چهارشنبه 24 خرداد 1396 1744

گزارشي از نتايج موج اول طرح تحول راهبردي در حوزه معاونت پژوهشي ارائه شد

در نشست شوراي دانشگاه بيست و دوم خرداد ماه، گزارشي از نتايج موج اول طرح تحول راهبردي دانشگاه در حوزه معاونت پژوهشي ارائه شد.

گزارشي از نتايج موج اول طرح تحول راهبردي در حوزه معاونت پژوهشي ارائه شد

در نشست شوراي دانشگاه بيست و دوم خرداد ماه، گزارشي از نتايج موج اول طرح تحول راهبردي دانشگاه در حوزه معاونت پژوهشي ارائه شد.
نتايج موج اول طرح تحول راهبردي در حوزه معاونت پژوهشي و فناوری از سوي دكتر روانشاد مدير مركز رايانه و اطلاع رساني دانشگاه عنوان شد.
وي اظهار داشت: در موج اول طرح تحول راهبردي در حوزه معاونت پژوهشي 10 بسته موفقيت تعريف شد كه 9 بسته از آن در حوزه فناوري اطلاعات بود. اولين بسته موفقيت طراحي شده در اين حوزه، ارتقاي خدمات كيفي در حوزه IT در دانشگاه مي باشد. در اين راستا برنامه ريزي براي سيستم ايمن جديد دانشگاه صورت گرفت و اين سيستم از مهمترين سيستم هايي است كه دانشگاه مي تواند از آن جهت تبليغات استفاده كند.
از ديگر اقدامات حوزه IT در طرح تحول راهبردي دانشگاه،‌ فراهم نمودن ارتباطات امن در دانشگاه بود كه سيستم گلستان، چارگون از اين طريق كدگذاري شده و بسيار ايمن خواهد شد.
وي تصريح كرد: افزايش توان پردازش تصوير، افزايش رتبه بندي دانشگاه در خصوص پورتال و رتبه وبومتريك و ايجاد سامانه جامع اعضاي هيات علمي از ديگر بسته هاي موفقيت در حوزه معاونت پژوهشي در موج اول بود.
وي افزود: همچنين در موج اول طرح تحول راهبردي، سامانه خدمات مجازي آزمايشگاهي (خاتم) راه اندازي شد. سامانه بهره بردای يکپارچه از تجهيزات از طرف معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه شهيد بهشتي و با هدف افزايش بهره وری، يکپارچه سازی، و سهولت بيشتر در ارائه خدمات پژوهشي به متقاضيان طراحی و اجرا گرديده است و متقاضيان مي توانند تجهيزات آزمايشگاهي را در سامانه مشاهده كرده و خدمات آن را رزرو نمايند و از طريق درگاه بانك تجارت هزينه مورد نظر را پرداخت نموده و از خدمات آن بهره مند گردند.
وي با اشاره به راه اندازي پورتال دفتر پژوهش هاي كاربردي دانشگاه گفت: در اين سامانه تمامي طرح هايي كه به دفتر پژوهش هاي كاربردي مي رسد اطلاع رساني مي شود و افراد مي توانند پس از ثبت نام در اين سامانه بر اساس زمينه تحقيقاتي مورد نظر خود، ‌اطلاعات طرح هاي پژوهشي را دريافت كنند.
مدير مركز رايانه در خصوص راه اندازي پورتال سامانه جامع كتاب تصريح كرد: در اين سامانه تمامي كتاب هايي كه تاكنون در دانشگاه منتشر شده است در معرض ديد علاقه مندان قرار مي گيرد و اطلاعاتي درباره نويسندگان كتاب و خلاصه اي از كتاب نيز در اين سامانه به نمايش گذاشته مي شود و سامانه فروش كتاب نيز در كنار آن راه اندازي شد تا علاقه مندان بتوانند كتاب مورد نظر خود را آنلاين خريداري نمايند.
وي در ادامه با بيان توضيحاتي در خصوص بانك هاي اطلاعاتي آنلاين يادآور شد: در اين سامانه از سيستم متاسرچ استفاده مي شود كه با جستجو در بانك هاي اطلاعاتي كه دانشگاه به آنها متصل است نتايج آن به صورت مشترك كنار هم نمايش داده مي شود.
دكتر روانشاد ارتقاي سيستم اتوماسيون جامع دانشگاه را از ديگر بسته هاي طرح تحول راهبردي عنوان و تصريح كرد: اين پروژه با همكاري معاونت پژوهشي و معاونت پشتيباني صورت گرفته است تا يك سيستم جامع دانشگاهي براي اتوماسيون دانشگاه در نظر گرفته شود كه در فاز اول سيستم يكپارچه مالي با رويكرد حسابداري تعهدي طراحي شد.
وي در ادامه به سامانه تشكيلات دانشگاه اشاره كرد و گفت: سامانه تشكيلات دانشگاه سامانه اي است كه كل تشكيلات در آن وارد و يكپارچه مي شود. همچنين سيستم انبار، اموال و لجستيك دانشگاه و سامانه صدور احكام در حال پياده سازي است و هر فرد با ورود به سامانه مي تواند سابقه احكام خود، حضور و غياب، مرخصي، ‌پرداختي هاي مالي،‌ تعداد اموال در اختيار خود،‌ درخواست كالا از انبار و انتقال انبار را مشاهده و انجام دهد كه در موج بعدي اين طرح به گونه اي طراحي مي شود كه معاونان و رييس دانشگاه بتوانند به صورت زنده وضعيت مالي، حضور كاركنان،‌ لجستيك و ... را مشاهده نمايند.