متن کامل خبر


 
جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در جدیدترین رتبه بندی وبومتریک

خلاصه خبر: جدیدترین رتبه بندی وبومتریک با عنوان «رتبه بندی شفاف دانشگاه های برتر با استناد در پروفایل های برتر گوگل اسکولار Google Scholar منتشر شد. این رتبه بندی نسخه نهم (ژانویه ۲۰۲۰ نسخه ۹.۱ BETA) است و ۴ هزار و ۵۰۰ مرکز دانشگاهی و علمی را مورد بررسی قرار داده است. در این رتبه بندی دانشگاه تربیت مدرس با ۲۹۴۳۸۶ سند دارای رتبه چهارم می باشد.

وب سایت وبومتریک در این گزارش ابتدایی این رتبه بندی اعلام کرده است به دنبال درخواست بسیاری از دانشگاه ها، تصمیم گرفته است به صورت موقت از پروفایل های نهادی Google Scholar Citations (GSC) استفاده نکند.
اما با توجه به اینکه بیش از ۵ هزار پروفایل در گوگل اسکولار وجود دارد و تاریخ نهایی برای اتمام کار وجود ندارد وبومتریک نمی تواند به طور کامل از آن استفاده کند.
با این وجود وبومتریک تاکید کرده است هنوز متعهد به استفاده از این منبع کلیدی است از همین رو در فهرستی که برای این نسخه استفاده کرده تنها دامنه اصلی هر دانشگاه که دارای پروفایل های گوگل اسکولار سایتیشن Google Scholar Citations (GSC) هستند را مورد توجه قرار داده است.
وبومتریک در نسخه ژانویه ۲۰۲۰ به نکاتی اشاره کرده که دانشگاه ها باید به آن توجه کنند که مهمترین نکته آن چند تغییر روش شناختی اعلام شده است.
یکی از نکات اعلام شده در نسخه ژانویه ۲۰۲۰ این است که به دلیل کپی کردن بدون اجازه اطلاعات وبومتریک از سوی دو سایت ترکیه ای و روسی، این وب سایت هم در اقدام متقابل اطلاعات دانشگاه های ترکیه و روسیه را در فهرست این دوره ارائه نکرده است.
۱۰ دانشگاه برتر وبومتریک در نسخه ژانویه ۲۰۲۰ شامل دانشگاه های هاروارد، استانفورد، کالیفرنیا برکلی، انستیتو فناوری ماساچوست (MIT)، کالیفرنیا سن دیه گو، کمبریج، کلمبیا نیویورک، آکسفورد، کالیفرنیا لس آنجلس و پنسیلوانیا است.
از جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۴۸ دانشگاه و مرکز آموزشی و پژوهشی در فهرست ۴ هزار و ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. اولین دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی تهران با میزان استنادات ذکر شده از سوی وبومتریک با میزان ۵۳۵۵۱۹ است و آخرین دانشگاه ایرانی در این جمع دانشگاه علوم و فنون مازندران با میزان استناد ۱۰۰۹ است.

7 بهمن 1398 / تعداد نمایش : 386