یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 711

برای نخستین بار در کشور دوره کارشناسی ارشد مترجمی زبان روسی در دانشگاه راه اندازی می شود

در نشست دهم اردیبهشت ماه شورای دانشگاه، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد مترجمی زبان روسی به تصویب رسید.

برای نخستین بار در کشور دوره کارشناسی ارشد مترجمی زبان روسی در دانشگاه راه اندازی می شود

در این نشست بررسی درخواست راه اندازی دوره کارشناسی ارشد «مترجمی زبان روسی» از سوی دکتر مینایی مدیر برنامه ریزی، گسترش و بازنگری مطرح شد.
دکتر مینایی با اشاره به دلایل توجیهی این رشته اظهار داشت: دوره کارشناسی ارشد زبان روسی برای نخستین بار است که در دانشگاه های کشور راه اندازی می شود و هدف از آموزش این دوره، تسلط کامل دانشجویان بر اصول و مبانی و فنون و تاریخچه ترجمه با محوریت ترجمه از زبان روسی به فارسی و بالعکس است، به طوری که فارغ التحصیلان از عهده تدریس دروس مترجمی در دوره های پایین تر از کارشناسی ارشد برآیند و برای کار و فعالیت در زمینه های مرتبط، دانش نظری و عملی کافی را دارا باشند و همچنین آمادگی لازم برای تحقیقات بعدی در دوره دکتری را به دست آورند.
وی خاطر نشان ساخت: با توجه گسترش فزاینده روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه در زمینه های مختلف، نیاز به آمادگی کادر متخصص که توانایی ترجمه از دو زبان را در حوزه های گوناگون داشته باشند، کاملا احساس می شود. همچنین با توجه به اهداف کشور در جهت نیل به خودکفایی در زمینه تربیت افراد متخصص و متعهد و نیاز روزافزون موسسات آموزش عالی کشور به کارشناسان ارشد مترجمی زبان روسی، تاسیس این دوره ضروری به نظر می رسد تا دانش آموختگان آن با کسب مهارت های لازم بتوانند به سایر موسسات در امر ترجمه، تحقیق، آموزش و برنامه ریزی یاری برسانند.
وی در ادامه در خصوص اعضای هیات علمی ثابت گروه، رشته های دایر در گروه، برنامه درسی رشته، امکانات گروه، سابقه رشته در دانشکاه تربیت مدرس و سایر دانشگاه ها و ... مطالبی را عنوان کرد.
در ادامه پس از بررسی موضوع از سوی اعضای شورا راه اندازی دوره کارشناسی ارشد «مترجمی زبان روسی» با اکثریت آرا به تصویب رسید.