دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 1793

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اساتید نمونه دانشگاه تقدیر شد

طی مراسمی که روز دوشنبه 17 اردیبهشت با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم در سالن اجتماعات شهید مطهری برگزار شد، ضمن گرامیداشت مقام استاد از 58 تن از اساتید دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اساتید نمونه دانشگاه تقدیر شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد و توانایی علمی کشور در عرصه های جهانی گفت: باید این پتانسیل را در سطح جامعه ملموس تر کنیم لذا نیازمند فارغ التحصیلانی با نگاهی متفاوت از شرایط کنونی هستیم.
دکتر منصور غلامی امروز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز استاد و تقدیر از اساتید نمونه دانشگاه اظهار داشت: شرایط زمانی حال با گذشته متفاوت است به گونه ای که در یک طرف توسعه کمی داشتیم و مجموعه بزرگی در محدوده زمانی نه چندان طولانی شکل گرفت.
وی ادامه داد:بر همین اساس امروز مدیریت این امر نیاز به اقدامات کارشناسی دارد تا در جریان تصمیم گیری ها خسارت هایی وارد نشود. بحث توسعه آموزش علمی کشور در شاخصه های کیفی خود را نشان می دهد به گونه ای که شاخصه های تولید علم و رتبه های جهانی باعث افتحار و دلگرمی است.
غلامی خاطرنشان کرد: انتظاری که از آموزش عالی داریم این است که ضمن حفظ این شاخص ها حضور در مجامع علمی دنیا به شاخصه های تاثیرگذاری در سطح جامعه نیز توجهی ویژه داشته باشد.
وی اظهار داشت: حوزه معاونت پژوهشی وزارت علوم در تلاش است تا برنامه های کمک کننده به این آرمان ها را در دانشگاه ها عملیاتی کند.
غلامی ادامه داد: همچنین در حال جمع آوری نظرات برای بازنگری در آیین نامه ارتقای اساتید دانشگاهی هستیم تا کار شایسته ای انجام داده و اثرگذاری تحقیقات و پژوهش در جامعه با یک نگاه ویژه و امتیازات خاصی نیز به همراه داشته باشد.
وزیر علوم گفت: امروز با تعداد زیادی از دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی در سطح جامعه مواجه هستیم که امکان اشتغال متناسب با سطح علمی خود را نمی یابند؛ لذا باید دانشجویان را با نگاه متفاوت از گذشته فارغ التحصیل کنیم.
وی افزود: برخی بحث کاهش پذیرش ظرفیت را مطرح می کنند؛ اما معتقدم نمی توان بی حساب وارد این امر شد. اینکه به سبب افز ایش فارغ التحصیلان ورودی ظرفیت مقاطع کاهش یابد منطقی نیست؛ بلکه باید مسیرهای اثرگذار دانشجویان در جامعه را تبیین کنیم.
منصور غلامی در پایان با ذکر خاطره ای از زمان تحصیل خود در دانشگاه تربیت مدرس گفت: من از خانواده دانشگاه تربیت مدرس هستم و در اردیبهشت ماه سال ۶۲ برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد خود به این دانشگاه آمدم.
وی افزود: با توجه به اینکه برخی از امکانات دانشگاه فراهم نبود، ما یک ماه در مسجد خوابیدیم و پس از آن به عنوان اصحاب صفه معروف شدیم.
رییس دانشگاه نیز در این مراسم گفت: ۱۷ عضو هیات علمی این دانشگاه در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند که نشان دهنده جایگاه ارزشمند این مرکز علمی است.
دکتر محمد تقی احمدی در مراسم تکریم از اساتید نمونه دانشگاه اظهار داشت: با توجه به آرمان های انقلاب این دانشگاه نقش مهمی را ایفا می کند و می توان گفت توسعه تحصیلات تکمیلی و درخشش دانشگاهیان کشور در تارک جهانی به سبب پویایی این دانشگاه بوده است.
وی گفت: در دهه 60 رسالت این دانشگاه تربیت هیات علمی اساتید و اعزام دانشجویان به خارج بود؛ اما هم اکنون رسالت های دیگری دارد و در طرح تحول دانشگاه این تغییرات به چشم می خورد.
رییس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: هر سال 600 فارغ التحصیل دکتری و 1800 نفر کارشناسی ارشد داریم و تاکنون 33 هزار نفر طی 35 سال گذشته فارغ التحصیل شده اند؛ به گونه ای که رشد و ارتقای کیفیت در تربیت مدرس هم اکنون در حوزه آموزش عالی نمونه بارز شناخته می شود.
دکتر جلالی معاون اموزشی دانشگاه نیز در این آئین اظهار داشت: از میان ۷۴۳ عضو هیأت علمی این دانشگاه، ۵۸ عضو هیأت علمی که حائز رتبه برتر تدریس از نظر دانشجویان به مدت سه ترم متوالی بودند وارد فرایند انتخاب سرآمدان آموزشی شدند و در نهایت با نظر رؤسای دانشکده‌ها و گروههای آموزشی، ۴ عضو هیأت علمی به عنوان سرآمد آموزشی و ۴ عضو هیأت علمی به عنوان تلاشگران آموزشی انتخاب شدند.
گفتنی است در مراسم امروز از 12 استاد نمونه دانشگاه، یک استاد نمونه کشوری، 8 استاد در حوزه های تخصصی، 4 استاد سرآمد آموزشی، 4 استاد تلاشگر و 12 استاد ذخیره پژوهشی تقدیر شد.

روز استاد

در مراسم گرامیداشت روز استاد، از دکتر محمدرضا حافظ نیا، دکتر سعید سمنانیان، دکتر جعفر توفیقی و دکتر ابراهیم راستاد به عنوان اساتید سرآمد آموزشی و از دکتر مهدی پورطاهری، دکتر مجید قادری، دکتر سید احمد موسوی، دکتر محسن شریفی، دکتر انوشیروان کاظم نژاد، دکتر محسن برزگر، دکتر حبیب الله یونسی، دکتر محمد کاظم مروج، دکتر حسن پهلوان زاده، دکتر محمدرضا امین ناصری، دکتر فتح الله امی و دکتر هاشم داداش پور به عنوان استادان نمونه و از دکتر علیرضا هژبری،دکتر فائزه قناتی،دکتر سیدکمال چهارسوقی و دکتر یعقوب فتحی پور به عنوان اساتید سرآمد آموزشی شایسته تقدیر، تجلیل شد .
همچنین از اساتید بازنشسته، اساتید مرحوم، اساتید سرآمد آموزش، اساتید سرآمد شایسته تقدیر، اساتید تلاشگر، معاونین آموزشی نمونه و تلاشگر، اساتید مشمول دریافت پایه تشویقی از ذخیره پژوهشی و دکتر توکلی پیشکسوت و استاد تأثیرگذار دانشگاه تجلیل شد.

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد

 

روز استاد