دوشنبه 12 مهر 1395 2800

برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دانشکده کشاورزی

جشن آغاز سال تحصیلی جدید هفتم مهر ماه در دانشکده کشاورزی برگزار شد.

برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دانشکده کشاورزی

جشن آغاز سال تحصیلی جدید هفتم مهر ماه در دانشکده کشاورزی برگزار شد.
در این مراسم که معاون آموزشی دانشگاه و دانشجویان جدیدالورود دانشکده نیز حضور داشتند، دکتر علی اصغر طالبی، رئیس دانشکده کشاورزی، ضمن خیر مقدم به توصیف دومین دانشکده کشاورزی برتر کشور پرداخت و گفت: همه شما دانشجویان عزیز انسان هایی شایسته و نخبه هستید که توانستید در دانشگاه تربیت مدرس، که به فرمایش مقام معظم رهبری دره التّاج دانشگاه های کشور است، پذیرفته شوید. به یقین برای دستیابی به این موفقیت زحمات زیادی کشیدید و بذری را کاشتید که امروز شاهد رویش نهال آن هستید و در طی این دوره ای که در دانشکده کشاورزی حضور دارید باید این نهال را که نهال علم و دانش است، پرورش بدهید. پرورش این نهال مستلزم تحمل رنج و زحمت است؛ زیرا در دانشگاه تربیت مدرس کسی بدون کار و تلاش به موفقیتی دست نخواهد یافت.
وي خاطر نشان كرد: لازمه موفقیت و رضایت مندی داشتن برنامه و برنامه ریزی مناسب آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی و نظایر آن است. اعضاي هيات علمي و کارکنان دانشکده تلاش می کنند با برنامه ریزی مسیر فعالیت شما را هموار کنند ولی کسی که باید این مسیر را طی کند شما هستید. شما هستید که باید در کلاس ها به صورت منظم شرکت کنید. دروس تئوری و عملی خود را فرا بگیرید و دوره ی آموزشی را با موفقیت به اتمام برسانید. شما هستید که باید برای انجام پایان نامه و رساله در مزرعه و آزمایشگاه تلاش کنید، نتایج کار خود را تجزیه و تحلیل کنید، پایان نامه و رساله را بنویسید، نتایج کار خود را در بهترین مجلات دنیا منتشر کنید و همه اینها تحت نظر و مدیریت گروه و اساتید و تلاش و پشتکار شما میسر خواهد بود.
دکتر طالبی ادامه داد: دانشکده کشاورزی دانشگاه با داشتن بیش از 80 عضو هیئت علمی و 550 دانشجوی ارشد و 354 دانشجوی دکتری یکی از دانشکده های پیشرو در زمینه تولید علم در کشور است و امیدواریم دانشجویان جدیدالورود این مسیر درخشان را با قدرت بیشتر ادامه بدهند و برای کشور خودشان افتخار آفرین باشند.
رئیس دانشکده کشاورزی لازمه افتخار آفرینی و موفقیت را داشتن انگیزه های متعالی و اهداف بزرگ و اعتقاد راسخ به این موضوع که آگاهی و علم بالاترین ارزش انسانی است، خواند و افزود: همچنان که مولی علی (ع) فرمودند ارزش هر انسان به قدر علم اوست. البته علم باید مفید و سودمند باشد. بنابراین علم باید در زندگی مردم و در اقتصاد کشور موثر باشد. امروز دانشگاه های مهم و بزرگ دنیا پایگاه اشتغال زایی و کار آفرینی هستند و دانشگاه های ما هم باید به سمت دانشگاه های موثر در اقتصاد کشور حرکت کنند. ضمن اینکه آموزش و پژوهش فناورانه و کارآمد باید همواره هسته مرکزی فعالیت دانشگاه باشد و انتشارات علمی ارزشمند همواره از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود؛ برای اینکه علم با انتشار آن شناخته می شود و عالم و دانشمند هم با انتشارات آن ارزیابی و شناخته می شوند، لذا هیچ تضادی بین تحقیقات کاربردی و فناورانه و انتشارات علمی وجود ندارد.
وی افزود: در دوسال اخیر با هدف بستر سازی مناسب برای کارآفرینی و توسعه شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی علم، بخش مهمی از پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس به دانشکده کشاورزی منتقل شد و در ماه های اخیر دفاتری برای استقرار شرکت های دانش بنیان در ساختمان مرکزی دانشکده ساماندهی شد و ان شاا... با حمایت رئیس دانشگاه و هیئت رئیسه و دکتر امی، سرپرست پارک علم و فناوری و ساير همکاران ، ساختمان اصلی پارک در مجاورت خوابگاه شهید احمدی روشن تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.
دکتر طالبی خاطرنشان کرد : امیدواریم این بسترسازی باعث شود دانشکده کشاورزی که در سالیان گذشته در تولید علم و انتشارات علمی بسیار خوش درخشیده، در زمینه تجاری سازی علم و کارآفرینی هم بدرخشد. دانشکده کشاورزی ظرفیت و پتانسیل لازم را برای یک جهش بزرگ در زمینه ی تجاری سازی علم را داراست و با تکیه بر اساتید برجسته و دانشجویان نخبه ان شاا... در این زمینه هم موفق خواهد بود.
این دانشکده تنها دانشکده ی کشاورزی کشور است که 5 نفر از اساتید آن در زمره ی دانشمندان برتر رشته خود در دنیا و جزو یک درصد دانشمندان برتر براساس استناد به داده های پایگاه ISI هستند و این فوق العاده مایه افتخار و مباهات است.
رئیس دانشکده ی کشاورزی در پایان سخنان خود با اشاره به همزمانی روزهای آغازین مهرماه تحت عنوان بهار علم و دانش و فصل جنبش و کوشش با هفته دفاع مقدس گفت: امیدوارم که همه ما همواره قدردان شهداء باشیم و راه آنان را ادامه دهیم. ادامه راه شهداء هم به این معنا است که این کشور قدرتمند و این پرچم افتخارآمیز همواره محکم و استوار در اهتزاز باشد و ایران در همه صحنه های جهانی بدرخشد و همانا که تنها مسیر درست اقتدار و ماندگاری کشور از طریق جهاد علمی و دستیابی به فناوری های برتر است.
در ادامه حجت الاسلام دلنواز، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشکده، با تاکید بر علم آموزی و اهمیت علم و دانش در اخباردینی و احادیث اسلامی، برای همگی دانشجویان در این راه خطیر، موفقیت و پیشرفت روزافزون در جهت اعتلای بیش از پیش نام ایران اسلامی آرزو کرد.
اجرای سرود به مناسبت اعیاد گذشته اسلامی، نظیر غدیر و قربان، از سوي گروه سرود کارکنان دانشکده (رویش امید)، اجرای موسیقی سنتی توسط گروه موسیقی دانشکده، پخش کلیپ تصاویر بخش های مختلف دانشکده، اجرای تئاتر، شعرخوانی توسط مجری برنامه، اجراي موسیقی سنتی و آواز ایرانی از سوي کانون موسیقی دانشگاه تربیت مدرس، تقدیر از یکی از نیروهای نمونه بخش خدمات دانشکده و پذیرایی از بخش های دیگر این مراسم بود.
در این جشن دانشجویان نمونه ورودی جدید دانشکده در رشته های مختلف، ضمن دریافت لوح تقدیر، مورد تشویق حضار قرار گرفتند. همچنین به مناسبت هفتم مهرماه "روز آتش نشانی و ایمنی"، از هاشم نریمانی، مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی دانشکده، با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شد.