متن کامل خبر


 
برگزیدگان دوازدهمین جایزه بزرگ ملی بیوتکنولوژی معرفی شدند

خلاصه خبر: برگزیدگان دوازدهمین جایزه بزرگ ملی بیوتکنولوژی امروز (۲۷ آذرماه) در قالب سومین همایش زیست فناری که در دانشگاه برگزار شد، معرفی و تقدیر شدند.

رییس دانشگاه با ایراد سخنانی در این رویداد فناورانه به موفقیت‌های کشور در حوزه بیوتکنولوژی اشاره کرد و گفت: این فرایند در کشور توسعه خوبی پیدا کرده و ما جزو نام‌آورترین کشورها در حوزه بیوتکنولوژی در سطح جهان شده ایم.
دکتر احمدی 27 آذرماه در مراسم سومین همایش زیست فناوری در سالن شهید چمران با اشاره به اینکه ما رتبه ۱۳ دنیا در حوزه بیوتکنولوژی را داریم و در منطقه غرب آسیا بدون رقیب هستیم، گفت: کشور با وجود تحریم‌ها و نیز وابستگی این رشته به تجهیزات و تکنولوژی، توانسته موفقیت‌های خوبی در این زمینه بدست آورد و جزو چند کشور برتر این حوزه در دنیا باشد.
وی با اشاره به اینکه امروزه بیوتکنولوژی یک فرایند و دانش غریب در کشور نیست، اظهار داشت: این علم در کشور فراگیر شده و استفاده‌های فراوانی از آن می‌شود.
احمدی ادامه داد: هرچند از نظر توان پژوهشی و علمی بسیار بالا هستیم، اما نیازمند فراهم کردن شرایط مطلوب‌تری از نظر بهره اقتصادی برای پژوهشگران خودمان هستیم.
وی افزود: سامانه‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد کسب و کار و کارآفرینی در برخی حوزه‌ها مانند داروسازی یا برخی رشته‌های کشاورزی نسبتا شکوفا شده، اما حوزه‌هایی مانند سلول‌های بنیادی، پزشکی، علوم زیستی و سلولی ملکولی هنوز از سازو کار مناسب برخوادار نبوده تا فارغ‌التحصیلان توانمند بتوانند به راحتی در بازار کار جذب شوند.
احمدی اظهار امیدواری کرد که بتوانیم فرایندهای کسب و کار و سیستم کارآفرینی را در این حوزه از طریق پارک علم و فناوری دانشگاه و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های نزدیک سامان دهیم تا بسیاری از نخبگان و جوانان توانمند بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند در حوزه بیوتکنولوژی در بخش اقتصادی و ارایه خدمات مطلوب به مردم درخشش داشته باشند.
صادق باباشاه، معاون پژوهشی و اجرایی مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه در این خصوص اظهار داشت: مجموعه‌های شرکت کننده حایز رتبه اول و دوم این جایزه نشده‌اند و ۲ طرح مشترکا رتبه سوم این جایزه ملی را کسب کردند و ۲ طرح نیز شایسته تقدیر انتخاب و معرفی شدند.
وی ادامه داد: دکتر رضا حسن ساجدی از شرکت دانش بنیان کیمازیم با طرح تولید مخمر اتولیز شده ساکاروماسس سرونریه در مقیاس صنعتی و دکتر عباس رضایی از دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس با طرح تولید صنعتی سلولز میکروبی مشترکا رتبه سوم را به دست آوردند.
باباشاه افزود: دکتر مجید صادقی زاده از دانشکده علوم زیستی دانشگاه با طرح تولید انبوه مکمل دارویی کورکدن (نانو کورکومین) و دکتر حامد فرضی از شرکت دانش بنیان نوآوران زیست گستر ارگ تبریز با طرح تولید زرین نیکل سفاروز جهت تلخیص پروتئین‌های دارویی دنباله هیستیدینی به عنوان طرح شایسته تقدیر، انتخاب و معرفی شدند.
وی ادامه داد: پس از فراخوان سراسری، ۳۰ طرح به دبیرخانه سومین همایش روز زیست فناوری ارسال شده که در زمینه‌های مختلف این حوزه بودند. از بین این طرح‌ها، ۲ طرح مشترکا رتبه سوم و ۲ طرح هم شایسته تقدیر انتخاب شدند.
باباشاه افزود: از مجموع طرح‌های دریافتی، ۱۷ طرح از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تهران، ۵ طرح از استان مازندران، استان آذربایجان شرقی، استان همدان و استان کرمان ۲ طرح و از استان‌های گلستان و سمنان هم هر کدام یک طرح دریافت شده است.
معاون پژوهشی و اجرایی مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه با اشاره به اینکه در دوره‌های بعدی تلاش می‌کنیم تا با اطلاع‌رسانی بهینه‌تر زمینه شرکت بیشتر محققان سراسر کشور در این زمینه فراهم شود، اظهار داشت: داشتن محصول در حوزه بیوتکنولوژی، کسب تائیدیه از مراجع ذیربط، تجاری سازی و حضور آن در بازار از مهمترین معیارها برای انتخاب طرح برگزیده است.

26

فاطمه رهبری زاده رییس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه، اعطای دوازدهمین جایزه بزرگ ملی بیوتکنولوژی را یکی از برنامه‌های سومین همایش روز زیست فناوری اعلام کرد و گفت: یکی از رسالت‌های دانشگاه تربیت مدرس اعطای جایزه بزرگ بیوتکنولوژی است که از حدود ۱۴ سال پیش این کار آغاز شده و دوازدهمین جایزه بزرگ ملی آن به برگزیدگان اهدا شده است.
رهبری زاده، برنامه دیگر این رویداد را انجام تعدادی سخنرانی کلیدی در این حوزه اعلام کرد و گفت: آن‌ها در مورد اینکه چطور بیوتکنولوژی در ایران به این سطح رسیده است، صحبت خواهند کرد. با این‌گونه برنامه‌ها در تلاش هستیم امید و انگیزه در بین دانشجویان ایجاد کنیم تا از دانش این حوزه برای اعتلای کشور استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه ایده بازار از دیگر برنامه‌های این همایش است، گفت: دانشجویانی که ایده منجر به محصول دارند، در قالب این برنامه فرصت سه دقیقه‌ای دارند تا ایده خود را بیان کنند. ایده‌های برتر را کمک کنیم به محصول تبدیل شوند.
سومین همایش روز زیست فناوری ۲۷ آذرماه در سالن شهید چمران دانشگاه با حضور طیف گسترده‌ای از مخاطبان حوزه زیست فناوری شامل دانشجویان، دانش آموزان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و کارآفرینان و فناوران برگزار شد.
این همایش یک روزه متشکل از ۴ رویداد شامل اهداء دوازدهمین جایزه بزرگ ملی بیوتکنولوژی، مسابقه ملی ایده بازار زیستی، نمایشگاه فن بازار و استارتاپ شو در دانشگاه برگزار شد. ایجاد امید و خودباوری در جوانان، رونق کسب و کار، کارآفرینی و حمایت از محصولات ملی از جمله اهداف برگزاری سومین همایش ملی روز زیست فناوری است.

30 آذر 1398 / تعداد نمایش : 280