انگل‌شناسی


 

bullet تاریخچه

گروه انگل‌شناسی همزمان با تاسیس دانشگاه تربیت مدرس، در سال 1361 ، در دانشکده علوم پزشکی شروع به‌کار نمود. از زمان تاسیس، این گروه مسولیت آموزش دانشجویان در مقطع کارشناسی‌ارشد را برعهده داشت. در سال 1367 آموزش دانشجویان در مقطع دکتری تخصصی انگل‌شناسی با هدف آموزش نیروی کارآمد، متخصص و حرفه‌ای در عرصه آموزش و پژوهش و تامین هیأت‌علمی برای سایر دانشگاه‌های کشور را آغاز نمود. علاوه براین تاکنون چند دانشجوی پسا دکتری انگل‌شناسی را نیز در ان گروه پذیرفته شده‌اند. این گروه در راستای تعامل پویا با مراکز علمی بین‌المللی، مسئولیت تربیت، آموزش و کارآموزی برخی دانشجویان انگل‌شناسی کشور افغانستان و عراق را در دو مقطع دکتری و کارشناسی‌ارشد انگل‌شناسی و همچنین پذیرش اساتیدی از کشور عراق برای گذراندن فرصت مطالعاتی را برعهده داشته است.
گروه حشره‌شناسی پزشكی، با توجه به‌ نقش مهم حشرات كه به‌ طور مستقیم و یا غیرمستقیم در انتقال بیماری‌ها به‌خصوص بیماری‌های انگلی دارند و لزوم مبارزه با آن‌ها و نیاز جامعه به تربیت افرادی لایق، متعهد و متخصص، در سال 1365 تأسیس شد و اقدام به پذیرش دانشجو نمود سپس در سال 1380 با ادغام در گروه انگل‌شناسی با مدیریتی واحد اهداف آموزشی و پژوهشی را دنبال کرده است.

bullet رسالت گروه

تربیت اعضای هیأت‌علمی متخصص و متعهد، محققان مومن و متعهد به نظام جمهوری اسلامی در رشته انگل‌شناسی و حشره‌شناسی مورد نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی و کمک به توسعه و گسترش تحصیلات عالی و همچنین مشارکت در توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری با تاکید برمبانی اسلامی و کاربردی کردن دستاوردهای علمی-پژوهشی و در نهایت اشاعه فضایل اخلاقی و روحیه ایثار در راستای ارزش‌ها و آرمان های ایران اسلامی است.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان گروه با ارائه طرح های نوین و نوآورانه در راستای پیشرفت و توسعه علم انگل‌شناسی و حشره‌شناسی کشور، پیشرو و سرآمد در تولید علم و فعالیت‌های پژوهشی محسوب می‌شوند. علاوه بر فعالیت ‌های آموزشی و پژوهشی، مشارکت در طراحی و بازنگری برنامه‌های درسی تخصصی انگل‌شناسی و حشره‌شناسی در مقاطع مختلف، فعالیت در انجمن های علمی انگل‌شناسی وحشره‌شناسی ایران، برنامه‌ریزی و اجرای کارگاه‌های تخصصی در انگل‌شناسی و حشره‌شناسی، داوری علمی مقالات و عضویت در شورای سردبیری، برنامه‌ریزی و برگزاری همایش و کنگره‌های مرتبط با انگل‌شناسی و حشره‌شناسی، عضویت رسمی اعضای گروه در کمیته‌ها و شوراها و گروه‌های تخصصی برنامه‌ریزی های کلان انگل‌شناسی و حشره‌شناسی از جمله بورد تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از سایر فعالیت‌های اعضای گروه می‌باشد.

bullet محورهای پژوهشی گروه

مهمترین محورهای پژوهشی گروه به شرح زیر است:

  • طراحی و ساخت واکسن‌های نوین ضدانگلی
  • مطالعات مولکولار اپیدمیولوژی انگل‌ها و ناقلین بند پای شایع در کشور
  • مطالعه و ارزیابی داروها و ترکیبات نوین ضد انگلی و ضد بندپایان
  • بررسی انگل‌های فرصت طلب، نوپدید و نوظهور از جهت مولکولار اپیدمیولوژی
  • بررسی مکانیزم اثر داروها در عفونت های انگلی
  • بررسی و ارزیابی ترکیبات شیمیایی و داروهای گیاهی نوین ضد انگلی
  • شناسایی مولکولی و مطالعات تاکسونومیک انگل‌ها
  • تاریخچه تکاملی ناقلین مالاریا با استفاده از روش‌های سیتوژنیک
  • اپیدمیولوژی و مراقبت مولکولی بیماری‌های منتقله، پاتولوژی و کنترل بیولوژیکی بندپایان مهم پزشکی در چهارچوب مبارزه تلفیقی با ناقلین
  • اکولوژی ، تنوع ودینامیک ساختار ژنتیکی ناقلین بندپای بیماری‌ها