انفورماتیک پزشکی


 

bullet تاریخچه

گروه انفورماتیک پزشکی در سال1389 راه‌اندازی و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1390 شروع به فعالیت نمود. از مهمترین اهداف این گروه، تربیت نیروی انسانی متخصص برای توسعه تحصیلات تکمیلی و آموزش، انجام پژوهش‌های کاربردی در حوزه انفورماتیک پزشکی و زمینه‌های مرتبط، و گسترش مرزهای علم و فناوری همگام با دانشگاه‌های برتر ایران و جهان در این حوزه می‌باشد.
اگرچه انفورماتیک پزشکی در دنیا قدمتی دیرین دارد (هرچند که برخی مقوله‌ها نظیر پرونده الکترونیک سلامت (EHR) در کشورهای پیشرفته نیز اخیراً مطرح و به طور جدی پیگیری می‌شود)، در کشور ایران این رشته از اواخر سال 1387 راه‌اندازی شده است.
البته به رغم نوپا بودن، با توجه به ماهیت بین‌رشته‌ای آن و ترکیب دورشته‌ی جذاب و کاربردی (کامپیوتر و پزشکی)، مخاطبین و علاقمندان آن نسبتاً به سرعت افزایش یافته و تقاضا برای آن بالا بوده است.
از طرفی، وضعیت نسبتا خوب کشور هم در حوزه پزشکی و هم کامپیوتر (به لحاظ نرم‌افزاری و توانمندی-های متخصصان) و هم‌ترازی نسبی با سایر کشورهای مطرح منطقه و جهان، وضعیت قابل قبولی را برای این رشته در کشور رقم زده است (هرچند که نرخ پیشرفت در این حوزه بالاست و و سعت و تنوع نیازها در کشور گسترده).

bullet رسالت گروه

انفورماتیک پزشکی، رشته‌ای بین‌رشته‌ای (Multi-disciplinary) و نسبتاً جدید محسوب می‌‌شود. واژه انفورماتیک، معادل فرانسوی علوم کامپیوتر (computer science) بوده و شامل گرایش‌های گوناگون مرتبط با علوم کامپیوتر اعم از علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار، سخت‌افزار، هوش مصنوعی)، IT، ریاضی کاربرد در کامپیوتر (و حتی گرایش‌های مرتبط مهندسی برق در کشور) می‌باشد.
انفورماتیک پزشکی به‌عنوان یک رشته بین‌رشته‌ای، قاعدتاً تلاقیِ دو حوزه علوم کامپیوتر و علوم پزشکی (بالینی و پیراپزشکی)، کلیه وجوه مربوط به تعامل و خدمات متقابل این دو حوزه علوم را در بر می‌گیرد. البته در گام نخست و با ساده‌سازی، فعلا بیشتر معطوف به بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه‌های مختلف پزشکی (اعم از بالینی، پیراپزشکی، پرستاری سلامت، اپیدمی، و نظایر آنها) می‌باشد.
رسالت اصلی گروه انفورماتیک پزشکی تربیت اعضای هیأت‌ علمی متخصص و متعهد، محققان مؤمن و متعهد به نظام جمهوری اسلامی در رشته انفورماتیک پزشکی مورد نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و کمک به توسعه و گسترش تحصیلات عالی و همچنین مشارکت در توسعه و تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری با تأکید بر مبانی اسلامی و کاربردی کردن دستاوردهای علمی-پژوهشی و درنهایت اشاعه فضایل اخلاقی در راستای ارزش‌ها و آرمان‌های ایران اسلامی است.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه تربیت‌ مدرّس علاوه بر بهره‌مندی از ظرفیت اساتید و متخصصان سایر گروه‌های دانشکده و همچنین سایر دانشگاه‌های برتر، تعامل و همکاری نزدیکی در زمینه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی به گروه‌های انفورماتیک پزشکی به‌ویژه دانشگاه‌های ع. پ. تهران دارد.

bullet محورهای پژوهشی گروه

توسعه سیتم‌های اطلاعات بهداشت و درمان (نظیر EHR، EMR، HIS، PHR و نظایر آنها)، کلان داده‌های پزشکی (مدیریت، تحلیل، کیفیت، یکپارچه‌سازی، ...)، بازیابی اطلاعات و موتورهای جستجوی پزشکی، داده‌کاوی ، سیستم‌های تصمیم‌یار بالینی و سسیتم‌های توصیه‌گر پزشکی، اینترنت اشیاء (IoT) و فناوری-های پوشیدنی، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در پزشکی، امنیت و حریم خصوصی در سیتم‌های اطلاعات بهداشت و درمان، بیوانفورماتیک و پزشکی شخصی (یکپارچه‌سازی پایگاه داده‌های زیستی با سیستم‌های اطلاعات بهداشت و درمان، سیستم تصمیم‌یار بالینی شخصی)، تحلیل داده های پزشکی، تحلیل سیگنالها و تصاویر پزشکی بر اساس الگوریتمهای یادگیری ماشین و شناسایی الگو.