بهداشت محیط


 

bullet تاریخچه

گروه مهندسی بهداشت محیط همزمان با تأسیس دانشكده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را در سال 1362 آغاز کرد. در سال 1368 اولین دوره دکتری مهندسی بهداشت محیط کشور در این دانشگاه راه‌اندازی شد در حال حاضر این گروه در دو مقطع كارشناسی‌ارشد و دكتری دانشجو می‌پذیرد.

bullet رسالت گروه

هدف، تربیت دانش‌آموختگان متعهد در مقطع دکتری و کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی بهداشت محیط است که بتوانند كادر آموزشی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی كشور و كارشناسان صاحب‌نظر مورد نیاز در مؤسسات تحقیقاتی، برنامه‌ریزی و اجرائی اعم از بخش خصوصی یا دولتی در كلیه مسائل بهداشت محیطی از قبیل آب‌رسانی، تصفیه آب، جمع‌آوری فاضلاب‌های شهری و روستایی، تصفیه فاضلاب‌ها، مدیریت جمع‌آوری و دفع مواد زائد جامد، كنترل آلودگی هوا، بهداشت پرتوها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی و غیره را تأمین نموده و بتوانند خدمات لازم را در زمینه‌های مزبور ارائه نموده و یا از طریق پژوهش به پیشرفت و گسترش دانش بهداشت محیط كمك نمایند. این گروه با بهره‌گیری از تجربیات علمی، پژوهشی و عملی اساتید و امكانات آزمایشگاهی موجود، در زمینه‌های مختلف بهداشت محیط از جمله، کنترل آلودگی آب، فاضلاب، هوا، خاك و نیز بهداشت پرتوها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی و غیره فعالیت می‌نماید. مأموریت گروه مهندسی بهداشت محیط، تربیت دانش‌آموختگانی با بالاترین كیفیت علمی و عملی ممكن و تولید علم از راه تحقیق و پژوهش و ارائه خدمات به جامعه، كشور و متخصصین بهداشت محیط جهت بالا بردن شاخص‌های سلامت است.

bullet فعالیت اعضای گروه

در حال حاضر گروه مهندسی بهداشت محیط دارای اعضای هیأت‌علمی می‌باشد که علاوه بر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در گروه، با ارائه طرح های نوین و نوآورانه در زمینه‌های فرایندهای نوین تصفیه آلاینده ها، زیست فناوری محیطی، بیوالکتروشیمی، میکروب‌شناسی محیطی و آلودگی هوا پیشرو و سرآمد در تولید علم، ارائه مقالات و فعالیت‌های پژوهشی در گروه مهندسی بهداشت محیط محسوب می‌شوند. همچنین تدريس دروس بهداشت محيط در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی كشور، تحقيق و پژوهش در مسائل بهداشت محيطی، انجام برنامه‌ريزی آموزشی و پژوهشی، برنامه‌ريزی اجرایی پروژه‌های بهداشت محيط، مشاوره و اظهارنظر در امور تخصصی نیز از سایر فعالیت‌های اعضای گروه می‌باشد.

bullet محورهای پژوهشی گروه

مهمترین محور پژوهشی گروه مهندسی بهداشت محیط این است که گروه علاوه بر حفظ و ارتقاء سلامت انسان و محيط زيست، شناسايی و كنترل عوامل آلاينده و مزاحم محيطی كه بر سلامتی و زندگی بهتر انسان مؤثر است را از طريق فعاليت‌های آموزشی، پژوهشی و مديريتی مطابق معيارهای علمی رشته مشاركت نمايند و خدمات مشاوره‌ای را براي ساير مؤسسات مرتبط با بهداشت محيط انجام دهند.
در مقطع دكتری مهندسی بهداشت محيط با توجه به رسالت تربیت دانشجویان ،مهمترین محورهای پژوهشی برنامه‌ريزی و مدیریت اجرائی در كليه مسائل بهداشت محيطي مربوط به کنترل آلودگی آب، فاضلاب، خاك و هوا بوده و بتوانند خدمات لازم را در زمينه‌های مزبور ارائه نمایند و يا از طريق پژوهش به پيشرفت و گسترش دانش بهداشت محيط كمك نمایند.در مقطع کارشناسی‌ارشد مهندسی بهداشت محيط با توجه به رسالت تربیت دانشجویان ،مهمترین محورهای پژوهشی این است که با رعايت ارزش‌ها، باورها، توانايی‌ها و محدوديت‌های اقتصادی و اجتماعی قادر به توليد و تجزيه و تحليل داده‌ها، برنامه‌ريزی، تصميم‌سازی و مديريت در زمينه‌های گوناگون بهداشت و محيط شامل آب، فاضلاب، مواد زائد جامد، هوا، مواد غذايی، ارزيابی خطر و شناخت و ارتباط بين عوامل محيطی و بيماری‌ها باشند.