یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 942

ایجاد دوره های دکتری جدید دانشگاه با شرط توقف یکی از دوره های دکتری موجود صورت می گیرد

رییس دانشگاه در نشست دهم اردیبهشت ماه شورای دانشگاه تاکید کرد: با توجه به مصوبه اخیر وزارت علوم، ایجاد دوره های دکتری جدید در دانشگاه های برتر با شرط توقف یکی از دوره های دکتری موجود صورت می گیرد

در آغاز این نشست دکتر احمدی ضمن تبریک میلاد با سعادت امام مهدی(عج) در سخنانی به افتتاح خوابگاه دانشکده منابع طبیعی نور اشاره و اظهار داشت: دانشکده منابع طبیعی نور با وجود بهره مندی اساتیدی بسیار توانمند ، از نظر تعداد دانشجو رشد متناسبی نداشته و نسبت استاد به دانشجو در آن 1 به 7 بوده و رشد تعداد دانشحویان به دلیل محدودیت های خوابگاهی موجود به میزان مطلوب نبود. برای حل این مشکل به همت معاونت دانشجویی دانشگاه و دکتر ریاحی رییس دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی، خوابگاهی با ظرفیت 200 نفر در دانشکده ساخته شد که بخشی از منابع آن از درآمدهای دانشگاه و دانشکده و بخش کمتری نیز از سوی وزارت علوم تامین شد که امیدواریم افتتاح این خوابگاه گشایش خوبی برای دانشکده از نظر جذب دانشجویان خوب داشته باشد.
وی با اشاره به طرح همترازی دانشگاه و رسیدن به تراز 200 دانشگاه برتر جهان طی 5 سال آینده گفت: ما به عنوان یکی از کاندیداهای وزارت علوم برای اجرای این طرح، برنامه مشترکی را با وزارت علوم تعریف کردیم. وزارت علوم برنامه مهم و اصلی خود درخصوص اقتصاد مقاومتی را ارتقای 5 دانشگاه برتر کشور به تراز 200 دانشگاه برتر جهان تعریف نموده است و بودجه مشخصی را نیز برای آن تعریف کرده و این برنامه جزء اهداف مهم وزارت برای برنامه ششم توسعه می باشد.
وی افزود: یکی از این 5 دانشگاه برتر و در واقع به نوعی مبتکر این طرح، دانشگاه تربیت مدرس می باشد که در این راستا تاکنون 15 هسته مرجعیت علمی و تحقیقاتی در دانشگاه تشکیل شده و این هسته ها همواره از سوی شورای راهبری پایش شده و قراردادها و پشتیبانی های اجرایی و مالی و پیشرفت علمی آنها پایش می شود تا بر اساس ارزیابی سالانه بتواند در پایان 5 سال به نتیجه مطلوب دست یابد. همچنین ما هر سال تعداد آنها را افزایش می دهیم و برونداد هسته ها باید به شورای راهبردی وزارت علوم ارائه شود. این طرح جزء مهمترین طرح های طرح تحول راهبردی دانشگاه است و محور اصلی طرح تحول در حوزه پژوهش و فناوری طرح همترازی با 200 دانشگاه برتر جهان است و دانشگاه در این خصوص احساس مسئولیت ویژه ای خواهد داشت.
دکتر احمدی در بخش دیگری از سخنان خود به مصوبه اخیر وزرات علوم در خصوص توقف توسعه دورهای دکتری در کشور اشاره و تصریح کرد: طبق این مصوبه توسعه دوره های دکتری در کشور متوقف می شود و تنها در دانشگاه های برتر نوع یک این موضوع متوقف نخواهد شد و ایجاد دوره های دکتری جدید در این دانشگاه ها هم با شرط توقف یکی از دوره های دکتری موجود خواهد بود و معاونت آموزشی و دفتر برنامه ریزی، گسترش و بازنگری دانشگاه نیز برنامه های جدید دوره دکتری را با شرط فوق می تواند تعریف کند.
دکتر احمدی خاطر نشان کرد: دانشگاه تربیت مدرس در خصوص آمایش رشته ها نیز به عنوان دانشگاهی پیشرو گام های مثبتی برداشته است و رشته های کم تقاضا و رشته هایی که از نظر شرایط بازار و جامعه و نیز شرایط علم و فناوری و آینده کشور و نیازهای آن از امتیاز کمتری برخوردار هستند را تعطیل کرده و یا آن ها را تغییر می دهد و در جهت ایجاد رشته های میان رشته ای ها با توجه به نیاز کشور و شرایط داخلی و بین المللی حرکت می کند.
وی در خصوص استفاده از شبکه های پیام رسان داخلی در دانشگاه گفت: طبق بخشنامه معاون اول رییس جمهور کانال های رسمی یا ابلاغی و ارتباطی که در سازمان های دولتی و دانشگاه ها هست باید روی شبکه های پیام رسان داخلی قرار گیرد البته این موضوع فعلا شامل بحث اطلاع رسانی و تبلیغ سازمان ها در فضای پیام رسان های خارجی نمی شود و ما اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی خارجی را فعلا ادامه می دهیم. در خصوص پیام رسان های داخلی نیز بررسی مقایسه ای در حال انجام است تا مشخص شود کدام شبکه بیشتر می تواند برای دانشگاه موثر بوده و مخاطب داشته باشد و پس از بررسی های لازم به تمامی واحدهای دانشگاه اعلام می شود.