یکشنبه 19 شهریور 1396 1795

آمادگی پذیرش ۵۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه تربیت مدرس برای سال تحصیلی جدید

معاون آموزشی دانشگاه گفت: افزایش «برون گرایی» و «حضور فعال بین المللی» از اولویت های این دانشگاه است.

آمادگی پذیرش ۵۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه تربیت مدرس برای سال تحصیلی جدید

معاون آموزشی دانشگاه گفت: افزایش «برون گرایی» و «حضور فعال بین المللی» از اولویت های این دانشگاه است.
دکتر جلالی در گفتگویی با بیان اینکه دانشگاه به دلیل اهمیت و توجه ویژه ای که به افزایش و بهبود کیفیت داشته در برخی سال ها حتی کاهش پذیرش دانشجو داشته است، اظهار داشت: به دلیل تصمیم دانشگاه برای افزایش کیفیت، در سال ۹۴نسبت به سال قبل از آن، ۱۳ درصد کاهش دانشجو داشته‌ایم.
وی تصریح کرد: رمز موفقیت دانشگاه ها در سطح ملی و بین المللی کیفیت است و طبیعتا این می‌تواند منجر به تربیت دانشجوی کار آفرین شود و نهایتا برای جامعه مفید باشد.
جلالی از طراحی برنامه راهبردی دانشگاه در سطح ملی و بین المللی خبرداد و گفت: این برنامه در حال حاضر در حال انجام است و دو موج از این برنامه را پشت سرگذاشته‌ایم و طبیعتا بنا به همان نقشه راه و برنامه راهبردی که دانشگاه دارد، همه حوزه ها و از جمله حوزه آموزش مد نظر قرار دارد.
معاون آموزشی دانشگاه ادامه داد: قدم اول ما در حوزه آموزش این بود که دانشجوهای کیفی تر در دانشگاه داشته باشیم که با همکاری سازمان سنجش در این راستا تلاش کردیم و بخشی نیز از طریق جذب برگزیده‌های علمی بود که آنجا خود دانشگاه تلاش کرد که بهترین‌ها در دانشگاه حضور پیدا کنند.
وی با بیان اینکه یک برنامه اصلی در قالب طرح راهبردی داریم و سعی بر این است که بر اساس نیاز جامعه و ضرورت هایی که وجود دارد در رشته ها و گرایش ها پذیرش دانشجو داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که عمر دانشجویان که سرمایه‌های ملی هستند باید در جایی سرمایه گذاری شود که در آینده کشور از آن بهره برداری کند.
جلالی بیان کرد: می خواهیم دانشجویی تربیت کنیم کار آفرین باشد و نه به دنبال کار و یا بجای مدد جویی مدد دهنده باشد. به همین دلیل رشته‌های بین رشته‌ای و کاربردی و مورد نیاز کشور را در اولویت کاری قرار دادیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر خوشبختانه دانشگاه نقشه راه دارد و بر اساس نقشه ای که داریم باید حرکت کنیم گفت: در طرح تحول راهبردی ۴ محور و ستون اصلی طراحی کردیم و این اولین اولویت ما است که برون گرایی و حضور فعال بین المللی را افزایش دهیم.
معاون آموزشی دانشگاه افزود: تبادل دانشجو و استاد و ایجاد فرصت های مطالعاتی از برنامه های ما در خصوص تبادلات علمی و آموزشی بین المللی است ضمن اینکه بر اساس برنامه ای که داریم باید در یک پروسه زمانی ۱۰ ساله حداقل ۲۰درصد دانشجویان ما دانشجوی بین الملل باشند.
وی گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ دانشجوی خارجی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و به کشورهای خود برگشته‌اند و در حال حاضر حدود ۱۵۰ دانشجو از ۱۲ کشور در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می‌کنند و در نظر داریم با شیب تندی این میزان را افزایش دهیم و به حدود ۲ هزار دانشجو برسانیم.
جلالی در پایان خاطر نشان کرد: در سال تحصیلی جدید آمادگی پذیرش ۵۰۰ دانشجوی غیر ایرانی را داریم؛ اما مهم این است که چه میزان از این امر استقبال می‌شود و چقدر درخواست ارائه خواهد شد. با این حال به طور کلی آمادگی پذیرش در دانشگاه تربیت مدرس وجود دارد.