شنبه 15 مهر 1396 1726

گزارش تحليلي وضعيت پذيرش دانشجويان سال 1396 در نشست شوراي دانشگاه ارائه شد

در نشست دهم مهرماه شوراي دانشگاه، گزارشي تحليلي از وضعيت پذيرش دانشجويان در سال 1396 ارائه شد.

گزارش تحليلي وضعيت پذيرش دانشجويان سال 1396 در نشست شوراي دانشگاه ارائه شد

در نشست دهم مهرماه شوراي دانشگاه، گزارشي تحليلي از وضعيت پذيرش دانشجويان در سال 1396 ارائه شد.
در اين نشست دكتر فتح الهي كه در غياب رييس دانشگاه رياست جلسه را بر عهده داشت، به بيان اخبار مهم دانشگاه پرداخت.
انتخاب 5 دانشجوي دانشگاه در جشنواره قرآن و عترت، تجليل از دانشجويان جديدالورود در روز 17 مهرماه،‌ كسب رتبه دوم دانشگاه تربيت مدرس در حوزه مواد بر اساس اعلام ISC، انتخاب دكتر علي اكبر صالحي به عنوان استاد پيشكسوت رشته هيدروليك و ساخت دستگاه شبيه ساز پرواز از سوي محققان دانشگاه از جمله اخبار عنوان شده از سوي دكتر فتح الهي بود.
در ادامه دكتر جلالي معاون آموزشي دانشگاه گزارش تحلیلی از پذیرش دانشجویان سال 1396
(در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه نمود.
وي اظهار داشت: امسال ثبت نام پذيرفته شدگان به صورت غير متمركز بود و پذيرفته شدگان در مرحله نخست به صورت الكترونيكي و در مرحله بعد به صورت حضوري و در محل دانشكده ها ثبت نام خود را انجام دادند و اين امر رضايتمندي دانشجويان و خانواده هاي آنان را به همراه داشت.
دكتر جلالي تصريح كرد: از سال 94 در دانشگاه، پذيرش دانشجو در دوره هاي نيمه حضوري به حالت تعليق درآمد و در حال حاضر در دوره هاي روزانه،‌ نوبت دوم،‌ آموزش الكترونيك و پرديس دانشجو مي پذيرد. با توجه به اختلاف جزئي سطح علمي دانشجويان روزانه و نوبت دوم، ترجيح دانشگاه اين است كه در صورت پذيرش دانشجوي شهريه پرداز، دانشجويان نوبت دوم را پذيرش نمايد تا در عين حفظ كيفيت، درآمدزايي نيز براي دانشگاه صورت گيرد.
با توجه به اينكه پذيرش در مقطع دكتري به صورت 50 درصد آزمون و 50 درصد مصاحبه مي باشد، دانشگاه مي تواند انتخاب هاي مناسب تري را داشته باشد و اكثر پذيرفته شدگان دوره دكتري امسال ما از ميان فارغ التحصيلان دانشگاههاي برتر گروه يك و با معدل بالا هستند. در سال گذشته كه صد درصد اختيار با دانشگاه بود نيز توانستيم انتخاب هاي بسيار بهتري نسبت به امسال داشته باشيم. ما همچنين بايد از سهميه برگزيدگان علمي نهايت استفاده را كرده و بتوانيم دانشجويان برتر را در دانشگاه جذب نماييم.
معاون آموزشي دانشگاه يادآور شد: در ميان داوطلبان دوره دكتري نيز دانشگاه تربيت مدرس دانشگاهي شناخته شده است و يكي از مزاياي اين دانشگاه براي دانشجويان دكتري، دوره هاي صلاحيت مدرسي آن مي باشد كه بايد مجدد احيا شود. امسال بيش از 90 درصد پذيرفته شدگان دوره دكتري، از ميان داوطلباني كه اولويت اول تا پنجم آنها دانشگاه تربيت مدرس بوده است،‌ انتخاب شده اند.
وي افزود: از ميان پذيرفته شدگان مقطع كارشناسي ارشد امسال دانشگاه، ‌37 نفر داراي رتبه تك رقمي، ‌456 نفر رتبه 2 رقمي و 1146 نفر رتبه 3 رقمي داشته اند. وي از دانشكده ها خواست تا از ظرفيت پذيرش برگزيدگان علمي و دانشجويان برتر حداكثر استفاده را بكنند.
در ادامه اعضاي شورا، نكاتي در خصوص راهكارهاي جذب دانشجويان كيفي و قوي در دانشگاه ارائه كردند.
دكتر فتح الهي تاكيد كرد: تمامي اطلاعات مربوط به پذيرش دانشجويان به همراه اطلاعات تكميلي دانشكده ها در اختيار روساي دانشكده ها قرار گيرد و روساي دانشكده ها با مشاركت مديران گروه ها و اعضاي هيات علمي، نظرات خود را براي بهبود پذيرش دانشجو بررسي كرده و آن را طي نامه اي به معاونت آموزشي ارسال نمايند تا پيشنهادهای رسيده در كارگروه هاي ويژه شوراي آموزشي جهت ارتقاي كيفيت دانشجويان مورد بررسي قرار گيرد. ارتقاي كيفيت، طرح تحول راهبردي و نيازهاي ملي سه محوري است كه بايد در پيشنهاد دانشكده ها مورد توجه قرار گيرد.