باکتری‌شناسی


 

گروه باکتری‌شناسی در سال 1362 باپذیرش دانشجوی کارشناسی‌ارشد در رشته باکتری‌شناسی با هدف تربیت اعضای هیأت‌ علمی، محققان و متخصصان برای مراکز آموزشی و پژوهشی کشور شروع به کار کرد و سپس در سال 1367 برای دوره دکتری تخصصی دانشجو پذیرفت. این گروه با داشتن 4 عضو هیأت‌ علمی متشکل از یک استاد و 2 دانشیار و یک استادیار به ترتیب بالغ‌ بر 135 فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و 39 فارغ‌التحصیل در رشته دکتری تخصصی داشته است. دانش‌آموختگان این گروه علاوه بر داشتن توانایی‌های علمی و تخصصی از قابلیت‌های ویژه‌ای نیز برخوردار می‌باشند به‌طوری‌که تعداد قابل‌ توجهی از فارغ‌التحصیلان به‌عنوان اعضای هیأت‌ علمی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور فعالیت می‌کنند. سایر دانش‌آموختگان نیز در آزمایشگاه‌های تشخیص بالینی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول خدمت می‌باشند. در حال حاضر 6 دانشجوی کارشناسی ارشد و 21 دانشجوی دکتری در این گروه مشغول به تحصیل می‌باشند. گروه باکتری‌شناسی دارای 6 آزمایشگاه تخصصی فعال و یک کارشناس آزمایشگاه است.
اعضای هیات علمی گروه باکتری شناسی در راستای تعالی دانشگاه و ارتقا رشته باکتری شناسی در سطح ملی و بین المللی تلاش می‌کنند. ارائه خدمات علمی -پژوهشی در دوره تحصیلات تکمیلی با هدف تولید علم و رفع نیازهای کشور از برنامه‌های این گروه بوده و هست .

bullet اهداف و وظایف

تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در زمینه باکتری شناسی پزشکی به منظور تربیت اعضای هیأت علمی مورد نیاز دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و نیروی علمی متخصص و کار آمد جهت اداره آزمایشگاه‌های بالینی و تحقیقاتی و تربیت متخصص جهت اداره و ارائه خدمات در شرکت‌های تولیدی و تحقیقاتی می‌باشد.

bullet کارشناسی‌ارشد

تعداد کل واحدهای این دوره 38 واحد شامل 26 واحد دروس اختصاصی اجباری و 6 واحد دروس کمبود یا جبرانی و 6 واحد پایان‌نامه می باشد .
تعداد واحدهای پایان‌نامه در مقطع کارشناسی‌ارشد 6 واحد است که دانشجویان استاد راهنمای خود را از میان اعضای هیأت علمی گروه انتخاب می نمایند و حداکثر تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی با در نظر گرفتن علایق دانشجویان در شورای گروه نسبت به تعیین استاد راهنمای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد اقدام می شود. دانشجویان از نیمسال دوم دوره آموزشی خود به مطالعات و انجام آزمایشات اولیه پایان‌نامه خود می‌پردازند و موظف هستند حداکثر در ابتدای نیمسال سوم دوره آموزشی خود، پروپوزال مورد تأیید استاد راهنما را به گروه تحویل دهند تا در شورای گروه به تصویب نهایی برسد تا بتوانند به صورت رسمی فعالیت پژوهشی خود را شروع کنند و پس ازاتمام پایان‌نامه حداقل ، یک مقاله در مجلات معتبر ملی و یا بین‌المللی هم به چاپ می‌رسانند.

bullet دکتری

تعداد کل واحدهای درسی دوره دکتری تخصصی (phD) رشته باکتری‌شناسی 48 واحد مجموعاً شامل 28 واحد دروس اختصاصی اعم از اجباری، اختیاری و جبرانی و 20 واحد پایان نامه می باشد .
تعداد واحدهای رساله دکتری 20 واحد می باشد که استاد راهنمای دانشجواز میان اعضای هیات علمی گروه با حداقل سه سال سابقه تدریس در دوره تحصیلات تکمیلی و راهنمایی حداقل دو دانشجوی کارشناسی‌ارشد انتخاب می شوند. در جلسه مصاحبه ورودی داوطلبین با توجه به محورهای تحقیقاتی اساتید، اولویت های استاد راهنمای خود را تعیین می کنند و پس از اعلام قبولی در اولین جلسه شورای گروه نسبت به تعیین استاد راهنمای دانشجوی دکتری تععین تکلیف می شود .دانشجویان دکتری گروه باکتری شناسی موظف هستند موضوع پروپوزال رساله خود را قبل از برگزاری امتحان جامع در نیمسال چهارم سال تحصیلی به تصویب شورای تخصصی گروه برسانند و به این ترتیب همزمان گذراندن واحدهای آموزشی مشغول به امور پژوهشی خود نیز می شوند. دانشجویان دکتری به‌طور متوسط حداقل دو مقاله از رساله خود عمدتاً در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی به چاپ می‌رسانند .

مرحله آموزشی: در این مرحله 28 واحد درسی در طی سه نیمسال تحصیلی ارائه می‌گردد.
مرحله پژوهشی: پس از قبولی دانشجو در امتحان جامع آغاز شده و با تدوین پایان‌نامه (20 واحد) و دفاع و قبولی آن پایان می‌پذیرد .

bullet طرح‌های تحقیقاتی اعضای هیأت علمی گروه باکتری‌شناسی