سم‌شناسی


 

بنا به اهميت و ضرورت تربيت نيروي متخصص در رشته سم‌شناسي در كشور و سابقه خوب برخي آزمايشگاه‌ها و اعضای هيأت علمي دانشكده در زمينه‌هااي سم‌شناسي پزشكي- محيطي و صنعتي، در سال 1384 پيشنهاد تأسيس دوره كارشناسي‌ارشد اين رشته توسط دکتر بهرام دارایی، استادیار سم‌شناسی- داروشناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که هم اکنون مدیر گروه سم شناسی نیز می باشند ودكتر علامه، استاد گروه بيوشيمي باليني مطرح گرديد.
پس از جلب همكاري اعضای هيأت علمي گروه بيوشيمي – بهداشت حرفه‌اي و محيط و آمار زيستي، برگه‌هاي تقاضا و درخواست تأسيس رشته تكميل شد و به كميسيون برنامه‌ريزي جامع آموزشي دانشگاه ارسال گرديد و در دو مرحله بازديد و ارزيابي شرايط و امكانات موجود توسط هيأت بازديد كننده با تأسيس اين رشته در مقطع كارشناسي‌ارشد موافقت به عمل آمد. سپس موضوع به تأیيد شوراي آموزشي دانشگاه و نهايتاً در تاريخ 5/4/85 به تصويب شوراي دانشگاه رسيد.
پس از تأیيد شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه مورخ 29/7/85 گروه اعلام ظرفيت برا ي پذيرش دانشجو نمود. اولين دوره پذيرش دانشجو در نيمسال اول 87-86 انجام شد و 4 نفر دانشجو توسط سازمان سنجش آموزش كشور جهت ادامه تحصيل معرفي شدند.
دوره دوم دانشجويان در نيمسال اول سال تحصيلي 88-1387 به تعداد 6  نفر وارد دوره شدند و در دوره سوم دانشجویان به تعداد چهار نفر در نیمسال تحصیلی 89-88 و در دوره چهارم 6 دانشجو در نیمسال 90-89 و در دوره پنجم نیز 6 دانشجو در نیمسال 91-90 در این رشته پذیرفته شدند. در طول اين مدت علي‌رغم كمبودها، تلاش‌ها و زحمات همكاران همراه با دانشجويان پذيرفته شده باعث شد تا گروه جايگاه خود را در ميان ساير گروه‌ها پيدا كند.
در دنیای حاضر، همزمان با رشد روز افزون علوم، صنعتی شدن جوامع و معرفی انواع مواد شیمیایی جديد، احتمال تماس با سموم و امکان بروز مسمومیت‌ها و بیماری‌های گوناگون افزایش یافته است. از آنجا که حفظ سلامت انسان و محیط زندگی وی از حقوق اصلی او محسوب می‌شود، ارزيابي‌هاي سم‌شناسي پيرامون ايمني غذا، دارو، مواد شيميايي و هرآنچه با محيط زيست تعامل دارد اهميت روزافزون‌تري مي‌يابد.
سم شامل هر ماده شیمیایی و غیر شیمیایی می‌شود که در صورت مواجهه موجود زنده با آن، آثار و عوارض سوء بدنبال داشته باشد. بنابراین سموم دسته بزرگی از مواد مخاطره‌آمیز محیط زیست می‌باشند و انسان‌ها به‌طور فزاینده‌ای در معرض تماس با این مواد هستند که بسیاری از آنها بالقوه سمی هستند. لذا باید از اثراتی که این گونه مواد بر محیط زیست وارد می‌سازند مطلع بود. برنامه تربیت کارشناسی‌ارشد سم‌شناسی شاخه‌ای از علوم طبیعی و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی می‌باشد که به منظور رفع نیازهای خدماتی و پژوهشی مراکز تحقیقاتی، صنایع (دارویی، شیمیایی، غذایی و...)، مراکز کنترل و نظارت بر سموم، آزمایشگاه‌های سم‌شناسی، مراکز پزشکی قانونی، سازمان‌های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط زیست تشکیل شده است. فارغ التحصیلان این رشته انتظار می‌رود اطلاعات کافی در جنبه‌های مختلف علم سم‌شناسی در سطح عمومی داشته باشند و نیازهای جامعه را در این ارتباط حل نمایند.

خدماتی که تا کنون در این گروه ارائه گردیده:

  • برنامه‌های آموزشی - پژوهشی فوق‌العاده
  • بازدید دانشجویان دوره اول از مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی بخش سم‌شناسی به ریاست آقای دکتر عباس زارع
  • آشنایی دانشجویان با سموم حیوانی و نحوه فراکشن‌گیری و تولید واکسن
  • بازدید از دانشکده داروسازی شهید بهشتی
  • بازدید از بخش پروتئومیکس به ریاست دکتر گودرزی
  • بازدید از مرکز کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت
  • استخدام عضو هیأت علمی و پرسنلی