متن کامل خبر


 
آموزش آواز ایرانی در دانشگاه

خلاصه خبر: آواز ایرانی با دستگاه‌ها و ردیف‌های گوشنوازش، در طول دهه‌ها و سده‌های گذشته سینه به سینه از اساتید بزرگ به شاگردان منتقل شده و این گنجینه را می‌توان جزو میراث فرهنگی کشورمان برشمرد.

در راستای حفظ این میراث ارزشمند، دفتر آموزش‌های آزاد دانشگاه تربیت مدرس با همکاری و مساعدت اساتید و مسئولان دانشگاه تصمیم گرفت تا کارگاهی برای آموزش آواز ایرانی برگزار کند.
این کارگاه در اردیبهشت ماه گذشته طی ۱۲ جلسه با حضور ۱۵ هنرآموز از دانشجویان رشته‌های مختلف نظیر پزشکی، فنی و مهندسی و علوم انسانی در دانشگاه برگزار شد زیر نظر والا وطن‌خواه، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تئاتر برگزار گردید.
وطن‌خواه که از شاگردان اساتید آواز موسیقی ایرانی است، در این باره گفت: در این کارگاه از ردیف آوازی موسیقی اصیل ایرانی به روایت استاد محمود کریمی جهت آموزش به هنرآموزان استفاده شد. همچنین هنرآموزان با تکنیک های صداسازی و نت خوانی (سلفژ) و پرورش صدا و بیان آشنا شدند. مضافاً اینکه تصنیف‌های فاخری که در دستگاه همایون توسط موسیقیدان‌های برجسته ایران خلق شده اند، به هنرآموزان معرفی و آموزش داده شد.
او در پایان گفت: با توجه به این که این دوره آموزشی با استقبال دانشجویان مقطع ارشد و دکترای غیر مرتبط با حوزه هنر- نظیر دانشجویان پزشکی، فنی و مهندسی و علوم انسانی و ... روبرو بوده، ایجاد چنین فضایی می تواند به کشف استعدادهای هنری بینجامد.
همچنین دومین دوره کارگاه آموزش آواز ایرانی همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی، از تاریخ ١٥ مهرماه ١٣٩٨ برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان شرکت در این دوره به زودی می توانند از طریق سامانه اینترنتی دفتر آموزش‌های آزاد دانشگاه به نشانی www.el.modares.ac.ir ثبت نام کنند.

2 شهریور 1398 / تعداد نمایش : 955