متن کامل خبر


 
معرفی دانشگاه‌ها و پژوهشگران پراستناد برتر ۱۰ سال اخیر کشور

خلاصه خبر: دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و پژوهشگران پراستناد برتر کشور بر اساس عملکرد شاخص‌های کیفی ۱۰ ساله در ESI و ISC معرفی شدند.

پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ESI) متعلق به شرکت کلاریویت آنالتیکس (ISI) آخرین فهرست موسسات یک درصد برتر دنیا که بیشترین تعداد استنادها را در طول ۱۰ سال گذشته دریافت کرده‌¬اند را منتشر کرد. بر اساس آخرین به¬‌روزرسانی آن در آذر ۹۸ تعداد ۶۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی از کشور جمهوری اسلامی ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند، مشاهده می‌شود. در بین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور ۲۷ دانشگاه جامع، ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی، ۱۱ دانشگاه صنعتی و ۵ مرکز تحقیقاتی در جمع موثرترین‌های دنیا قرار گرفتند. دانشگاه تربیت مدرس به عنوان دومین دانشگاه جامع کشور، در میان دانشگاه های پراستناد یک درصد برتر قرار دارد.
همچنین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بر روی هر نام شناسایی شده در طلایه داران علم ای.اس.آی (ESI) پردازش‌های مختلفی را انجام داده و بدین ترتیب به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور را تهیه کرده و بر این اساس ۳۵۴ نفر در زمره پژوهشگران پر استناد یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند.
از مجموع پژوهشگران برتر، ۴۵ درصد متعلق به دانشگاه‌های جامع، ۲۶ درصد مربوط به دانشگاه‌های صنعتی، ۲۵ درصد مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشکی و بقیه مربوط به مراکز تحقیقاتی کشور است. در بین دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، تبریز و شیراز دارای بیشترین تعداد پژوهشگر برتر هستند. دانشگاه تربیت مدرس با 16 پژوهشگر برتر که 2نفر در حوزه زیست‌شناسی و بیوشیمی و 14 نفر در رشته های مختلف علوم انسانی، اجتماعی و هنر و معماری فعالیت دارند، در میان دانشگاه های کشور رتبه 6 را به خود اختصاص داده است.

1 دی 1398 / تعداد نمایش : 1821