بهداشت محیط


 

گروه مهندسی بهداشت محیط همزمان با تأسیس دانشكده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را در سال 1362 آغاز کرد. در سال 1368 اولین دوره دکتری مهندسی بهداشت محیط کشور در این دانشگاه راه‌اندازی شد در حال حاضر این گروه در دو مقطع كارشناسی‌ارشد و دكتری دانشجو می‌پذیرد.

bullet هدف کلی

هدف، تربیت دانش‌آموختگان متعهد در مقطع دکتری و کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی بهداشت محیط است که بتوانند كادر آموزشی مورد نیاز دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی كشور و كارشناسان صاحب‌نظر مورد نیاز در مؤسسات تحقیقاتی، برنامه‌ریزی و اجرائی اعم از بخش خصوصی یا دولتی در كلیه مسائل بهداشت محیطی از قبیل آب‌رسانی، تصفیه آب، جمع‌آوری فاضلاب‌های شهری و روستایی، تصفیه فاضلاب‌ها، مدیریت جمع‌آوری و دفع مواد زائد جامد، كنترل آلودگی هوا، بهداشت پرتوها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی و غیره را تأمین نموده و بتوانند خدمات لازم را در زمینه‌های مزبور ارائه نموده و یا از طریق پژوهش به پیشرفت و گسترش دانش بهداشت محیط كمك نمایند.
دوره دكتري مهندسی بهداشت محيط از مجموعه هاي آموزش عالي است. منظور از تشكيل اين دوره تامين كادر آموزشي موردنيازدانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور و تامين كارشناساني است كه بتوانند در موسسات تحقيقاتي، برنامه ريزي و اجرائي اعم از بخش خصوصي يا دولتي در كليه مسائل بهداشت محيطي مربوط به کنترل آلودگی آب، فاضلاب، خاك و هوا صاحب نظر بوده بتوانند خدمات لازم را در زمينه هاي مزبور ارائه نمایند و يا از طريق پژوهش به پيشرفت و گسترش دانش بهداشت محيط كمك نمايند.

bullet مأموریت

مأموریت گروه مهندسی بهداشت محیط، تربیت دانش‌آموختگانی با بالاترین كیفیت علمی و عملی ممكن و تولید علم از راه تحقیق و پژوهش و ارائه خدمات به جامعه، كشور و متخصصین بهداشت محیط جهت بالا بردن شاخص‌های سلامت است. این گروه با بهره‌گیری از تجربیات علمی، پژوهشی و عملی اساتید و امكانات آزمایشگاهی موجود، در زمینه‌های مختلف بهداشت محیط از جمله، کنترل آلودگی آب، فاضلاب، هوا، خاك و نیز بهداشت پرتوها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی و غیره فعالیت می‌نماید.

bullet طول دوره و شكل نظام

طول دوره دكتري مهندسی بهداشت محيط با پروژه‌ها و پايان‌نامه حداقل سه سال و حداكثر پنج سال مي‌باشد كه به صورت نيمسالي و حداكثر 12 واحد در هر نيمسال به صورت تمام وقت ارايه خواهد شد. دانشجو موظف خواهد بود، علاوه بر گذراندن حداقل 26 واحد درسي، دو پروژه تحقيقاتي هر كدام به ارزش دو واحد و پايان‌نامه به ارزش 16 واحد تدوين و ارائه نمايد.

bullet نقش و توانایی

دانش آموختگان اين دوره توانایي كافي در احراز مشاغل و ايفای نقش‌هاي زير را خواهند داشت.

  • تدريس دروس بهداشت محيط در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي كشور
  • تحقيق و پژوهش در مسائل بهداشت محيطي
  • انجام برنامه‌ريزي آموزشي و پژوهشي
  • برنامه ريزي اجرایي پروژه‌هاي بهداشت محيط
  • انجام مسئوليت مديريت و اداره واحدهاي بهداشت محيط و محيط زيست در ارگان‌ها و نهادها
  • مشاوره و اظهارنظر در امور تخصصي

bullet ضرورت واهميت

  • نياز دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي به مدرسين مجرب و كارآزموده
  • نياز دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي به محققين آشنا به بهداشت محيط جهت انجام تحقيقات كاربردي و پايه اي در علوم زيست محيطي
  • نياز سازمان‌ها و ارگان‌ها به مديران كاردان جهت انجام پروژه‎هاي عمراني
  • نياز مؤسسات برنامه‌ريزي كشور به كساني كه بتوانند ارزيابي صحيح از اثرات نامطلوب بر محيط نموده  و براي اصلاح محيط برنامه‌ريزي نمايند و نيز جهت كمتر كردن اثرات سوء پروژه ارائه طريق نمايند.

bullet کارشناسی‌ارشد

تعريف رشته و مقطع مربوطه:
يكي از دوره‌هاي آموزش عالي است كه طي آن دانش آموختگان قادر مي‌گردند به منظور حفظ و ارتقاء سلامت انسان و محيط زيست، در شناسايي و كنترل عوامل آلاينده و مزاحم محيطي كه بر سلامتي و زندگي بهتر انسان مؤثر است از طريق فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي و مديريتي مطابق معيارهاي علمي رشته مشاركت نمايند و خدمات مشاوره‌اي را براي ساير مؤسسات مرتبط با بهداشت محيط انجام دهند.

فلسفه رشته (ارزش‌ها و باورها Values):
سلامتي موهبتي است الهي كه به تمام موجودات روي كره زمين عرضه گرديده است و هيچ انساني حق ندارد بر اساس باورهاي خود آن را از ديگران سلب نمايد. سلامتي متأثر از عواملي نظير آب، هوا، خاك، گياه، حيوانات و نظاير آن مي‌باشد كه در بهداشت محيط مورد توجه و بررسي قرار مي‌گيرد و عواملي كه مي‌توانند سبب بهم خوردن تعادل محيطي شود شناسايي و روابط مطلوب و غير مطلوب آنها را بررسي مي‌نمايد بنابراين بهداشت محيط در جهت عدالت اجتماعي و برابري انسان‌ها در قبال بهره گيري از مواهب طبيعي و خدادادي، توجه به حيات رو به رشد انسان‌ها، توجه به محيط به عنوان يك وظيفه ملي و امانت الهي، جلب مشاركت و مداخله مردمي در فعاليت‌هاي مرتبط با رشته، پيشگيري از فعاليت‌هاي مغاير با توسعه پايدار تأكيد مي‌نمايد. بهداشت محيط بدون توجه به فرهنگ، نژاد، جنس، سن، گروه اجتماعي انسان‌ها شرايط محيطي را به گونه‌اي فراهم مي‌سازد كه همه انسان‌ها، حيوانات و گياهان از زندگي مطلوبي بهره‌گيري نمايند و بدون بهره‌جويي‌هاي نادرست به زندگي مفيد خود ادامه دهند. براي رسيدن به اهداف اين برنامه از استراتژي‌هاي سخنراني، سمينار، پروژه، ارائه مقالات، كار در عرصه، PBL استفاده مي‌شود.

مأموريت برنامه آموزشي كارشناسي‌ارشد مهندسي بهداشت محيط (رسالت Mission):
مأموريت برنامه آموزشي رشته بهداشت محيط در مقطع كارشناسي‌ارشد تربيت دانش آموختگاني است كه با رعايت ارزش‌ها، باورها، توانايي‌ها و محدوديت‌هاي اقتصادي و اجتماعي قادر به توليد و تجزيه و تحليل داده‌ها، برنامه‌ريزي‌، تصميم‌سازي و مديريت در زمينه‌هاي گوناگون بهداشت و محيط شامل آب، فاضلاب، مواد زائد جامد، هوا، مواد غذايي، ارزيابي خطر و شناخت و ارتباط بين عوامل محيطي و بيماري‌ها باشند.
اصول اوليه حاكم بر رشته كارشناسي‌ارشد بهداشت محيط نياز جامعه مي‌باشد كه با توجه به نتايج حاصل از 5 طرح تحقيقاتي انجام شده تدوين گرديده است كه در زمينه نيازسنجي بهداشت محيط از نقطه نظر دانش آموختگان، اساتيد و كارفرمايان مي‌باشد. از نظر روان‌شناسي يادگيري از تجربيات يادگيري دانشجويان در حين تدريس نيز استفاده مي‌شود.

هدف كلي (Aims):
تربيت دانش آموختگاني است كه بتوانند در حل مشكلات و مسائل بهداشت محيط از قبيل آبرساني، تصفيه آب، جمع‌آوري فاضلاب‌هاي شهري و روستايي، تصفيه فاضلاب‌ها، مديريت جمع‌آوري و دفع مواد زائد جامد، كنترل آلودگي هوا اقدام نمايند.