بیوتکنولوژی پزشکی


 

bullet تاریخچه

با توجه به سابقه دیرینه تمدنهای علمی و گسترش کنونی علم زیست فناوری پزشکی در کشور، به همت و تلاش برخی از محققین دانشگاه تربیت مدرس رشته تحصیلی زیست فناوری با گرایش فنی و مهندسی در سال 1367 و پزشکی و کشاورزی در سال 1376 تاسیس گردیده است. در سال 1388 گروه زیست فناوری پزشکی، آموزش دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D.) زیست فناوری پزشکی را با هدف آموزش نیروی متخصص وکار آمد در امر آموزش ، پژوهش و تولید محصولات دست ورزی شده ژنتیکی آغاز کرده است .

bullet معرفی گروه

با توجه به پیشرفتهای مهم زیستی طی دهه نود میلادی در راستای دستیابی به حیوانات شبیه سازی شده و سلولهای بنیادی ، باورهای مهمی در گسترش سطح توقعات علمی ، بالینی و تجربی نسبت به علم زیست فناوری پزشکی به وجود آمد. در همین ارتباط اتمام پروژه ژنوم انسان در سال 2000 میلادی نیز از مهمترین دستاورد ها ی مهم این رشته بوده که با توجه به کاربردهای مهم آن، می توان نتایج آن را در حوزه های مختلف حیات بشری به عنوان نقطه عطفی در پیشینه علمی و کاربردی این رشته به حساب آورد.هم اکنون این رشته در دانشگاههای بزرگ اروپا ( منچستر و کارولینسکا) و آمریکا (از جمله استنفورد و ساندیاگو) ارائه می گردد

bullet رسالت گروه

ضرورت و علت وجود این رشته در سطح دنیا چیست؟ پیشرفت جامعه صنعتی و رشد و توسعه علم و فناوری در جهان، بشریت را با چالش های جدی در زمینه بهداشت، سلامت و مسائل مرتبط با آن مواجه ساخته است. تبدیل علوم به فناوری و به عنوان مثال شکل گیری جنبه های فناورانه علوم زیستی، جامعه بشری را به فکر استفاده از زیست فناوری در برطرف سازی چالش های مهمی در حوزه درمان و پیشگیری رهنمون ساخته است. امروزه در دوران زیست فناوری نوین (Modern Biotechnology) با به ثمر رسیدن پروژه های موفقی همچون " پروژه ژنوم انسان "، " تولید واکسن های نسل سوم DNA." ، " طراحی و توسعه روشهای نوین تشخیصی" ، " ایجاد گیاهان و حیوانات تراریخت (transgenic) با کاربرد پزشکی" ، " دارو سازی بیولوژیک و ژن محور" و " کاربردهای سلولهای بنیادی و مهندسی بافت " چشم انداز روشنی برای ارتقاء سطح سلامت جامعه بشری ایجاد شده است . از این روست که ایجاد بسته پژوهشی و آموزشی آکادمیک و استاندارد با توجه به اولویت ها و ضروریت های پزشکی در کشور ، ضرورت تربیت نیروهای متخصص در این رشته علمی را موجه می سازد.
متخصصین این رشته می توانند با دانش و توانمندی ها علمی مهمی که در عرصه علوم زیستی کسب می نمایند به طراحی و ساخت بیوراکتورها و بیوژنراتورهای مولد فرآورده های مهم و گران قیمتی مانند داروها و واکسنهای نوین زیستی ( بیولوژیک) ، طراحی و ساخت کیت های تشخیصی، طراحی و شناخت انواع پروب ها (probes)با استفاده از آنتی بادیهای تک زنجیره ای نو ترکیب و غیره به منظور درمان انواع بیماریها اقدام نمایند. علاوه بر این می تواند با جلوگیری از خروج ارز از کشور ، با فروش محصولات خود در سطح ملی و بین المللی به مولدین علم ، فناوری و ثروت در جامعه مبدل گردند و به افزایش سطح در آمد ملی کشور کمک نمایند.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

درحال حاضر گروه زیست فناوری پزشکی دارای 5 عضو هیات علمی با زمینه های مختلف پژوهشی در رشته زیست فناوری پزشکی در مرتبه های استادی (1 عضو ) دانشیاری (2 عضو ) استاد یار (2عضو) می باشد . اعضای هیات علمی این گروه با ارائه و انجام طرح های علمی در مرزهای دانش در راستای پیشرفت و توسعه علم زیست فناوری ، پیشرو و سرآمد در تولید علم و فعالیتهای پژوهشی رشته زیست فناوری محسوب می شوند و با مشارکت در برنامه ریزی های کلان و سیاستگذاری های تخصصی این رشته نقش به سزایی در پیشرفت و به روزنگه داری این رشته علمی دارند. علاوه بر موارد فوق الذکر این افراد در موارد زیر نقش اساسی دارند الف) در آموزش و تدریس نظری و عملی در رشته بیوتکنولوژی پزشکی و رشته های مرتبط ب ) پژوهش و طراحی وا جرای طرح های تحقیقاتی تولید کننده دانش فنی و علم در حوزه زیست فناوری پزشکی و ارتقا سطح کمی و کیفی تولید علم زیست فناوری پزشکی در کشور و عملی سازی مسئولانه آن و نیز در ج) مدیریت عملی و علمی پروژه های تولید ی زیست فناوری با رویکرد تولید فرآوردهای زیستی و راهبردی در نظام جامع بهداشتی کشور و بر عهد گرفتن مسئولیت ایجاد، گسترش ، مدیریت و پشتیبانی مراکز تولید فرآوردهای بیو لوژیک با روش های نوین زیست فناوری

bullet محورهای پژوهشی گروه

اصلی ترین محورهای پژوهشی گروه زیست فناوری پزشکی

 • تولید آنتی بادی منوکلونال و نوترکیب جهت تشخیص ودرمان
 • تولید واکسن های فاژی
 • میکرو فلو ئید یک – طراحی سنجشهای تولید آنتی بادی‌های منوکلونال و نوترکیب
 • دست‌ورزی ژنتیکی سلول‌های بنیادی سرطان پستان
 • ساخت اگزوزم‌های هدفمند(جهت ارسال miRNA و دارو)
 • بیوسنسورها
 • تولید پروتین‌های نوترکیب و کایمریک با مصرف تشخیصی و تحقیقاتی
 • بررسی نقش miRNA ها به منظور یافتن بیومارکرهای اختصاصی در بیماری‌های MS، CKD،Autism و کبد چرب
 • اپی ژنتیک
 • ساخت و تعیین خصوصیات و کاربرد سلول های TCAR
 • نانو لومینسنس و ساخت نانو داروهای
 • هدفمند علیه سرطان
 • بیوانفورماتیک – اعتیاد سلاح شیمیایی
 • اپی ژنتیک فشاراکسید اتیو تولید فراوردهای زیستی و بیوتکنولوژی