متن کامل خبر


 
آیین تکریم دکتر امیر عبدالله زاده ریيس پيشين و معارفه دکتر محمود عبداللهی ریيس جدید دانشکده فنی و مهندسی

خلاصه خبر: آیین تکریم دکتر امیر عبدالله زاده ریيس پيشين و معارفه دکتر محمود عبداللهی ریيس جدید دانشکده فنی و مهندسی 28 بهمن ماه با حضور رییس دانشگاه، جمعي از اعضاي هيأت علمي، كاركنان و دانشجویان دانشکده مذکور برگزار شد.

رییس دانشگاه با ایراد سخنانی از دانشکده فنی و مهندسی به عنوان دانشکده ای اثرگذار بر سنت ها و جو دانشگاه نام برد و یادآوری کرد: در طول فعالیت دکتر عبدالله زاده در دانشکده فنی و مهندسی، الگوهای جدیدی ساخته شد. اقدامات انجام شده در دوران ریاست دکتر عبدالله زاده برای سایر دانشکده ها نیز الگو شد. فعالیت های نوآورانه، فعالیت های فرهنگی خودجوش در دانشکده، فعالیت های صمیمانه که بین دانشکده های مستقل و بخش های فنی و مهندسی شکل گرفت و زمینه همکاری های علمی، مشارکت در منابع انسانی و فضاهای مشترک را ایجاد کرد، مواردی مثال زدنی در سطح دانشگاه است.
رییس دانشگاه ادامه داد: سنتی که توسط دکتر عبدالله زاده و در دانشکده فنی و مهندسی به عنوان دانشکده جامع ایجاد شد و با حفظ پیوندها میان دانشکده های مستقل، زمینه رشد و توسعه نیز فراهم گردید، بعدها به عنوان یک فرایند تجربه شده خوب و مؤثردر دانشکده های علوم پایه و علوم انسانی دنبال شد. سنت بنیان گذاری شده در دانشکده فنی و مهندسی در دوران ریاست دکتر عبدالله زاده منشأ برکت و آثار خوبی در دانشگاه گردید و شجاعت و جسارت وی در ایجاد تغییر، باعث اقدامات بسیاری در پیشبرد طرح تحول راهبردی دانشگاه نیز شد.
دکتر احمدی اظهار امیدواری کرد که با پشتوانه اساتید و انسجام و تدبیر دانشکده این روند ادامه یابد.
رییس دانشگاه در ادامه اظهار داشت: دکتر عبدالهی که با نظرسنجی در دانشکده انتخاب و مسئولیت را قبول کرد، فردی مجرب، کارآمد و دارای سوابق ارزنده در حوزه علم، مدیریت آموزشی و آموزش عالی است که بی شک با درایت لازم، فرایند ابتکار و نوگرایی در دوران ریاست وی نیز ادامه خواهد یافت.
دکتر احمدی رشته های مهندسی معدن و مهندسی مواد را رشته هایی راهبردی در سطح دنیا و در کشورمان دانست و گفت: ما در این دو رشته نام آور و بسیار موفق هستیم. شاید از نظر کمیت قابل مقایسه با برخی دانشگاه های کشور نباشیم اما از نظر دستاوردها پیشتاز بوده ایم. این دو رشته قابلیت های بسیاری برای توسعه و نوآوری دارد چرا که ایران سرزمینی سرشار از منابع معدنی و زیرزمینی است که ده ها سال تلاش را می طلبد که به صورت بهینه مورد تفحص و بهره برداری قرار گیرد. فعالیت این دو رشته برای رونق و آبادی کشور مهم و ضروری است.
وی در خصوص تبدیل دو بخش مهندسی مواد و مهندسی معدن به دانشکده های مجزا تصریح کرد: ما در چارچوب امکانات تلاش می کنیم زمینه این کار فراهم شود. تغییر در ساختار دانشگاه، دو هفته پیش توسط هیأت امنا بررسی و در رده ی تاپ چارت تصویب شد. تغییرات در سطح اداری به صورت انعطاف پذیر و در اختیار هیأت رئیسه و شورای دانشگاه است. هر دانشکده جامع بنا به اقتضای شرایط، مباحث علمی، حرفه ای و ارتباطاتی که باید داشته باشد، می تواند بر روی ساختار داخلی خود پیشنهاداتی طراحی و ارائه کند.
دکتر احمدی اضافه کرد: در کالج جامع فنی و مهندسی 5 دانشکده حضور دارند و این دو بخش باقی مانده نیز در صورت تمایل به دانشکده شدن، می توانند با مستنداتی که ارائه می کنند و با پیگیری ما، مستقل شوند. اما به هر صورت اختیاراتی که از نظر مالی و برنامه ریزی باید داشته باشند، در سطح اختیارات یک دانشکده برای این دو بخش هم محفوظ است.

3

در ابتدای این مراسم دکتر عبدالله زاده ضمن تشکر از زحمات تمامی همکاران دانشکده فنی و مهندسی در دوره ۱۴ ساله ی خدمتش، در خصوص دلیل طولانی شدن سال های مسئولیت خود گفت: یکی از دلایل طولانی شدن مسئولیت من به عنوان رییس، مطرح شدن بحث تبدیل بخش های مختلف دانشکده فنی و مهندسی به دانشکده های مستقل بود. پیشنهاد استقلال دانشکده ها در سال ۸۴ مطرح شد و از سال ۸۹ به تدریج بخش های مختلف به دانشکده های مستقل تبدیل شدند. البته با توجه به تصویب ساختار جدید دانشگاه و تشکیل ۷ پردیس در دانشگاه، امیدوارم که دو بخش مواد و معدن نیز به دانشکده های مجزا تبدیل شوند.
وی با اشاره به عملکرد بسیار مؤثر دو بخش مهندسی مواد و مهندسی معدن در دانشگاه افزود: شاید این دو بخش به لحاظ کمیت، کوچک تر از سایر دانشکده های مهندسی باشند اما عملکرد آنها نسبت به برخی رشته ها و دانشکده های مهندسی، موفق تر بود. کارهای بزرگی در این دو بخش انجام شد و دانشکده فنی و مهندسی با دو بخش مواد و معدن همواره در شاخص های مختلف پیشتاز بوده است.

4

در بخش دیگری از این مراسم دکتر عبدالهی با قدردانی از نظر مثبت همکاران و حسن اعتماد رئیس دانشگاه اظهار داشت: من یک خدمتگزار در کنار دوستان و همکاران هستم و موفقیت دانشکده منوط به همکاری تمامی کارکنان، اساتید و دانشجویان است. بدون همکاری و همدلی تمامی دوستان، کاری انجام نمی شود. هسته اول
این موفقیت دانشکده، گروه ها و مدیران گروه هایی هستند که با حضور مؤثر آنها پیشرفت امکان پذیر و ارتقاء علمی، آموزشی و پژوهشی دانشکده میسر می شود.
وی تأکید کرد: در ساختار جدید دانشگاه، پردیس ها مصوب شده است. اگر قرار باشد پردیس مهندسی شکل گرفته و کار کند، بهتر است دو بخش مهندسی مواد و مهندسی معدن نیز با هویت دانشکده فعالیت کنند. داشتن هویت دانشکده برای این دو بخش در مجامع علمی و دانشگاهی نیز ضروری است. جایگاه ویژه دانشگاه تربیت مدرس در آموزش عالی کشور ایجاب می کند این دو بخش نیز هویت دانشکده پیدا کرده تا نقش خود را بهتر ایفا کنند.

29 بهمن 1398 / تعداد نمایش : 220