متن کامل خبر


 
ارائه گزارش جذب دانشجویان بین المللی در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست شورای دانشگاه 22 مهر ماه، گزارشی از جذب دانشجویان بین المللی ارائه شد.

در این نشست دکتر شجاع الساداتی رییس واحد بین الملل گزارشی از جذب دانشجوی بین المللی در دانشگاه ارائه کرد.
وی اظهار داشت: در راستای طرح تحول راهبردی باید در مسیر جذب دانشجوی بین المللی گام برداریم و واحد بین الملل بیشتر در زمینه جذب دانشجو تلاش می کند تا بتواند دانشجویان خوب و توانمند را از کشورهای هدف در دانشگاه جذب نماید.
وی افزود: کل متقاضیان دانشجویان بین الملل دانشگاه از کشورهای مختلف 772 نفر بوده است که 464 نفر از آنها مورد موافقت گروه ها قرار گرفته اند و تا 20 مهر ماه، 279 نفر از آنها پذیرش نهایی شده اند.
دکتر شجاع الساداتی تصریح کرد: پذیرفته شدگان از بهمن ماه امسال یا مهرماه سال آینده در دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند که ابتدا دوره های مرکز آموزش زبان فارسی را طی می کنند و پس از تایید، وارد دوره های درسی تخصصی می شوند. ما برای دوره دکتری پژوهش محور در نظر داریم که همزمان با دوره آموزش زبان فارسی در دانشکده نیز فعالیت های درسی آنها آغاز شود.
رییس واحد بین الملل گفت: سرعت در پذیرش دانشجویان بین الملل بسیار حائز اهمیت است و در زمینه شهریه نیز با مشکلاتی مواجه بودیم که با پیگیری های صورت گرفته این مشکل حل و فصل شد.
وی تصریح کرد: 66 درصد متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد و 34 درصد مربوط به مقطع دکتری هستند، همچنین سه چهارم متقاضیان آقا و یک چهارم خانم هستند. امسال بیشترین متقاضی از کشور عراق بوده است و دانشکده مدیریت و اقتصاد نیز بیشترین متقاضی را در میان دانشجویان خارجی داشته است. همچنین لازم است با تبلیغات بهتر و بیشتر در دانشکده هایی که از پتانسیل خوبی برخوردارند مانند دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی نیز دانشجو جذب کنیم.
وی گفت: دانشگاه در بخش بین المللی سازی توسعه خوبی داشته و تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی در این راستا بسیار کلیدی و حائز اهمیت بود که این مرکز باید بیشتر تجهیز شود.
دکتر احمدی رییس دانشگاه نیز تصریح کرد: دانشجویان خارجی که زبان انگلیسی را در حد مطلوب می دانند می توانند فقط دوره زبان فارسی را در حد رفع و رجوع زندگی در ایران بگذرانند و وقتی وارد دوره درسی شدند کلاس های آنها نیز به زبان انگلیسی تشکیل شود. اما دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند باید یک سال دوره زبان فارسی را بگذرانند تا بتوانند در کلاس هاس تخصصی به زبان فارسی شرکت کنند.

23 مهر 1398 / تعداد نمایش : 531