انفورماتیک پزشکی


 

گروه انفورماتیک پزشکی در سال1389 راه‌‌اندازی و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در سال 1390 شروع به فعالیت نمود. از مهمترین اهداف این گروه، تربیت نیروی انسانی متخصص برای توسعه تحصیلات تکمیلی و آموزش، انجام پژوهش‌‌های کاربردی در حوزه انفورماتیک پزشکی و زمینه‌‌های مرتبط، و گسترش مرزهای علم و فناوری همگام با دانشگاه‌‌های برتر ایران و جهان در این حوزه می‌‌باشد.
گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه تربیت‌‌ مدرّس هم‌‌اکنون شامل 4 نفر عضو هیات علمی تمام‌‌وقت (1 استاد تمام و 3 استادیار) بوده، و علاوه بر بهره‌‌مندی از ظرفیت اساتید و متخصصان سایر گروه‌‌های دانشکده و همچنین سایر دانشگاه‌‌های برتر، تعامل و همکاری نزدیکی در زمینه‌‌های مختلف آموزشی و پژوهشی به گروه‌‌های انفورماتیک پزشکی به‌‌ویژه دانشگاه‌‌های ع. پ. تهران دارد.

bullet خدمات

 • ارائه خدمات آموزشی در زمینه‌‌های انفورماتیک پزشکی و بیوانفورماتیک
 • ارائه خدمات پژوهشی در زمینه‌‌های انفورماتیک پزشکی و بیوانفورماتیک
 • مشارکت در اجرا، مشاوره، و نظارت طرح‌‌های پژوهشی کاربردی در حوزه‌‌های مرتبط

bullet معرفی رشته و برنامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) انفورماتیک پزشکی

 • تعریف رشته
  انفورماتیک پزشکی، رشته‌‌ای بین‌‌رشته‌‌ای (Multi-disciplinary) و نسبتاً جدید محسوب می‌‌‌‌شود. واژه انفورماتیک، معادل فرانسوی علوم کامپیوتر (computer science) بوده و شامل گرایش‌‌های گوناگون مرتبط با علوم کامپیوتر اعم از علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر (نرم‌‌افزار، سخت‌‌افزار، هوش مصنوعی)، IT، ریاضی کاربرد در کامپیوتر (و حتی گرایش‌‌های مرتبط مهندسی برق در کشور) می‌‌باشد.
  انفورماتیک پزشکی به‌‌عنوان یک رشته بین‌‌رشته‌‌ای، قاعدتاً تلاقیِ دو حوزه علوم کامپیوتر و علوم پزشکی (بالینی و پیراپزشکی)، کلیه وجوه مربوط به تعامل و خدمات متقابل این دو حوزه علوم را در بر می‌‌گیرد. البته در گام نخست و با ساده‌‌سازی، فعلا بیشتر معطوف به بهره‌‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه‌‌های مختلف پزشکی (اعم از بالینی، پیراپزشکی، پرستاری سلامت، اپیدمی، و نظایر آنها) می‌‌باشد.
 • تاریخچه رشته
  اگرچه انفورماتیک پزشکی در دنیا قدمتی دیرین دارد (هرچند که برخی مقوله‌‌ها نظیر پرونده الکترونیک سلامت (EHR) در کشورهای پیشرفته نیز اخیراً مطرح و به طور جدی پیگیری می‌‌شود)، در کشور ایران این رشته از اواخر سال 1387 راه‌‌اندازی شده است.
  البته به رغم نوپا بودن، با توجه به ماهیت بین‌‌رشته‌‌ای آن و ترکیب دورشته‌‌ی جذاب و کاربردی (کامپیوتر و پزشکی)، مخاطبین و علاقمندان آن نسبتاً به سرعت افزایش یافته و تقاضا برای آن بالا بوده است.
  از طرفی، وضعیت نسبتا خوب کشور هم در حوزه پزشکی و هم کامپیوتر (به لحاظ نرم-افزاری و توانمندی‌‌های متخصصان) و هم‌‌ترازی نسبی با سایر کشورهای مطرح منطقه و جهان، وضعیت قابل قبولی را برای این رشته در کشور رقم زده است (هرچند که نرخ پیشرفت در این حوزه بالاست و و سعت و تنوع نیازها در کشور گسترده).
 • شرایط پذیرش دانشجو
  پذیرش دانشجو منحصراً از طریق آزمون سراسری وزارت بهداشت و فعلاً فقط در مقطع کارشناسی ارشد رشته انفورماتیک پزشکی می‌‌باشد (پذیرش در مقطع دکتری نیز در شرف انجام است).