متن کامل خبر


 
آغاز طرح بازیافت پسماندهای دارویی تاریخ مصرف گذشته در دانشگاه

خلاصه خبر: در راستای بازیافت تخصصی پسماندهای ویژه در دانشگاه،‌ پسماندهای دارویی تاریخ مصرف گذشته، جمع آوری و بازیافت می شود.

دکتر آرش رضایی عضو دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه با اشاره به آغاز طرح جمع آوری و بازیافت پسماندهای دارویی تاریخ مصرف گذشته در دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس به عنوان دانشگاه پیشرو در حوزه مدیریت پسماند، برنامه ریزی هایی را جهت جمع آوری و بازیافت اصولی داروهایی تاریخ مصرف گذشته ای که در سطح دانشگاه و دانشکده ها، مرکز بهداشت ، خوابگاه ها و منازل دانشگاهیان وجود دارد، صورت داده است.
وی افزود: در حال حاضر در سطح شهر تهران روالی برای جمع آوری این پسماندها وجود ندارد و دانشگاه تربیت مدرس این اقدام را آغاز کرده است و در حال حاضر جمع آوری آن توسط مرکز بهداشت دانشگاه انجام می شود. بدین منظور مخزنی در این مرکز جهت جمع آوری داروهای تاریخ مصرف گذشته، مستقر شده است و امحای آن توسط شرکت دارای مجوز از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت صورت می گیرد.
دکتر رضایی خاطر نشان ساخت: دانشگاهیان می توانند یا از طریق تحویل مستقیم داروها به مرکز بهداشت و مخزن جایابی شده در این مرکز و یا اطلاع رسانی از طریق گزینه مدیریت سبز در سامانه Helpdeskدانشگاه، داروهای تاریخ مصرف گذشته را جهت بازیافت تحویل دهند. این داروها در پروسه بازیافت یا سوزانده می شوند،‌ یا دفن ویژه شده و یا مواد اولیه از آنها استخراج می شود که در فاز اول این طرح،‌ داروهای جمع آوری شده از سوی دانشگاه طی قرارداد با شرکت مربوطه، امحا خواهند شد.
وی با تاکید بر اهمیت جمع آوری و بازیافت داروها گفت: جمع آوری و بازیافت اصولی داروها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا وجود دارو در زباله ها، سبب آلودگی آب و خاک خواهد شد و مواد شیمیایی موجود در این داروها سبب می شود خاکی که از پسماندهای طبیعی کمپوست تهیه می شود دارای عناصر شیمیایی غیرکنترل شده باشد . همچنین ورود این عناصر به آب نیز سبب سخت شدن فرایند تصفیه شیمیایی و بیولوژیک آب می شود.
وی در پایان تصریح کرد: علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طرح های مدیریت پسماند می توانند با شماره 82884028 تماس حاصل نمایند.

14 بهمن 1398 / تعداد نمایش : 232