چهارشنبه 21 آذر 1397 575

نتایج طرح آمایش رشته های تحصیلی در دانشگاه به زودی منتشر می شود

نشست شورای دانشگاه با حضور رییس دانشگاه، معاونان و روسای دانشکده ها نوزدهم آذرماه در سالن شورای دانشگاه برگزار شد.

نتایج طرح آمایش رشته های تحصیلی در دانشگاه به زودی منتشر می شود

در آغاز این نشست رییس دانشگاه با اشاره به طرح آمایش رشته های تحصیلی در معاونت آموزشی اظهار داشت: در این طرح، شاخص های مربوط به نوع رشته ها و اثرگذاری آنها در بازار کار و نیاز کشور تعریف شده است. همچنین شاخص های عملکردی گروه های برگزار کننده بررسی می شود تا اولویت سرمایه گذاری دانشگاه در مورد رشته های موجود یا رشته های جدید، تعریف و ارزیابی شود و رشته های کمتر اولویت دار به سمت تحول و تغییر هدایت شوند. بخش اول این مطالعات که برای اولین بار در سطح دانشگاه بزرگ کشور به انجام رسیده است به زودی منتشر می شود.
دکتر احمدی در ادامه به طرح ارتقای تراز دانشگاه اشاره و تصریح کرد: طرح ارتقای تراز دانشگاه به 200 دانشگاه برتر جهان طی برنامه 5 تا 10 ساله از جمله برنامه های مهم در طرح های تحولی دانشگاه می باشد که دانشگاه تربیت مدرس مبتکر ارائه این طرح به وزارتخانه بود و هفته گذشته در نشستی با حضور روسای دانشگاه ها، دانشگاه عملکرد یکساله خود را به هیات ارزیابی و داوران ارشد وزارتخانه ارائه نمود. در این راستا تاکنون 12 تا 17 هسته پژوهشی سطح بالا تشکیل شده است تا ماموریت های مهم که در ارتقای تراز دانشگاه در سطح بین المللی اثرگذار باشد ارائه کردند و پروپوزال ها مورد تایید قرار گرفته است و بودجه قابل توجهی برای هر هسته دیده شده تا اهداف مهمی را طی سال های آتی محقق کند و ارزیابی جدی نیز از عملکرد سالانه آنها صورت می گیرد.
وی در ادامه ضمن بیان برخی از اخبار مهم دانشگاه طی دو هفته گذشته بر لزوم فعالیت دانشکده ها برای برگزاری گردهمایی دانش آموختگان و برقراری ارتباط با آنان و بهره گیری از کمک ها و تجربیات آنان تاکید کرد.
در ادامه نشست دکتر سیمچی مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی شریف به بیان تجربیات و فعالیت های بین المللی سازی در این دانشگاه پرداخت.
وی گفت: تمرکز ما در بین المللی سازی بر امور آموزشی است؛ ما از نظر پژوهشی قوی هستیم و بیشتر گیرنده ایم تا دهنده، اما در آموزش می توانیم بیشتر به سایر کشورها ارائه دهنده باشیم.
وی در ادامه در خصوص سند راهبردی دانشگاه صنعتی شریف و اتصال سند بین الملل به این سند، ایجاد کمیته رنکینگ و برندینگ دانشگاه، ایجاد شورای تخصصی روابط بین الملل، اعطای گرنت شخصی (گرنت روابط بین الملل) به اساتید جهت تعاملات بین المللی، برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی، جذب دانشجوی پسادکتری خارجی، تبادل آموزشی استاد و دانشجو با دانشگاه های دنیا، ارائه مقالات مشترک با دانشگاه های برتر خارجی و ... مطالبی را عنوان کرد.
در ادامه اعضای شورا به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص بین المللی سازی دانشگاه پرداختند.
در پایان رییس دانشگاه ضمن قدردانی از زحمات دکتر علی اصغر طالبی رییس دانشکده کشاورزی برای دکتر رسول واعظ ترشیزی رییس جدید دانشکده آرزوی موفقیت نمود.
همچنین لوح تقدیر دکتر طالبی و حکم دکتر واعظ از سوی رییس دانشگاه به آنان اهدا شد.