متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس و وزارت نیرو ۲ تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

خلاصه خبر: دو تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه تربیت مدرس و وزارت نیرو بها هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی و ارتقای دانش بین‌رشته‌ای در حوزه سیاست‌ورزی آب و اقلیم و امور اجتماعی آب و انرژی با محوریت مدیریت مصرف به امضا رسید.

بعد از ظهر 5 بهمن ماه با حضور وزیر نیرو، دو تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی و ارتقای دانش بین‌رشته‌ای در حوزه سیاست‌ورزی آب و اقلیم و امور اجتماعی آب و انرژی با محوریت مدیریت مصرف به امضا رسید.
تفاهم‌نامه اول که به امضای "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزارت نیرو و "دکتر محمدتقی احمدی" رییس دانشگاه تربیت مدرس رسید، در راستای بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه در قالب راه‌اندازی هسته علمی و پژوهشی در حوزه "سیاست‌ورزی آب و اقلیم"، ذیل گروه بین رشته ای فناوری آب در دانشکده علوم و فناوری‌ های بین رشته ای دانشگاه منعقد شده است.
ظرفیت‌سازی انسانی برای تربیت نیروهای تخصصی در کشور، ارزیابی و پایش فعالیت¬های موسسات ملی، منطقه ای و بین المللی، تهیه و به‌روزرسانی بانک اطلاعاتی انتشارات علمی کشور در حوزه تفاهم¬نامه، تسهیلِ تبادل داده‌، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز و طبقه بندی آنها و انجام طرح‌های علمی، پژوهشی و مطالعاتی در مقیاس‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی از موضوعات طرح شده در این تفاهم‌نامه به‌شمار می‌آید.
بر اساس این تفاهم‌نامه، هسته علمی و پژوهشی در حوزه "سیاست‌ورزی آب و اقلیم" در دانشکده علوم و فناوری های بین رشته ای، ذیل گروه بین رشته‌ ای فناوری آب ایجاد شده و امکان تخصیص مکان و دسترسی به امکانات برای کارشناسان و محققان طرفین فراهم می‌شود.

3

تدوین، به‌روزرسانی و اولویت‌بندی عناوین موضوعات علمی و پژوهشی در زمینه تفاهم‌نامه، هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در راستای نیازهای پژوهشی مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه با استفاده از ظرفیت های وزارت نیرو از دیگر موارد توافق شده در این تفاهم‌نامه عنوان شده است.
تفاهم‌نامه دوم که بین به امضای "محمد فاضلی" رییس مرکز امور اجتماعی آب و انرژی وزارت نیرو و "دکتر محمدتقی احمدی" رییس دانشگاه رسید، ناظر بر فعالیت‌های مشترک دو طرف در زمینه ابعاد اجتماعی بخش آب و برق خواهد بود.
استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های مشترک برای توسعه ظرفیت های دانشی، نهادی و انسانی برای مدیریت پایدار آب، همکاری های در جهت تبیین و توسعه جایگاه علوم انسانی در حوزه آب و تقویت ظرفیت های مشارکتی در مدیریت منابع آب و کمک به ارتقای جایگاه نظری علوم انسانی در رویکردهای جاری وزارت نیرو و بخش آب کشور از اهداف این تفاهم‌نامه ذکر شده است.
طبق این تفاهم‌نامه دو طرف در زمینه‌هایی مانند ظرفیت سازی در اساتید علوم اجتماعی به منظور پرداختن به مباحث آب در راستای اهداف کلان وزارت نیرو جهت تامین نیازهای مدیریت آب کشور، بکارگیری امکانات از محل های منابع داخلی و یا سایر منابع قابل وصول توسط دانشگا و مرکز در جهت اهداف این تفاهم نامه، کمک به ایجاد و توسعه شبکه ای از افراد حقیقی و حقوقی در جهت تحقق اهداف این تفاهم نامه و انجام پژوهش های مشترک و یا پشتیببانی از پژوهش های دانشگاهی در راستای موضوع تفاهم نامه همکاری خواهند کرد.

4

وزیر نیرو در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه تربیت مدرس گفت: در تفاهم‌نامه‌های امضا شده امروز صنعت آب و برق با دانشگاه تربیت مدرس به‌دنبال همکاری در زمینه سياست‌ورزي آب و اقلیم و همچنین تمرکز بر وجه اجتماعی آب و انرژی با محوریت مدیریت مصرف هستیم.
به‌گزارش "رضا اردکانیان" افزود: درصددیم با توجه به اولویت‌های مرتبط با منابع آب و حوضه‌های آبریز مشترک بتوانیم از ظرفیت تخصصی بالاتری که در دانشگاه است بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک و مرزی را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: یکی از دو تفاهم‌نامه‌‌ امضا شده، همکاری در بخش آب و آب و فاضلاب با تاکید بر پژوهش‌هایی است که بایستی در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی صورت گیرد.
اردکانیان تصریح کرد: البته فعالیت‌های پژوهشی متعددی با اساتید دانشگاه در حال انجام است، اما این تفاهم‌نامه شکل و فرم مناسب‌تری به کار خواهد داد.
وزیر نیرو اظهار کرد: با توجه به اولویت‌های مرتبط با منابع آب مشترک و حوضه‌های آبریز مشترک درصددیم تا بتوانیم از ظرفیت تخصصی بالاتری که در دانشگاه است بهره‌مند شده و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک و مرزی را فراهم کنیم.
وی در رابطه با تفاهم‌نامه امضا شده بین دانشگاه تربیت مدرس و مرکز امور اجتماعی وزارت نیرو افزود: محور این تفاهم‌نامه ناظر بر وجه اجتماعی دو محصول آب و انرژی است که بیشتر تاکید آن روی مدیریت مصرف خواهد بود.

5

اردکانیان با بیان اینکه این تفاهم‌نامه روی شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن آثار اجتماعی آنها متمرکز شده است، ادامه داد: این طرح به‌عنوان یک کار جدی و تا حدودی نو از حیث پر‌رنگ‌ تر شدن وجه اجتماعی آب و انرژی، کار ارزنده‌ای خواهد بود.
وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد تا این تفاهم‌نامه به فعالیت‌های بیشتر برنامه‌های بین رشته‌ای در دانشگاه کمک کرده تا در نهایت شاهد فارغ‌التحصیلانی از دانشگاه تربیت مدرس و سایر دانشگاه‌ها باشیم که به ماهیت بین‌رشته‌ای و بین‌بخشی آب و انرژی تسلط بیشتری داشته باشند.
دکتر احمدي ریيس دانشگاه نیز گفت: حل مسائل کشور بایستی در وجوه مختلف و به صورت چند رشته‌ای با توجه به طبیعت مسائل پیش رو انجام شود.
وی افزود: دانشگاه تربیت مدرس با داشتن ظرفیت‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر و مدیریت امکان این را دارد که برای حل مسائل مربوط به ترویج فرهنگ انرژی و اصلاح و توسعه این فرهنگ در کشور با توجه به پتانسیل موجود، پشتیبانی قوی و همه جانبه‌ای را فراهم کند.‌
رییس دانشگاه نیز در این مراسم گفت: حل مسائل کشور باید چند وجهی و از زوایای مختلف و با توجه به مسایلی که در پیش است مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر احمدی افزود: دانشگاه تربیت مدرس این امکان را دارد که برای حل مسایل آب چه از بعد ترویج فرهنگ و اصلاح آن و چه در بخش مدیریت و حکمرانی آب کمک کند.
وی گفت: خدمت رسانی منطبق با نیاز کشور با ارایه محصولات کاربردی اجرایی خواهد شد.
همچنین دکتر سامان حسینخانی رییس دانشکده علوم و فناوری های بین رشته ای دانشگاه نیز با اشاره به تشکیل گروه بین رشته ای فنآوری آب در دانشکده گفت: این گروه طی یک سال گذشته موفق به انجام یک پروژه بین المللی مشترک در حوزه دیپلماسی آب با دانشگاه ژنو سوئیس شده است.

6

 

6 بهمن 1398 / تعداد نمایش : 767