تحصیل جذب کرد. در زمینه پژوهش نیز رساله ها کیفی تر شد و همچنین فضاهای جدید به دانشکده اضافه گردید. با اعمال شیوه نامه جدید روند ارتقاء اساتید با سرعت پیگیری و انجام شد و به طور کلی دانشکده سیر صعوی داشت.

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری

در ادامه این جلسه دکتر احمدی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع بزرگان هنر و معماری دانشگاه، از دانشکده هنر به عنوان یک دانشکده دارای جایگاه رفیع در مجموعه تربیت مدرس و یک مرجع در سطح ملی نام برد و اظهار داشت: دانشکده هنر و معماری در سال های اخیر به تراز بالای کارآمدی آکادمیک دست یافت. در تولید هنر و فرهنگ، نظم آکادمیک، تعامل با دانشگاه و فعالیت سیستماتیک، این دانشکده رشد چشمگیری داشت و بر اساس ارزیابی عملکرد دانشکده ها درسال 95 از7 تا 8 رتبه ارتقاء برخوردار شد.
رییس دانشگاه افزود: ملاحظات سلامتی دکتر تقوایی سبب شد تا پیش از پایان دوره 4 ساله ریاست دانشکده، با سنجش آراء اعضای هیأت علمی، دکتر رفیعیان را که دارای سوابق ارزشمند اجرایی بوده و در عرصه هنر، معماری و فعالیت های تخصصی دارای تجارب و موفقیت های بسیار است و از مقبولیت در آرا نیز برخوردار می باشد، برای فعالیت های بیشتر در عرصه هنر و معماری کشور و گسترش مرزهای جدید و همچنین پیاده سازی برنامه های استراتژیک طرح تحول راهبردی دانشگاه در دانشکده هنر و معماری انتخاب کنیم.
دکتر احمدی ادامه داد: در بسیاری از رشته ها همچون علوم پایه، مهندسی و پزشکی یک نظام با متدولوژی یکنواخت را اعمال می کنیم اما در معماری، با تنوع سلیقه ها و روش ها به عنوان فضیلت و مزیت مواجه هستیم. رییس دانشکده نیز باید این تنوع روش ها را در نظر گرفته و از افکار، رشته ها، تخصص ها و سلایق متفاوت برای شکوفایی تمامی شاخه های درخت تنومند هنر بهره مند شود.
رییس دانشگاه به اجرای طرح تحول راهبردی دانشگاه اشاره کرد و گفت: اجرای طرح تحول راهبردی دانشگاه آغاز شده و هم اکنون موج دوم نیز در حال پایان است. تا حدود یک و نیم سال آینده، بسته های موفقیت تعریف شده برای نهادینه کردن طرح تحول راهبردی بصورت مستحکم، تحول ساختار و روال های دانشگاه را تثبیت می کنند. هم اکنون در مرحله ای هستیم که دانشکده ها را با طرح تحول پیوند زده و در این راستا دانشکده هنر و معماری در زیر مجموعه طرح راهبردی، طرح داخلی ارزشمندی دارد که با کمک همه اعضای هیأت علمی و کارکنان با توان بالا انجام می شود.
دکتر احمدی افزود: در راستای برون گرایی و توسعه ارتباطات بین المللی که یکی از اولویت های اصلی طرح تحول راهبردی دانشگاه است، خواستار دعوت از چهره های شاخص و شناخته شده بین المللی مانند اصغر فرهادی که در این دانشگاه فعالیت و رشد کردند، هستیم و امیدواریم که این دانشکده به محلی برای ملاقات بزرگان هنر و معماری کشور و علاقمندان این رشته ها تبدیل شده و ارتباط با جامعه هنری توسعه یابد.
وی همچنین ضمن اعلام پشتیبانی از بالندگی و رشد دانشکده هنر و معماری و ارتقاء رشته های آن، پیشنهاد برگزاری مدارس حرفه ای در رشته های خاص هنری و ایجاد پایگاه مستندسازی با مشارکت اساتید و افراد صاحب نام داخل و خارج دانشگاه در دانشکده هنر را مطرح کرد.
در بخش دیگری از این مراسم، دکتر رفیعیان ضمن تشکر از اعتماد اساتید، رمز بقای دانشکده را سرمایه انسانی آن دانست و گفت: شاید در بعد اقتصادی و از نظر فضا ضعف هایی داشته باشیم اما این دانشکده سرشار از سرمایه انسانی و معنوی است که به آن ارج می گذاریم. اساتید و کارکنان دانشکده با تلاش مضاعف خود برخی کاستی ها را پوشانده و دانشکده هنر و معماری را یک دانشکده فاخر نشان دادند. با همت تمامی همکاران و با اجرای ایده ها و ابتکاراتی که در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای دانشکده در نظر داریم، دانشکده هنر و معماری را از یک دانشکده حاشیه نشین به یک دانشکده تأثیرگذار و مطرح تبدیل کرده و ضمن تثبیت داشته های گذشته، بر آورده ها بیفزاییم.
وی افزود: سرمایه های موجود در دانشکده باید به ثروت قابل اثرگذاری تبدیل شوند. وظیفه خود می دانم که در یک تیم 50 نفره به سمت تقویت روحیه همکاری جمعی، خرد جمعی و تعامل بیشتر با وجود سلایق و گرایش های مختلف حرکت کنیم. با برگزاری جلسات تخصصی با گروه ها و جلسات هم اندیشی جمعی نکاتی را تدوین کنیم تا باعث پیوستگی و هم افزایی بیشتر دانشکده با دانشگاه و توسعه شبکه سازی علمی بین دانشکده ها باشیم.
دکتر رفیعیان به خلاقیت و جذابیت موجود در هنر برای تبدیل و تغییر دانشگاه به سمت دانشگاه نسل سوم اشاره کرد و گفت:برای تبدیل دانشگاه از نسل دوم به دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین، رشته های هنری و این دانشکده می تواند از خلاقیت و جاذبه های خود در این حوزه استفاده کرده و در فضایی سازنده شکافی که بین دانشکده و دانشگاه وجود دارد را به حداقل برساند. همچنین در حوزه هنر با پشتوانه دانشگاه تعاملات خود را گسترش داده و با تولیدات شایسته هنری، جایگاه دانشگاه در این حوزه را ارتقاء دهیم.
این مراسم با ایراد نظرات برخی از اعضای هیأت علمی دانشکده و قرائت احکام پایان یافت.

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری

 

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری

 

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری

 

معارفه رییس جدید دانشکده هنر و معماری