فیزیولوژی


 

bullet تاریخچه

گروه فیزیولوژی از سال 1361 در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس شروع به‌کار نمود. این گروه در ابتدا با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شروع به کارنمود و سپس برای اولین بار در سطح کشور دوره دکترای فیزیولوژی را با هدف آموزش نیروی کارآمد، متخصص و حرفه ای در آموزش و پژوهش فیزیولوژی راه اندازی نمود و این افتخار را دارد که اولین PhD فیزیولوژی در کشور فارغ التحصیل این گروه می باشد. این گروه از بدو تأسیس روندی رو به رشد داشته و در حال حاضر از گروه های علمی برتر در زمینه آموزش و پژوهش فیزیولوژی در کشور می باشد.

bullet رسالت گروه

گروه فیزیولوژی رسالت اصلی خود را آموزش و تربیت نیروهای متخصص و متعهد که بتوانند با تکیه بر دانسته ها و آموخته های خود علاوه بر این که مسئولیت آموزش این علم در دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی کشور را به خوبی انجام دهند و با آشنایی با اصول و بنیان های تحقیقات و پژوهش بتوانند بر اساس نیاز جامعه گام های مؤثری بردارند و همزمان به گسترش مرزهای دانش کمک نمایند و در توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری مشارکت نمایند. گروه فیزیولوزی علاوه بر فعالیت های خود در سطح دانشگاه همواره به فعالیت های ملی و بین المللی نیز نگاهی جدی و کارآمد دارد.

bulletفعالیت های اعضای گروه

اعضای هیأت‌ علمی و دانشجویان گروه همواره سعی در ارائه طرح‌های نوین و نوآورانه در راستای پیشرفت و توسعه علم فیزیولوژی داشته و تلاش زیادی در راستای تولید علم و فعالیت‌های پژوهشی انجام می دهند. اعضای گروه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی با راه اندازی کارگاه های نظری و عملی و برپایی کنگره ها و سمینارهای ملی و بین المللی سعی در پیشبرد علم فیزیولوژی دارند. در همین راستا علاوه بر جذب دانشجویان ایرانی، پذیرش دانشجویان خارجی نیز از اهداف اصلی گروه می باشد. عضویت در انجمن‌های علمی فیزیولوژی و فارماکولوژی، علوم اعصاب، درد، یاخته های بنیادی و سایر انجمن های مرتبط با این رشته و در بسیاری از موارد عضویت در هیأت مدیره این انجمن ها، مشارکت در راه‌اندازی مجلات علمی- پژوهشی و همکاری نزدیک با بورد فیزیولوژی از فعالیت های اعضای گروه می باشد. به علاوه، در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی، فعالیت های فرهنگی و تفریحی برای افزایش روحیه دانشجویان و ایجاد جوی صمیمی در بین تمامی اعضا و دانشجویان نیز از اولویت های این گروه است.

bulletمحورهای پژوهشی

فعالیت های پژوهشی گروه عمدتا در زمینه فیزلوژی اعصاب ، سیستم تنفس و قلب و گردش خون است. اعضای هیأت علمی گروه با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی نسبتا مناسب در زمینه های درد، اعتیاد، بیماریهای نورودجنراتیو، صرع، شکل پذیری سیناپسی، حافظه و یادگیری، ارتباطات سیستم تنفسی و مغزی و تجزیه و تحلیل EEG مشغول به فعالیت می باشند. به علاوه، گروه همکاری های بین المللی نیز با برخی مراکز تحقیقاتی خارج از کشور به ویژه در کشور های ژاپن، ایتالیا، سوییس، کانادا، چین، هلند و روسیه دارد.