سه‌شنبه 2 شهریور 1395 2060

برگزاری دومين نشست واحد بين‌الملل دانشگاه

دومین جلسه واحد بین الملل دانشگاه، با حضور رييس دانشگاه، رییس واحد بین الملل دانشگاه، مدیرکل دفتر روابط بین الملل دانشگاه، مدير مركز رايانه و اطلاع رساني و جمعي از اعضای شورای بین الملل دانشگاه و اعضاي هيات علمي دانشكده ها هجدهم مردادماه در سالن شوراي دانشكده فني و مهندسي برگزار شد.

دومین جلسه واحد بین الملل دانشگاه، با حضور رييس دانشگاه، رییس واحد بین الملل دانشگاه، مدیرکل دفتر روابط بین الملل دانشگاه، مدير مركز رايانه و اطلاع رساني و جمعي از اعضای شورای بین الملل دانشگاه و اعضاي هيات علمي دانشكده ها هجدهم مردادماه در سالن شوراي دانشكده فني و مهندسي برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر احمدی، رییس دانشگاه دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص ارتقاء سطح روابط بین الملل دانشگاه و استفاده مطلوب از ظرفیت های بین المللی دانشگاه ، توسعه همکاری های علمی و افزایش تعاملات بین المللی و پذیرش دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه با نگاه نفوذ علمی و فرهنگی در جامعه دانشگاهی آنها و همچنین توجه ویژه برای پذیرش دانشجو از کشورهای پیشرفته (اروپایی، آمریکایی و ...) به منظور هم افزایی در تعاملات علمی و فرهنگی با رعایت آیین نامه های مصوب موجود و آمادگی مدیریت کلان دانشگاه برای حمایت همه جانبه از اجرایی شدن شیوه نامه مصوب شورای دانشگاه بیان نمود.
سپس دکتر شجاع الساداتی رییس واحد بین الملل دانشگاه گزارش کوتاهی از مطالعات انجام شده در خصوص سابقه واحد بین الملل در دانشگاه تربیت مدرس، بررسی واحدهای بین الملل دانشگاههای ایران، بررسی دانشگاه های رقیب منطقه در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی، برنامه عملیاتی اجرای دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه داد و در ادامه دانشکده های فعال در خصوص ارسال اطلاعات رشته ها و اعضای هیات علمی و نواقص موجود در فرم های اطلاعاتی گزارش لازم را به حاضرین ارائه نمودند.
در ادامه اعضاء حاضر در جلسه به بيان نظرات خود پرداختند. ضرورت پذیرش دانشجوی خارجی و بین المللی شدن دانشگاه تربیت مدرس مورد تاکید حاضرین در جلسه بود و همه بر برگزاری دوره با کیفیت و با برنامه ریزی کامل و دقیق؛ به ويژه جذب نیروی کارشناس مسلط به زبان انگلیسی جهت جوابگویی مناسب در امور مربوط تاکید کردند.
نمایندگان دانشکده های حاضر در جلسه تاکید داشتند که امکان پذیرش دانشجو برای مهرماه سال جاری عملی نیست و برای مهرماه سال تحصیلی آینده بایستی برنامه ریزی شود و تا آن زمان سازوکار لازم برای پذیرش دانشجو فراهم گردد. همچنين مرکز رایانه دانشگاه نسبت به راه اندازی وب سایت مناسب اقدام نموده و برای معرفی دانشگاه و پذیرش دانشجوی خارجی طبق شیوه نامه مصوب در شبکه های اجتماعی و علمی جهانی برنامه ریزی و پیگیری نماید. اعضا بر حضور مدیران گروه های آموزشی دانشگاه که درصدد پذیرش دانشجوی خارجی هستند ؛ در جلسات واحد بین الملل تاکید نمودند .
همچنين تاكيد شد در پذیرش دانشجوی خارجی اولویت با رشته های مصوب موجود در دانشگاه هست و دانشکده ها می توانند برای هر تعداد از رشته تحصیلی موجود پیشنهاد های خود را به واحد بین الملل ارائه دهند.
در اين نشست همچنين مقرر شد واحد بین الملل هر چه سریعتر اطلاعات مورد نیاز را برای پذیرش دانشجوی خارجی مبنی بر فراهم نمودن بسته آموزشی مورد نظر و کلیه مطالب مرتبط اعم از اطلاعات مربوط به رشته، دروس، سرفصل و رزومه اعضای هیات علمی رشته مورد نظر را از همه دانشکده های دانشگاه درخواست نماید.
در ادامه اعضاء بر پذیرش دانشجوی دکترای پژوهشی در دانشگاه تاکید کرده و مقررشد دانشکده ها اطلاعات متقاضیان را به واحد بین الملل ارجاع دهند تا اقدامات لازم برای پذیرش بررسی و فراهم شود. لزوم توجه به موضوعات و جنبه های فرهنگی دانشجویان خارجی پذیرفته شده و آمادگی برای اتخاذ تدابیر لازم و مناسب در حل مسائل امور فرهنگی از دیگر موضوعات این نشست بود.