متن کامل خبر


 
معرفی موتور جستجوی "علم نت" با امکان جستجوی یکپارچه در منابع علمی فارسی

خلاصه خبر: موتور جستجوی خاص منظوره برای جستجو در اسناد علمی فارسی با نام "علم نت" (elmnet.ir) ، با هدف کاهش هزینه های زمانی و مالی پژوهش و افزایش کیفیت پژوهش های انجام شده در زبان فارسی طراحی شده و جهت بهره برداری پژوهشگران در اختیار محققان، دانشجویان و اساتید قرار گرفته است.

علم نت یک جویشگر علمی فارسی است که با رویکردی شبیه گوگل اسکالر و با تمرکز بر اسناد علمی فارسی طراحی شده است. این جویشگر سایت های نمایه کننده اسناد علمی مانند مگیران، نورمگز، SID ، ensani ، سیویلیکا، ایرانداک و همچنین سایت های اصلی نشریات علمی پژوهشی را ایندکس کرده و نتایج را در قالب یک جویشگر تخصصی در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.
بر اساس اعلام طراحان این موتور جستجو، در حال حاضر امکان جستجو در بیش از 4 میلیون و 500 هزار سند علمی شامل کتاب، مقاله کنفرانس، مقاله نشریه و پایان نامه از طریق علم نت فراهم شده است.
از قابلیت های این جویشگر می توان به مواردی مانند؛ جامع ترین بانک منابع علمی فارسی منتشر شده در وب، جستجوی یکپارچه، استاندارد و قوی در منابع علمی، شناسایی متخصصین فعال در حوزه های مختلف علمی، شناسایی موضوعات علمی داغ در حوزه های مختلف پژوهشی، امکان ایجاد رزومه علمی_پژوهشی توسط پژوهشگران و امکان استعلام عنوان پژوهش به منظور پیشگیری از انجام تحقیقات تکراری، اشاره کرد.
گفتنی است "علم نت" در شرکت فناوری اطلاعات دادگان کاوند فهیم از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه قم طراحی و پیاده سازی شده و همزمان با برگزاری اولین همایش ملی جویشگر بومی در بهمن ماه 1394 آغاز به کار کرده است.

4 آذر 1398 / تعداد نمایش : 896