متن کامل خبر


 
برگزاری دومین دوره "اعطای پایه سرآمدی آموزشی" در مراسم بزرگداشت روز استاد

خلاصه خبر: در راستای اجرای طرح تحول راهبردی دانشگاه و با هدف ارتقاء جایگاه آموزش، دومین دوره "اعطای پایه سرآمدی آموزشی" در مراسم بزرگداشت روز استاد برگزار می شود.

دکتر سید جواد مولی مدیر دفتر امور هیأت علمی معاونت آموزشی دانشگاه ضمن اعلام این خبر افزود: در راستای اجرای طرح تحول راهبردی در دانشگاه، دفتر امور هیأت علمی چندین اقدام در حال اجرا و پیگیری دارد که یکی از این اقدامات اعطای پایه سرآمدی آموزشی است. با توجه به این موضوع که دانشگاه در گذار از دانشگاه آموزش محور به سمت دانشگاه پژوهش محور و دانشگاه جامعه محور، باید کیفیت آموزشی خود را نیز حفظ کند، با هدف ارتقای جایگاه آموزش، بحث سرآمدی آموزشی مطرح شد و پس از برگزاری جلسات بسیار با حضور نخبگان آموزش و بهره مندی از تجربیات ارزنده آنان، شیوه نامه ای تهیه و با تأیید در شورای آموزشی، شورای دانشگاه و هیأت رئیسه و تصویب در هیأت امنای دانشگاه، اعطای پایه سرآمدی آموزش برای اولین بار در سطح کشور در دانشگاه تربیت مدرس اجرا و نخستین دوره معرفی برگزیدگان در سرآمدی آموزشی سال گذشته همزمان با مراسم بزرگداشت استاد برگزار شد.
وی تشریح کرد: بر طبق مصوبه هیأت امنا، اعضای هیأت علمی دانشگاه می توانند تا دو بار در طول خدمت خود از مزایای پایه سرآمدی آموزش بهره مند شوند. پایه سرآمدی آموزش مازاد بر دیگر پایه های تشویقی اهدا می شود و در کل هر عضو هیأت علمی دانشگاه می تواند حداکثر از 5 پایه تشویقی به علاوه سقف دو پایه از محل جشنواره های معتبر ملی و بین المللی و دو پایه نیز از محل سرآمدی آموزش دریافت کند. بر طبق شیوه نامه مذکور، تا سقف 1درصد (8 نفر) اعضای هیأت علمی مشمول دریافت پایه سرآمدی آموزشی خواهند شد که در سه سال اول، نیمی از این افراد به عنوان شایسته تقدیر و بدون دریافت پایه تجلیل می شوند.
دکتر مولی در خصوص نحوه انتخاب استاد سرآمد آموزشی اظهار داشت: انتخاب استاد سرآمد آموزشی در چندین سطح انجام می شود. در مرحله اول و در سطح گروه های آموزشی، بالاترین فرد گروه با بیشترین میانگین امتیاز ارزشیابی آموزشی در 4 ترم گذشته که حداقل در 3 ترم از 4 ترم بالاترین ارزشیابی گروه را کسب کرده باشد، انتخاب می گردد. سپس با توجه به نظرات مستند شده کتبی دانشجویان و دانش آموختگان و نیز معدل امتحانی استاد درس، این لیست محدود تر خواهد شد و اسامی منتخبین هر دانشکده برای امتیازدهی بر اساس شاخص های شیوه نامه به دانشکده ها ارسال می گردد.
وی خاطر نشان کرد: در انتخاب استاد سرآمد آموزشی هم از نظر دانشجویان، گروه های آموزش و دانشکده استفاده می شود و هم این امر در شورای ترفیع مورد بررسی قرار می گیرد. پایه سرآمدی آموزش تنها در دانشگاه تربیت مدرس اجرا می شود و به لحاظ دریافت پایه های تشویقی، اعضای هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس می توانند تا 9 پایه تشویقی دریافت کنند که بالاترین تعداد پایه تشویقی در سطح دانشگاه های کشور است.

14 اردیبهشت 1398 / تعداد نمایش : 714